הטעות ההיסטורית של הרצוג, השלב הראשון בהפיכה מתחיל – ומה חשוב לעשות היום

הטעות ההיסטורית של הרצוג, השלב הראשון בהפיכה מתחיל – ומה חשוב לעשות היום

מה אנחנו יכולים לעשות נגד ההפיכה המשטרית? | בחזית המאבק

February 13th, 08AM February 13th, 10AM

ברוכות וברוכים הבאים לניוזלטר חדש, מאת סגנית עורך ״הארץ״ נעה לנדאו, שמרכז את תכני ״הארץ״ ו-TheMarker בנושא ההפיכה המשטרית והמחאה נגדה. כאן תוכלו להתעדכן בדיווחים האחרונים בנושא, בתמונה הרחבה, וגם ביוזמות השונות לפעולה. הירשמו עכשיו כאן

⚠️ יום שני השחור – צאו לרחוב

מילים ספורות בפתח נאומו של נשיא המדינה, יצחק הרצוג, חשפו אמש את הטעות ההיסטורית בגישתו למשבר: “שני הצדדים צריכים להבין שאם רק צד אחד ינצח, ולא משנה איזה צד, כולנו נפסיד”. ובכן, כבוד הנשיא, כשצד אחד מאיים לרסק כליל את יסודות השיטה הדמוקרטית וצד אחר מבקש להגן עליה, זה בהחלט משנה איזה צד. גם ברמה הפרקטית, ולא רק האידיאולוגית, הניסיון המביך של הרצוג להתחפש לשליח האו”ם, כזה שיהיה מקובל על כולם, ממילא לא צולח לו בינתיים. נכון לעכשיו, תחינותיו שוב נופלות על אוזניה הערלות לחלוטין של הממשלה, שמתכוונת לקדם הבוקר בכנסת את השלב הראשון בהפיכה המשטרית.

כתבנו הפוליטי מיכאל האוזר טוב מעדכן כי יו”ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח”כ שמחה רוטמן, מתכוון להביא היום לאישור הוועדה את שני התיקונים להצעת חוק יסוד: השפיטה. האחד ישנה את הרכב הוועדה לבחירת שופטים והשני יאסור על בג”ץ להתערב בחוקי יסוד. זאת לקראת הבאתם להצבעה במליאה בקריאה ראשונה. כעיקרון, הצעת חוק של ועדה צריכה לחכות יומיים לפני העלאתה להצבעה במליאה, אך ישנה גם אפשרות לבקש מוועדת הכנסת פטור מחובת הנחה ולהביאה ישירות למליאה. שר המשפטים, יריב לוין, אמר כי הוא לא מתכוון לבקש את הפטור הזה, אבל עוד לא ברור אם המשמעות היא שההצעה תעלה לקריאה ראשונה ביום רביעי הזה או ביום שני בשבוע הבא.

המשמעות: אין הקפאת חקיקה, אין הידברות לפשרה ולכן גם המחאה הציבורית ממשיכה בכל הכוח. ארגוני המחאה הכריזו על שביתה ארצית היום ברחבי המדינה ובמקביל תתקיים בירושלים עצרת מחאה בשעה 12:00 מול הכנסת. כפי שכותב היום פרשן TheMarker סמי פרץ: “ככל שהשביתה היום תהיה רחבה יותר, כך יגדל הסיכוי לעצור את טירוף החקיקה הברוטלית”.

מה אפשר לעשות היום

■ הכי חשוב: לשבות, ולהגיע עד 12:00 להפגנה מול הכנסת. מומלץ להגיע כבר בשעות הבוקר מוקדמות, באמצעות הרכבת, כדי להימנע מפקקים וחסימות. המארגנים ממליצים להביא “סירים, זמבורות, תופים וכל מה שעושה רעש”.

■ אנחנו ב”הארץ” לא נשבית את המערכת העיתונאית היום, כיוון שכמו שכתב העורך אלוף בן לעובדות ולעובדים: “עמדת המערכת היא שהשבתת העיתון תשרת דווקא את מי שרוצים להשתיק אותנו בשעה גורלית זו”. או במילים אחרות: הממשלה כועסת יותר כשאנחנו מדווחים על המחאה. אולם, לציון הדרמה, בנוסף לעדכונים השוטפים באתרי “הארץ” ו- TheMarker, בשעה 10:30 נשדר באתרינו הרצאה מיוחדת של הד”ר עידו באום בנושא ההפיכה ומשמעותה. הצטרפו לשידור

■ יש גם מי שייפתחו את הבוקר הזה בתפילה המונית בכותל בשעה 10:00.

■ קבוצה בשם “שריונרים להגנת הדמוקרטיה”, של בוגרי חיל השריון, תצא בסביבות השעה

09:00 בשיירת מחאה מלטרון אל הכנסת.

■ למרות ההנחיה המטופשת של שר החינוך יואב קיש לרשום חיסורים לתלמידים שייעדרו מבתי הספר בשל המחאה, משמח לראות שמתוכננות מחאות הורים ותלמידים רבות ברחבי המדינה. כך למשל בתל אביב נקבעה לשעה 08:00 צעדה המונית של הורים ותלמידים מצומת יהודה המכבי/נמיר עד אבן גבירול/רוקח ובמקביל הפגנת הורים תלמידים בשדרות בן ציון פינת קינג ג’ורג. ב-09:00 תהיה הפגנה בסמינר הקיבוצים. בהוד השרון, בשעה 10:00, הורים ותלמידים יפגינו ברחבת בית יד לבנים. במועצה אזורית דרום השרון, גם כבר מהשעה 08:00, הפגנת הורים ותלמידים בכניסה למועצה.

■ מחאות מול בתי בכירים בקואליציה: ניר ברקת בירושלים, אבי דיכטר באשקלון, יולי אדלשטיין בהרצליה, יואב גלנט בעמיקם, דוד ביטן בראשון לציון. פרטים נוספים אפשר למצוא כאן.

■ אחרי ההפגנה בירושלים, במכון ון ליר בעיר מתכוונים לקיים בשעה 15:00 אירוע תחת הכותרת “תנו לדמוקרטיה לדבר”. שיח פתוח בהשתתפות פרופ’ חביבה פדיה, פרופ’ אביעד הכהן, ירום אריאב, פרופ׳ מני מאוטנר, פרופ’ יפעת ביטון, פרופ׳ אבי בן-בסט ועוד. להרשמה ומידע נוסף הקליקו כאן.

מה עוד לקרוא

■ תשע עצות מטורקיה למאבק על הדמוקרטיה

קוראות וקוראים מגיבים

■ קוראת כתבה לי שחשוב “לתרגם” את משמעות ההפיכה לחיי היומיום של האזרחים. אני ממליצה אם כך לקרוא, בין היתר, את הכתבה הזו.

■ קורא אחר כתב לי “בעיני מחאה היא מילה חלשה ועדיף להשתמש במילה מאבק”.

■ הקורא יגאל קיפניס שלח לי תצלום מצעדת המחאה לירושלים בשבוע שעבר, עם שלט עליו נכתב: “1973 – יום הכיפורים, 1982 – שלום הגליל, 2023 – הדמוקרטיה”.

■ קורא אחר ביקש שנרכז את כל העצומות שיוצאות לאור כעת. יש כל כך הרבה מהן. אולי יש כאן קורא או קוראת שמתנדבים לעזור בזה?

תגובות והצעות ליוזמות ואירועים ניתן לשלוח אל [email protected]

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes