מספר ההרוגים בטורקיה ובסוריה עבר את ה-33 אלף

מספר ההרוגים בטורקיה ובסוריה עבר את ה-33 אלף

הרשויות בטורקיה פרסמו צווי מעצר ל-113 בני אדם, בהם קבלנים, יזמים, אדריכלים ומהנדסים, בחשד למעורבותם בבנייה באיכות ירודה ולא חוקית של מבנים שקרסו ברעידות האדמה בשבוע שעבר. נמשכים החיפושים אחר ניצולים בטורקיה ובסוריה. האו”ם: מאות אלפים זקוקים לארוחות חמות

February 12th, 16PM February 12th, 21PM

הרשויות בטורקיה פרסמו צווי מעצר ל-113 בני אדם, בהם קבלנים, יזמים, אדריכלים ומהנדסים, בחשד למעורבותם בבנייה באיכות ירודה ולא חוקית של מבנים שקרסו ברעידות האדמה בשבוע שעבר. שישה ימים לאחר ששתי רעידות חזקות בעוצמה של 7.8 ו-7.6 פקדו את טורקיה ואת סוריה השכנה, צוותי חילוץ והצלה ממשיכים היום (ראשון) לחפש ניצולים בין אלפי המבנים שקרסו.

מספר ההרוגים בשתי הרעידות בדרום-מזרח טורקיה ובצפון סוריה עבר את ה-30 אלף. זאת לאחר שהסוכנות לניהול חירום ואסונות בטורקיה דיווחה על 29,605 הרוגים שמתווספים ל-3,574 הרוגים בצפון סוריה. מספר הפצועים בשתי המדינות עומד על יותר מ-92,600.

הזעם הציבורי בטורקיה הולך וגובר על רקע ההרס העצום באזורי הרעש והקצב האיטי של מאמצי החילוץ. המעצרים ההמוניים נתפשים כניסיון של הנשיא רג’פ טייפ ארדואן, שמתמודד לבחירה מחדש במאי, להסיט את האשמה ממנו.

כ-25 אלף מבנים קרסו או ניזוקו קשות בטורקיה

סגן נשיא טורקיה, פואט אוקטאי, אמר שהרשויות זיהו 131 אנשים שחשודים באחריות לקריסת חלק מאלפי הבניינים שקרסו ברעידות האדמה ושצווי מעצר הוצאו ל-113 מהם. “נעקוב אחרי זה בקפדנות עד שההליך המשפטי הנדרש יסתיים, בייחוד בנוגע למבנים שסבלו מנזק כבד ושגרמו למקרי מוות ולפציעות”, אמר אוקטאי. צוותי חקירה מיוחדים הוקמו בטורקיה בעשרת המחוזות שנפגעו ברעידות האדמה.

שר הסביבה של טורקיה, מוראט קורום, אמר שעל בסיס הערכה ראשונית של יותר מ-170 אלף בניינים, 24,921 מבנים באזורי הרעש קרסו או ניזוקו קשות ברעידות.

מנהיגי אופוזיציה בטורקיה האשימו זה תקופה ארוכה את ממשלתו של ארדואן באי אכיפת תקנות בנייה ובאי דיווח על אופן ניצול הכספים שנאספו דרך “מס רעידות אדמה” שהושת לפני יותר משני עשורים בעקבות הרעש באיזמיט ב-1999 שגבה את חייהם של יותר מ-17 אלף בני אדם. עשרות מיליארדי לירות נגבו מאזרחי המדינה מאז הוטל המס וכסף זה נועד במקור להבטיח שבנייני דירות ומשרדים יהיו עמידים לרעידות ולהקמת צוותי חירום ייעודיים.

נשיא טורקיה האשים את מבקריו בהפצת שקרים ואמר שקטסטרופות כאלה “תמיד קרו” ושהן “גזירת גורל”. הוא גם הבטיח להתחיל בשיקום האזורים שנפגעו ברעש בתוך כמה שבועות.

משרד המשפטים של טורקיה הבטיח להעניש את כל מי שאחראי על מחדלי בנייה, והתובעים החלו לאסוף דגימות של חומרים ששימשו לבניית מבנים שקרסו ברעידות האדמה. יום קודם לכן הודיע המשרד על הקמת לשכות ל”חקירת פשעי רעידת האדמה”. לשכות אלה נועדו לזהות קבלנים ואנשים אחרים שאחראים לעבודות בנייה, לאסוף ראיות, להנחות מומחים לרבות אדריכלים, גיאולוגים ומהנדסים, ולבדוק היתרי בנייה והיתרי עבודה בתחום הבנייה.

באו”ם מעריכים שמספר ההרוגים יוכפל

אחד האנשים שנעצרו על ידי הרשויות בטורקיה הוא מהמט יסאר קוסקון, קבלן שבנה מתחם מגורים בן 12 קומות באנטקיה, שקרס ברעידות האדמה. קוסקון נעצר בנמל התעופה באיסטנבול בעת שעמד לעלות על טיסה למונטנגרו. מתחם המגורים שבנה קוסקון הכיל 249 דירות ובנייתו הושלמה לפני עשור אחד בלבד.קוסקון אמר לתובעים שהוא לא יודע מדוע קרס המבנה. “מילאנו אחר כל הנהלים שנקבעו בחקיקה”, אמר הקבלן הטורקי לסוכנות הידיעות “אנטוליה”.

קבלן אחר שנעצר על ידי הרשויות בטורקיה, יאבוז קראקוס, אמר היום לכתבים: “המצפון שלי נקי. בניתי 44 בניינים. ארבעה מהם קרסו. עשיתי הכול בהתאם לנהלים”.

מרטין גריפיתס, תת-מזכ”ל האו”ם לתיאום עניינים הומניטריים ומצבי חירום, אמר שרעידות האדמה שפקדו את טורקיה וסוריה הן “האירוע החמור ביותר באזור במאה השנים האחרונות”. הוא אמר שהוא צופה שמספר ההרוגים יהיה גבוה פי שניים מהמספר הנוכחי. כבר כעת מדובר באסון הטבע השביעי בגודלו בעולם במאה הנוכחית מבחינת מספר הרוגים.

מספר ההרוגים בטורקיה ובסוריה עומד כרגע על 33,179. ארגון הבריאות העולמי מעריך ש-26 מיליון בני אדם הושפעו מרעידות האדמה בשתי המדינות.

האו”ם מסר שלפחות 870 אלף בני אדם זקוקים בדחיפות לארוחות חמות בטורקיה ובסוריה, ובסוריה דווח על כ-5.3 מיליון בני אדם שהושפעו מרעידות האדמה ועשויים להזדקק לסיוע במקלט. טורקיה מסרה שיותר מ-80 אלף בני אדם מאושפזים בבתי חולים ושיותר ממיליון שוהים במקלטים זמניים.

עשרות אלפי עובדי חילוץ ממשיכים לחפש אחר ניצולים בטמפרטורות מקפיאות, ומספר הולך וקטן של ניצולים מחולצים מההריסות, קצת יותר מ-140 שעות אחרי רעידת האדמה הראשונה ביום שני בבוקר.

כמה מבצעי סיוע בטורקיה הופסקו מסיבות ביטחוניות ועשרות בני אדם נעצרו בגין ביזה. בדרום טורקיה דווח על התנגשויות אלימות באזורים שבהם פועלים מורדים כורדים ומורדים סורים.

במחוז הטאיי שבטורקיה, חיילים אוסטרים ועובדי חילוץ גרמנים הפסיקו אתמול באופן זמני את החיפוש אחר ניצולים בשל חילופי אש בין ארגונים מקומיים. מפלגת הפועלים של כורדיסטאן (PKK), המחתרת הכורדית, הודיעה על הפסקה זמנית של הלחימה בעקבות רעידות האדמה.

בצפון-מערב סוריה, רעידות האדמה פגעו באזור שנשלט על ידי המורדים, ש-90% מהאוכלוסייה שלו – כארבעה מיליון איש – נשענו על סיוע הומניטרי עוד לפני אסון הטבע בשבוע שעבר. בינתיים, הסיוע לתוך סוריה מקרטע. גריפיתס כתב בטוויטר ש”עד כה אכזבנו את האנשים בצפון-מערב סוריה. הם מרגישים מוזנחים ובצדק, מצפים לעזרה בינלאומית שלא הגיעה. המשימה שלי והמחויבות שלנו היא לתקן את הכישלון הזה במהירות האפשרית”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes