עלה לשלושה מניין הנרצחים בפיגוע: נקבע מות אשר בן ה-8, שגם אחיו נרצח

פחות מיממה לאחר שיעקב ישראל פלאי בן ה-6 הובא למנוחות, נקבע בבית החולים מותו של אחיו אשר, שנפצע אנושות בפיגוע הדריסה בשכונת רמות. גם אביהם נפצע. המבל שוחרר מבית חולים פסיכיאטרי לפני שביצע את הפיגוע. 10 מבני משפחתו ומסביבתו נעצרו, שישה מהם כבר שוחררו

מניין הנרצחים בפיגוע בשכונת רמות בירושלים עלה לשלושה: היום, במהלך השבת, נקבע בבית החולים שערי צדק מותו של אשר פלאי, בן 8, שנפצע אנושות בפיגוע. אחיו הקטן יעקב ישראל (6), שנרצח אף הוא, הובא למנוחות לפני כניסת השבת. 

אביהם של אשר ויעקב, אברהם, מאושפז בבית החולים הדסה הר הצופים ומצבו מוגדר בינוני. אח נוסף, מוישי (10), נפצע באורח קל בפיגוע הדריסה, פונה לבית החולים הדסה עין כרם, ומאז שוחרר לביתו. 

בפיגוע נרצח גם האברך אלתר שלמה לדרמן (20), שהיה במקום עם רעייתו שלא נפגעה. השניים התחתנו לפני כארבעה חודשים בלבד, והיו בדרכם לבית הוריו של לדרמן באלעד, שם תכננו להעביר את השבת. מלבד בני משפחת פלאי, נפצעו בפיגוע גם שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם, ומצבם מוגדר בינוני.

לפני שביצע את פיגוע הדריסה, המחבל חוסיין קראקע (31) שוחרר מבית חולים פסיכיאטרי. מיד לאחר הפיגוע הורה נתניהו לאטום ולהרוס את ביתו, אבל במהלך השבת התברר כי אותו בית בשכונת עיסאוויה לא נמצא בבעלותו. 

עשרה מבני משפחתו ומסביבתו של המחבל נעצרו לאחר הפיגוע, ובהם הוריו, אחיו, אשתו ומי שהשכיר לו את הבית. שישה מהם שוחררו וארבעה עדיין עצורים. בהמשך יוחלט אם להביא אותם להארכת מעצר.

לאחר הפיגוע התקיימה ישיבת הערכת מצב במטה מחוז ירושלים, והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הנחה בה את המשטרה “להיערך ולהכין תוכניות למבצע חומת מגן 2 במזרח ירושלים החל מיום ראשון הקרוב”. גורם ביטחוני הדגיש כי דבריו של בן גביר “לא תואמו עם ראש הממשלה ולא עם שר הביטחון”. 

גורם מדיני בכיר תקף זמן קצר אחר כך את בן גביר ואמר כי “החלטות על מבצע חומת מגן לא מתקבלות על מדרכה בתחנת אוטובוס כשיש פיגוע. החלטה על מבצע כזה מתקבלת רק אחרי התייעצות עם כלל מערכות הביטחון, בהן שב”כ. השר לביטחון לאומי יכול להביא זאת לקבינט אם יידרש. ראש הממשלה יכול לקבל כל החלטה, אבל רק אחרי שיתקיים דיון מסודר ויכנס קבינט. ככה מתנהלת מדינה”.

הוא הדגיש כי הכרזה על “חומת מגן 2” אינה בסמכותו של בן גביר, וממילא במערכת הביטחון קיימת ביקורת גדולה על הצהרה זו: בעוד מבצע חומת מגן התנהל נגד התארגנויות טרור חמושות בשטחי הרשות הפלסטינית, מזרח ירושלים הוא אזור בריבונות ישראלית, עם אזרחים לא-מעורבים, וכלל הפיגועים האחרונים שיצאו ממנו היו של מפגעים בודדים שאותם לא ניתן לאתר באמצעות מודיעין. 

אחרי הפיגוע תגברה המשטרה את הסיורים באזור צומת רמות, שבו אירעה הדריסה אתמול. במשטרה מאמינים כי נוכחות משטרתית במקום תסייע לחזק את תחושת הביטחון של התושבים בשבת הקשה. בנוסף הוחלט לתגבר כוחות גם בשכונות קו התפר. 

הפיגוע אתמול אירע כחודש וחצי לפני חודש הרמדאן, שיתחיל השנה ב-22 במרץ 2023. בצל המאמצים להוביל להרגעת השטח, הפיגועים האחרונים בירושלים, שבהם נרצחו עד כה תשעה בני אדם בפיגוע הירי בשכונת נווה יעקב ואתמול בצומת רמות, מעלים חשש במערכת הביטחון ששיא המתיחות הביטחונית עוד לפנינו.

הגורם המדיני אמר אתמול כי “ירושלים כרגיל רוחשת וגועשת לפני הרמדאן, ואנו נדרשים לראות שאנחנו לא מיטלטלים בכל האירועים”. לדבריו, “אנחנו מתבוננים על רמדאן ופסח, ורוצים שכולם ייהנו מחופש פולחן ויוכלו להגיע לירושלים בתקופה הזו”. הוא אמר כי מתקיימים דיונים בנושא, והוסיף: “יש דיונים מבצעיים שמתוכננים לשבוע הבא עם שרים, ובנוסף דיון מכין לדיון קבינט שיעסוק בהיערכות לרמדאן”.

כחלק מהניסיון למנוע עד כמה שניתן את פיגועי חקיינות, מהם חוששים במערכת הביטחון, תגברה המשטרה את כוחותיה בירושלים כבר לפני שבועיים והעלתה את הכוננות. לקראת הרמדאן כבר מתכננים במשטרה להציף את הרחובות וסמטאות העיר העתיקה באלפי שוטרים מהמחוזות השונים. בנוסף, יחידות מיוחדות יתגברו את הצוותים הקיימים כדי שיוכלו לתת מענה מיידי לאירועים חריגים ופיגועי טרור.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes