ביטן לאוצר: אם לא יהיה מענה ליוקר המחיה, לא נצביע בעד התקציב

ביטן לאוצר: אם לא יהיה מענה ליוקר המחיה, לא נצביע בעד התקציב

משרד האוצר הציע להעביר חוק המגביל את היכולת של הקמעונאים לקבל הנחות אל מול יעדי רכישה ■ ביטן: “תחשבו איך לעזור לספקים הקטנים בלי לפגוע בתחרות, כי זה פוגע בצרכן”

February 13th, 11AM February 13th, 11AM סימי ספולטר במהלך דיון ביוקר המחיה בוועדת הכלכלה הבוקר (ב’), פרץ ויכוח בין יו”ר הוועדה, ח”כ דוד ביטן, לבין נציג האוצר. לדיון הוזמנו הקמעונאים ונציגים ממשרד האוצר, משרד הכלכלה ורשות התחרות.

משרד האוצר הציע להעביר בחוק ההסדרים הקרוב חוק המגביל את היכולת של הקמעונאים לקבל הנחות אל מול יעדי רכישה. לטענת הקמעונאים, החוק יגביל את היכולת שלהם לשאת ולתת עם הספקים.

ביטן פנה לנציג האוצר בדיון וביקש להבין את החוק המוצע, ובין השניים פרץ ויכוח. “תחשבו איך לעזור לספקים הקטנים בלי לפגוע בתחרות, כי זה פוגע בצרכן. ברור לנו שיש עוד אינטרסים, תחשבו איך פותרים את הבעיה”.

נציג האוצר ענה כי ההגבלה היא על הנחות שיכולות לפגוע בתחרות, וכי הצעד הזה לא מגביל את יכולת המיקוח של הקמעונאים.

ביטן ענה: “העוף צפוי לעלות ב-45% בחודש הבא, למה אתם לא מביאים את זה בחוק ההסדרים? אם זה קרטל, למה אתם לא מטפלים בזה? אתם מתחשבים במה שאנחנו אומרים או שזה אוויר? אם לא יהיה מענה בחוק ההסדרים ליוקר המחיה, לא נצביע בעד התקציב. אז תחשבו טוב, גם אם יהיו בחירות. אני אומר את זה לאוצר, לראש הממשלה ולשר האוצר”.

ביטן הזכיר בקשות קודמות שעלו בדיונים בוועדה, שהאוצר מיסמס: “בחשמל ביקשתי שאתם תממנו, כי אתם גובים מס מרכבים חשמליים ואתם לא מתחשבים במה שאנחנו אומרים, אז לא יהיה תקציב. אני אארגן חברי כנסת שלא יהיה תקציב, ובסוף אתם תתקפלו”.

צעד נוסף שביטן ביקש לבחון הוא הורדת המע”מ על מוצרי היסוד ומוצרים בפיקוח: “נקים צוות של ח”כים שידון ויגיש המלצות על מוצרים מפוקחים, צריך לשקול לבטל עליהם את המע”מ. זה יכול להוריד מחיר ואת זה אני רוצה שתבחנו. בלי זה לא עשינו כלום”.

נציג האוצר התנגד להצעה הזו: “אנחנו מקבלים תשבוחות מכל העולם על כך שהמע”מ אחיד. אם מורידים מע”מ, מעלים במקום אחר”.

ביטן: “ועל זה שהמחיר עולה כל הזמן קיבלתם תשבוחות?”

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes