בקואליציה תוקפים את נאום הרצוג: “צביעות, ממשיכים עם הרפורמה בכל הכוח”

נשיא המדינה יצחק הרצוג נשא הערב (ראשון) נאום לאומה על רקע הקונפליקט והמחאות בעקבות הרפורמה המשפטית. בנאומו הזהיר הרצוג מ”קריסה חוקתית וחברתית”. בנאומו את הרצוג כי אין להתעלם ולדחות לגמרי את הרפורמה, אבל כי “מכלול חלקיה במתכונתה הנוכחית מעלים חשש עמוק מפוטנציאל השפעה לרעה על יסודותיה הדמוקרטים של מדינת ישראל”. לבסוף, קרא הרצוג למשא ומתן שמטרתו לסדיר את היחסים בין הרשויות, והציג חמישה עקרונות שישמשו הבסיס לאותו משא ומתן.

שר התקשורת ד”ר שלמה קרעי תקף את נאומו של הרצוג ואת קריאתו לפשרה בין הצדדים ומסר כי “בזמן ממשלת ההונאה, כשחירפו וגידפו מערכות אלוקים חיים, לא שמעתי אף אחד מציע פשרה. כשרדפו אברכים ולומדי תורה, כאשר רמסו ליכודניקים באשר הם, את המסורת, את הציונות, לא היתה שום קריאה להידברות. צביעות היא שם המשחק ואנחנו מזמן סיימנו להשתתף בו. להמשיך עם הרפורמות בכל הכח”.

לעומת זאת, יו”ר המחנה הממלכתי בני גנץ תמך בדבריו של הרצוג. “‏חבריי למחנה הממלכתי ואני נכונים, כפי שהודענו, לשיח של הסכמות על רפורמה אמיתית שבבסיסה אי פוליטיזציה ושמירה על עצמאות הרשות השופטת ומערך הייעוץ המשפטי, חקיקת חוק יסוד וטיפול בסוגיות שיתנו מענה לצורכי האזרחים ולא לגחמות הפוליטיקאים. אם תיעצר החקיקה ונוזמן כולנו לבית הנשיא לשיח אמיתי נהיה מראשוני המתייצבים”.

המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) פרסם הודעת תמיכה בעקרונות ובמתווה הפשרה שהציע הרצוג. בהודעה שנמסה מטעם ראש המכון, פרופ’ מנואל טרכטנברג, ומנהל המכון , אלוף תמיר הימן, נמסר כי “החברה הישראלית משוסעת וקרועה – על כל הצדדים לבוא בהידברות מיידית מתוך רצון אמיתי לשמר את האתוס המשותף לכולנו שהוא מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. קריאת הנשיא היא אולי ההזדמנות האחרונה למנוע את הרחבת הקרע בחברה הישראלית למימדים שלא ידענו כמותם ופגיעה אנושה בחוסן הלאומי שתפגע בביטחון הלאומי של מדינת ישראל”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes