קיש מאמץ את אחד מעקרונות החינוך של פורום קהלת, ובתי הספר החלשים ייפגעו

קיש מאמץ את אחד מעקרונות החינוך של פורום קהלת, ובתי הספר החלשים ייפגעו

שר החינוך יואב קיש הודיע כי יפעל לפתיחת אזורי הרישום של בתי הספר במערכת החינוך ■ המדיניות משדרת להורים שמשרד החינוך מוותר על הניסיון לשפר את בתי הספר בשכונות וביישובים המוחלשים ■ מדובר באחד מהעקרונות המרכזיים של פורום קהלת להפיכת המערכת ל”שוק חינוך”

February 12th, 19PM February 12th, 19PM ליאור דטל שר החינוך יואב קיש הודיע היום (א’) כי יפעל לפתיחת אזורי הרישום של בתי הספר במערכת החינוך. כיום, הורים נדרשים לרשום את הילדים שלהם לבית הספר באזור שבו הם גרים, וחלק מהרשויות המקומיות מאפשרות לרשום גם מחוץ לאזור, תחת מגבלות מסוימות. במידה שהאזורים ייפתחו, הם יוכלו לרשום את ילדיהם לכל בית ספר בעיר או באזור (או לבית ספר מחוץ ליישוב, אם הם גרים ביישוב קטן).

זהו אחד מהעקרונות המרכזיים של פורום קהלת בתחום החינוך, שמהווה בסיס לשאר המדיניות של הפורום לגבי הפיכת מערכת החינוך ל”שוק חינוך”, המבוססת בין היתר על חיזוק החינוך הפרטי.

המדיניות משדרת להורים שמשרד החינוך מוותר על הניסיון לשפר את בתי הספר בשכונות וביישובים המוחלשים באמצעים שעומדים לרשותו. במקום זה, הוא שולח את ההורים להסתדר לבד ולנסות לרשום את ילדיהם לבתי ספר אחרים ומרוחקים יותר, שנחשבים לטובים יותר ונהנים מביקוש גבוה. בתי הספר הללו נאלצים לסנן ולמיין תלמידים בגלל מגבלות מקום באמצעים שונים. הדרך הכי מקובלת היא הגרלה.

כך, המשרד למעשה מעודד הורים להשתתף בהגרלות על בתי ספר טובים ולקוות שיזכו, ושיהיו להם האמצעים לדאוג להסעות ולסידורים, ולעיתים גם לשכר לימוד גבוה יותר, בבתי הספר המרוחקים יותר. בדרך כלל, גם ברשויות החלשות ביותר, בעלי האמצעים נהנים יותר מפתיחת אזורי הרישום, וההורים והתלמידים המוחלשים נפגעים מכך.

נתוני משרד החינוך על בתי ספר תיכונים על-אזוריים, שרשאים לקבל תלמידים מאזורים שונים, מעידים כי התלמידים בהם מגיעים מרקע כלכלי חזק ומבוסס יותר מאשר שאר התלמידים באזור בית הספר.

כך למשל, בירכא, שנחשב לאחד היישובים החלשים בישראל, פועל התיכון למדעים ומנהיגות, שנחשב לאחד התיכונים הטובים ביותר בארץ. לפי משרד החינוך, הפרופיל הכלכלי-חברתי של התלמידים בו הוא מהגבוהים ביותר (ברמה 4, כש-5 היא הרמה הגבוהה ביותר).

ועוד דוגמה: בתיכון עתיד למדעים לוד, שרקע תלמידיו לפי משרד החינוך הוא הגבוה ביותר בארץ, סביר שלרוב תלמידי העיר יש סיכוי נמוך יותר ללמוד בו מאשר לתלמידים בשאר היישובים בסביבה. כך גם בעשרות בתי ספר תיכונים אחרים.

כעת, קיש בוחן לשכפל את המודל גם בבתי ספר יסודיים (כיום חלק קטן מבתי הספר היסודיים נחשבים ייחודיים, ורשאים לקבל תלמידים מכל האזורים).

שר החינוך הודיע על כך במסיבת עיתונאים שבה הציג בקווים כלליים את עיקרי המדיניות שלו, ששמה דגש על צמצום פערים, לדבריו. פתיחת אזורי הרישום, כמו שאר התוכניות של קיש, נמצאת בשלבי פיתוח, ולא ברור כיצד היא תצא לפועל.

החלשת בתי הספר בפריפריה

לדברי קיש, התוכנית תיושם רק ברשויות מקומיות שיהיו מעוניינות בכך. הוא הוסיף שבכל מקרה המשרד ינסה לאזן את המצב על ידי השקעה בבתי הספר בשכונות ובפריפריה. אם כך, למה להחליש אותם על ידי פתיחת אזורי הרישום?

השר לא ציין אם מדובר בפתיחה מלאה של אזורי הרישום או בפתיחה ״מבוקרת״, תוכנית שקיימת במשרד החינוך כבר מאז 2010 ומיושמת בכמה רשויות מקומיות. לפיה, משרד החינוך מסייע לשפר ולפתח בתי ספר, אך הם נדרשים לתת עדיפות בקבלה לתלמידים מהאזור שלהם ללא קשר לרקע שלהם, בנוסף לאיסור למיין תלמידים ולגבות שכר לימוד גבוה.

בתשובה לשאלה על האפשרות לפגיעה בתלמידים החלשים ובפריפריה כתוצאה מפתיחת אזורי הרישום, קיש אמר שהוא מסתמך על מחקר שבוצע במשרד החינוך ב-2020 שקבע שפתיחת אזורי הרישום תועיל לתלמידים. ואולם המחקר בדק רק את יתרונות הפתיחה ״המבוקרת״, ולא המלאה, כפי שקהלת מעוניינים להוביל. בנוסף, במחקר לא נמצאה השפעה משמעותית של פתיחת אזורי הרישום על הישגי התלמידים בבתי הספר, ועורכי המחקר ציינו כי לא ניתן גם לאמוד על ההשפעה של שביעות הרצון של ההורים והמורים. עם זאת, המחקר מצא שהתוכנית הובילה לשיפור באקלים הלימודי ולהפחתת האלימות בבתי הספר.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes