איפה לא עובדים – ולאן אסור להתקרב: מה שצריך לדעת לקראת השביתה מחר

עובדים רבים ברחבי הארץ ישבתו מחר (שני) במחאה נגד התוכנית המשפטית שמקדמת הממשלה. בין היתר צפויים לשבות רופאים, עורכי דין, אנשי הייטק, עובדי רשויות מקומיות, בעלי עסקים ועוד. הפגנות ייערכו בשעות הצהריים במוקדים שונים. המחאה המרכזית תחל בשעה 12:00 מול הכנסת בירושלים, אליה יצאו המוחים בשיירות מכוניות שצפויות לגרום לעיכובים בתנועה. קודם לכן, חלק מהם צפויים להגיע לתפילה בכותל ומשם לצאת בצעדה אל הכנסת.

רשויות מקומיות, אוניברסיטאות ומאות חברות עסקים וחברות, בהם משרדי אדריכלות ומשרדי עורכי דין, הודיעו שיאפשרו למי שרוצה להשתתף בשביתה להיעדר מהעבודה. כ-200 חברות הייטק כבר הודיעו שיאפשר לעובדים לשבות. המוחים צפויים לצאת לכנסת ברכבת החל מהשעה 8:30: “זה הזמן להגביר את הלחץ, כבר רואים את האור בקצה המנהרה”.

עיריית תל אביב הודיעה כי תאפשר לשבות על חשבון יום חופש. מנכ”לית החברה למוסדות חינוך בתל אביב-יפו, החברה העירונית הגדולה בעיר שמעסיקה 3,500 עובדים, תאפשר גם היא להשתתף בהפגנה: “זו נקודה שבה ישראל תשנה את פניה, את המרקם החברתי-אזרחי שלה, את עקרונות המשטר שלה ואת ערכיה”. עשרות מנהלי בתי ספר בתל אביב הודיעו כי יאפשרו למורים ותלמידים להשתתף במחאות וכי יום הלימודים יתקיים בהתאם לאילוצים.

באוניברסיטה העברית יאפשרו למי שרוצה לשבות להיעדר ממבחנים ולגשת למועד מיוחד. באוניברסיטת חיפה הודיעו על הקלה דומה והוסיפו כי הרפורמה “תפגע בחוסנה של מדינת ישראל, בחופש האקדמי ובחוסנה של האקדמיה הישראלית”.

במאבק “החלוקים הלבנים” קראו לרופאים ולרופאות להצטרף למחאה, כפוף ל”אחריות הנדרשת” שתוודא שמטופלים לא נפגעים. מטעם הרופאים ומטפלי בריאות הנפש נמסר: “הדמוקרטיה הישראלית תחת מתקפה ברוטלית ואסור לעמוד מנגד. השינויים המסוכנים שמקדמת הממשלה יגרמו לפגיעה אנושה בבריאות הגוף והנפש של הציבור, וברפואה בישראל. זהו פיקוח נפש ואנו עושים זאת מתוך מחויבות למטופלים שלנו, ולמען עתיד ישראל”.

גם מחאת הנשים תצטרף להפגנה, במחאה על הייצוג הנשי הנמוך של נשים בממשלה: “ההפיכה המשפטית תאפשר לפוליטיקאים להעביר כל החלטה שרק ירצו. ובלי ייצוג, אנחנו נהיה הראשונות להיפגע. הם מעלימים אותנו, אבל אנחנו לא ניתן להם. אנחנו לא שותקות יותר. אנחנו לא חוזרות אחורה”.

מנגד, צפויים להפגין גם תומכי הרפורמה, שימחו נגד בג”ץ מול בית המשפט העליון בשעה 12:00. “נשמיע את קולם של אזרחים שבג”ץ הוא זה שפגע בזכויות האדם שלהם, והרפורמה תגן על זכויות האדם שלהם”, מסר ארגון “בצלמו” שעומד מאחורי ההפגנה. “נשמיע את קולם של מגורשים תושבי יו”ש, נערי גבעות, נפגעי טרור ותושבי דרום תל אביב, של חרדים וסתם אזרחים שקופים שבג”ץ לא סופר”.

אתמול הפגינו עשרות אלפי בני אדם בתל אביב נגד הרפורמה המשפטית, זה השבוע השישי ברציפות. כבישים ברחבי העיר נחסמו לתנועה, בהם גם נתיבי איילון. במקביל, הפגנות נערכו גם ברעננה, חיפה, ירושלים, קריית אונו, רמת השרון, פתח תקווה ומוקדים נוספים, בהן השתתפו אלפים.

על מה מפגינים?

המהפכה שמתכננת הממשלה כוללת סדרת שינויים משמעותיים במערכת המשפט, כגון קביעה לפיה רק הרכב מורחב של בג”ץ יוכל לפסול חקיקה שעברה בכנסת. צעד נוסף של המהפכה, שנועד לחזק את ידה של הממשלה מול בית המשפט, הוא קביעת פסקת התגברות שתבטל החלטות של בג”ץ ברוב של 61 חברי כנסת בלבד, ושינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים כך שתישלט באופן מלא בידי הקואליציה.

עוד עוסקת הרפורמה בהחלשת כוחם של היועצים המשפטיים לממשלה, כך שעמדתם לא תחייב את הממשלה, ובביטול עילת הסבירות, מה שבין היתר שמגביל באופן משמעותי את יכולת ההתערבות של בית המשפט במינוי בכירים.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes