ועדת החוקה תצביע על המהפכה המשפטית, חברי אופוזיציה סולקו מהדיון

ח”כ שמחה רוטמן, יו”ר ועדת חוקה, אמר היום (שני) כי הוא מברך על יוזמת נשיא המדינה יצחק הרצוג “לקיים הידברות אמיתית שתעסוק בדרכים לתיקון מערכת המשפט”. עם זאת, רוטמן ציין כי אינו מתכוון לדחות את ההצבעה בוועדה היום, והדגיש כי את ההידברות יש לעשות במקביל. הוועדה תצביע על החוקים לקריאה ראשונה.

“נשיא המדינה היה פה לרבים, הן בהדגישו את חשיבותה של האחדות בעם ישראל והן בעומדו על הצורך החיוני בתיקון מערכת המשפט ובתיאורו את העוולות והכשלים, ולמעשה את המניעים שלנו לקידום התיקון ולהחזרת הצדק למערכת המשפט”, אמר, אך הדגיש: “אפשר וצריך לקיים את ההידברות ללא דחיית החקיקה”.

לפני תחילת הדיון בוועדה, חברי סיעות האופוזיציה שרו “אין לי ארץ אחרת” וצעקו “ביזיון”. חלקם השתטחו על הרצפה, קפצו על השולחנות ואף התקרבו פיזית ליו”ר הוועדה ונזפו בו. לאחר מכן, הם הוצאו מהדיון.

מנהל יחידת הסדרנים בכנסת אביגדור רפאלי מחה על ההתנהלות של חברי האופוזיציה. “תתנהגו אלינו בכבוד”, אמר. הוא התייחס להתנגדות של חברי הכנסת לצאת מהאולם לאחר שהם נדרשים לכך על פי הוראת היו”ר.

הסערה בדיון מתרחשת לפני ההצבעה בוועדה על שני סעיפים מרכזיים ברפורמה המשפטית – שינוי שיטת בחירת השופטים כך שלממשלה ולקואליציה יהיה רוב בבחירתם, וביטול האפשרות של בית המשפט העליון לדון או לבטל חוקי יסוד. זאת, לאחר כחודשיים של דיונים ממושכים. מדובר באישור לקריאה ראשונה, וההערכה היא כי ההצבעות יתקיימו כמתוכנן למרות הצעת נשיא המדינה יצחק הרצוג.

חברי האופוזיציה המפריעים לדיון מעכבים את היועץ המשפטי של הוועדה עו”ד גור בליי מלהקריא את ההצעות לקראת הצבעה עליהן.

לאחר אישורן, הקואליציה תחליט מתי להביא את ההצעות לאישור מליאת הכנסת בקריאה ראשונה. טרם הוחלט האם זה יובא לאישור במליאה ביום רביעי הקרוב, בשני הבא או יידחה בתקופה מסוימת לטובת ההידברות, כפי שהציע הנשיא הרצוג. אמש דחה שר המשפטים יריב לוין את קריאתו של הרצוג לעצירת החקיקה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes