מיליארד שקל וקשר לאבו לטיף: עשרות נעצרו בחשד לפרשת שוחד חמורה במשרד הביטחון

עשרות חשודים נעצרו הבוקר (יום חמישי) בגין ניהול קרטל במעורבות ארגון הפשע אבו לטיף, שלפי החשד רימה את משרד הביטחון בעבירות שהיקפן עומד על כמיליארד שקלים. בין העצורים גם אחד מראשי ארגון הפשע אבו לטיף, שבשבוע שעבר נערכה פשיטת ענק נגד אנשיו. בין היתר, לפי החשד, אחד הקבלנים העצורים פתח כמה חבורת פיקטיביות כדי להסתיר את העובדה שהוא עומד מאחורי כולן. בפרשה נעצרו גם עובדים במשרד הביטחון ובצבא. 

4 אחים “בלי אלוהים” שמטילים אימה על הצפון: זו משפחת הפשע אבו לטיף

מהמשטרה נמסר כי “שוטרי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל”כ) בלהב 433 והממונה על הביטחון במערכת הביטחון (מלמ”ב) מנהלים בשנה האחרונה חקירה סמויה, שממנה עולה חשד להטיית מכרזים של משרד הביטחון על-ידי קבלנים וחשודים נוספים וכן חשד לעבירות שוחד עם גורמים באגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון, בתמורה לקבלת מידע פנימי והטיית מכרזים בתחום הבינוי”.

לפי המשטרה, לאחד הקבלנים העצורים יש קשר עסק עם ראש ארגון הפשע אבו לטיף ועם גורמים נוספים שמזוהים עם הארגון. הבוקר נעצרו קבלנים, עורכי דין, בעלי חברות, עובדים ומשרתים באגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון, בחשד לעבירות של לקיחת שוחד, מתן שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות עפ”י חוק איסור הלבנת הון, עבירות על פי חוק התחרות ועבירות עפ”י פקודת מס הכנסה. במהלך הפשיטה הבוקר נתפסו חשבונות בנק, נדל”ן ועוד, והמשטרה תבקש את חילוטם.

“החקירה החלה בעקבות מידע שסיפקה יחידת החקירות של המלמ”ב במשרד הביטחון ושותפים לה גם רשות התחרות, המשטרה הצבאית החוקרת (מצ”ח) והמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה”, נמסר מהמשטרה. “מחקירת היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית והמלמ”ב עולה כי בקרטל פעלו עשרות חברות במאות מכרזים ובאומדן עבירות בסכום של מיליארד שקל וכי הקרטל פעל בצורה סדורה ולאורך זמן, והתעצם בעקבות קשרים שוחדיים עם גורמים במשרד הביטחון ובצבא. במסגרת אותם קשרים, החשודים קיבלו מידע פנים והטבות שונות”.

וכך פעלה השיטה, לפי המשטרה: “החשודים הגישו הצעות מחיר במכרזים במטרה לייצר את הממוצע שאליו כיוונו, כשבתוכן תהיה גם הצעת המחיר הקרובה ביותר לממוצע שהיא שתזכה במכרז. בשיטה הזאת, רימה הקרטל את משרד הביטחון וכספי המכרזים הושגו במרמה ונעשה בהם שימוש אסור”.

בנוסף, מסרה המשטרה, “הקרטל פעל בשיטה נוספת כשאחד הקבלנים החשודים הינו בעל שליטה מלאה בחברות שהוא אינו רשום בהן, והרישום הפיקטיבי נועד להציג מצג שווא בפני משרד הביטחון ולהשפיע על שיקול הדעת כאילו מתחרות חברות שונות במכרז – כאשר בפועל החשוד הוא זה שעמד מאחורי כל אותן חברות”. 

לפי החשד, הקרטל חבר לחברות בעלות סיווג גבוה שזכו במכרזים ובתמורה לאחוזי רווח, לקחו אחריות מלאה על ביצוע המכרז – מבלי שהחברה הזוכה תהיה מעורבת. כל זאת, לפי המשטרה, ללא ידיעה ו/או הסכמה של משרד הביטחון ובניגוד לתנאי המכרז.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes