הקרב על המספרים: “90 אלף? היו בהפגנה 300 אלף” | ניתוח הנתונים והשאלות הפתוחות

גורמים במשטרה אמרו ש-90 אלף נכחו בשיא ההפגנה בירושלים, אבל לפי ניתוח של אנשי הייטק ממטה המחאה המספר גבוה פי כמה. “חישבנו בעזרת תוכנה להערכת מספר אנשים בתא שטח והצלבנו עם Google Earth”, הסבירו ל-ynet. אז מה המספר המדויק? נתון רשמי אין, גם חברות הסלולר לא מעבירות הערכות

כמה ישראלים הגיעו להפגין בצהרי יום חול נגד המהפכה המשפטית בירושלים, בשיאה של שביתת המחאה הראשונה נגד תוכנית נתניהו-לוין? לשאלה הזו אין תשובה ברורה.

גורמים במשטרה אמנם אמרו לכלי התקשורת כי בשיא ההפגנה היום (שני) מול הכנסת השתתפו על פי ההערכות כ-90 אלף איש, אבל נתונים רשמיים המשטרה לא מסרה. 

בנוסף, גם לא ברור על אילו נתונים מבוססת אותה הערכה לא-רשמית – אם על צפיפות תא השטח או על נתוני סלולר, הבעייתיים ממילא עקב קשיי הקליטה במקום כה צפוף. גם חברות הסלולר, שבעבר מסרו הערכות לגבי מספר מפגינים, העדיפו להימנע מכך הפעם.

מנגד, מניתוח של שני אנשי הייטק החברים ב”מטה מאבק ההייטקיסטים” עולה כי בהפגנה השתתפו כ-300 אלף איש. אבל גם מספר זה מתבסס על כמה וכמה הערכות. 

משה רדמן, ממובילי מאבק ההייטקיסטים שביצע את הניתוח המספרי, אמר כי “אחרי שראינו פרסומים חוזרים ונשנים מצד הממשלה ושלוחיה על נוכחות של עשרות אלפים בודדים החלטנו להרים את הכפפה ולעשות מה שאנחנו יודעים הכי טוב, וזה לעבוד עם דאטה”. 

הוא הסביר ל-ynet כיצד נעשה החישוב: “ביצענו ניתוח תוך הצלבה של כמה שיטות, ביניהן ספירת ראשים, מדידה של שטח מול צפיפות וניתוח תמונות רחפן והגענו למסקנה שבהפגנה נכחו כ-300 אלף איש. עובדה זו הופכת את ההפגנה הזו לאחת הגדולות בהיסטוריה של ישראל, בייחוד אם לוקחים בחשבון את העובדה שמדובר באזרחים ואזרחיות שוויתרו על יום עבודה”. 

בניתוח הנתונים רדמן ושותפו השתמשו בשני כלים: “כלי אחד הוא כלי להערכת אנשים על פי פוליגון. התוכנה מעריכה בהתאם לצפיפות 406 אלף. אם לוקחים בחשבון שיש שם גם שטח שאי אפשר לעמוד בו מצד אחד, אבל תחלופה מצד שני – אפשר בקלות להגיע ל-300,000”.

את החישוב השני הם ביצעו באמצעות Google Earth. “חישוב נוסף שביצענו בשביל להצליב הוא מדידה באמצעות Google Earth של השטח הרלוונטי מצומת סינמה סיטי, דרך גן הוורדים ועד המחסום שבו הייתה הבמה. מתקבל שטח שהוא יותר מ-50 אלף מ”ר. אם מעריכים בהערכה זהירה 3-3.5 אנשים למ”ר, מגיעים ל-200 אלף איש. ואז צריך להוסיף את התחלופה”. השיא היה בין 11:00 ל-14:30 ולא כולם שהו לאורך כל הזמן. היו כאלה שהגיעו מוקדם ויצאו מוקדם, ואחרים שהגיעו בגלל הרכבות והפקקים רק ב-13:00-14:00 ואפילו אחר כך”. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes