נתניהו ביקש מהיועמ”שית לעסוק במתווה הנשיא למהפכה המשפטית

ראש הממשלה בנימין נתניהו העביר היום (שני) באמצעות עורכי דינו בקשה ליועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לקבל אישור לעסוק במתווה הנשיא יצחק הרצוג למהפכה המשפטית, למרות הסכם ניגוד העניינים והאיסור הפומבי לעסוק בנושא. לטענת גורמים בלשכת ראש הממשלה, בהרב מיארה סירבה לבקשה והבהירה כי אסור לו להתבטא או לעסוק בנושא.

גורמים בכירים במשרד המשפטים אמרו בשיחה עם וואלה כי “חוות דעתה של היועמ”שית עומדת בעינה – ראש הממשלה לא יכול לעסוק ברפורמה בשום היבט שלה, כפי שנכתב בחוות הדעת”.

לפני כשבועיים הגיב נתניהו לחוות הדעת של בהרב מיארה, ואמר לבג”ץ כי היא אינה מקובלת עליו, וביקש שבועיים לתגובה מלאה על מכתבה. בחוות הדעת שפרסמה היועמ”שית, היא הבהירה לראש הממשלה כי הוא מנוע מלקדם את המהפכה המשפטית בשל ניגוד עניינים שבו הוא מצוי. בעקבות מכתבה, בכירים בקואליציה תקפו אותה וטענו כי מטרתה היא למנוע מראש הממשלה להביע את עמדותיו.

אתמול קרא הרצוג לעצור את החקיקה של המהפכה המשפטית. בנאום מיוחד שנשא הוא טען כי “אנחנו מזמן לא בוויכוח פוליטי, אלא על סף קריסה חוקתית וחברתית”, והתריע כי הרפורמה במתכונתה הנוכחית “עלולה להשפיע לרעה על יסודותיה הדמוקרטיים של המדינה”. שר המשפטים הגיב לדבריו ומסר “אין לקשור בין ההידברות והתקדמות הליכי החקיקה”.

המהפכה שמתכננת הממשלה כוללת סדרת שינויים משמעותיים במערכת המשפט, כגון קביעה לפיה רק הרכב מורחב של בג”ץ יוכל לפסול חקיקה שעברה בכנסת. צעד נוסף של המהפכה, שנועד לחזק את ידה של הממשלה מול בית המשפט, הוא קביעת פסקת התגברות שתבטל החלטות של בג”ץ ברוב של 61 חברי כנסת בלבד, וכן שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שתישלט באופן מלא בידי הקואליציה.

עוד עוסקת הרפורמה בהחלשת כוחם של היועצים המשפטיים לממשלה, כך שעמדתם לא תחייב את הממשלה, ובביטול עילת הסבירות, מה שבין היתר מגביל באופן משמעותי את יכולת ההתערבות של בית המשפט במינוי בכירים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes