מנהל המוסד שבו אושפז המחבל מהפיגוע בירושלים: הוא סבל מהתקף פסיכוטי יומיים קודם לכן

מנהל המוסד שבו אושפז המחבל מהפיגוע בירושלים: הוא סבל מהתקף פסיכוטי יומיים קודם לכן

מנהל מרכז גמילה בטמרה, שבו היה מאושפז חוסיין קראקע בחודש האחרון, סיפר ל”הארץ” כי מטפליו הבחינו כי מצבו הנפשי הידרדר. הוא שוחרר מהמרכז יום לפני הפיגוע, ולדברי המנהל, אביו של קראקע התקשר מהדרך ואמר שמצבו של בנו קשה. גורמים המעורים בחקירה אמרו כי גרסתה של המשפחה אמינה

February 11th, 12PM February 11th, 12PM

חוסיין קראקע, המחבל שביצע אתמול (שישי) את פיגוע הדריסה בירושלים, סבל מהתקף פסיכוטי יומיים קודם לכן — כך אומר ל”הארץ” מנהל מרכז הגמילה, שבו שהה בחודש האחרון. לדברי מנהל המרכז שבטמרה, ואליד דיאב, בשל ההתקף הפסיכוטי פונה קראקע לאבחון פסיכיאטרי בעכו, אולם שם אובחן כסובל מהתקף חרדה. דיאב מספר כי הוא שוחרר לביתו שלשום, יום לפני הפיגוע, ואביו שהסיע אותו לירושלים התקשר מהדרך למוסד הגמילה ואמר כי מצבו של בנו קשה מאוד. למחרת לקח קראקע את מכוניתה של אשתו, ויצא לבצע את פיגוע הדריסה בכניסה לשכונת רמות — שבו נרצחו שני בני אדם. לאחר בדיקה, גורמי החקירה מתייחסים לגרסה של המשפחה ומנהל המרכז כגרסה אמינה.

לדברי בני משפחתו, קראקע, בן 31, סבל משלל מחלות גופניות ונפשיות. לפני כחודש הוא החל טיפול של גמילה מתרופות במרכז “תמרה” שבטמרה. יומיים לפני הפיגוע הבחינו מטפליו כי מצבו הנפשי הדרדר, ודיאב סיפר כי הוא היה בהתקף: “הוא לא היה אלים, רק במילים, אבל במצב קשה”, תיאר. אתמול אישר גורם מדיני כי קראקע שוחרר באחרונה ממוסד פסיכיאטרי.

במרכז הגמילה שלחו את קראקע לאבחון פסיכיאטרי במרכז הרפואי לבריאות הנפש מזור שבעכו. לדברי דיאב, קראקע שהה שם כשעתיים ואובחן כסובל מהתקף חרדה ולא היה צורך לאשפזו. הוא הוחזר למרכז הגמילה, אך ביום חמישי שוחרר לביתו לאחר שהסתיימה תקופת הגמילה שלו שנמשכה חודש.

אביו של קראקע אסף אותו ממרכז הגמילה, והסיע אותו בחזרה לעיסאוויה שבמזרח ירושלים. דיאב סיפר כי בדרך התקשר האב למרכז הגמילה, וביקש מספרי טלפון של מרכזים רפואיים פסיכיאטריים באזור ירושלים בשל המצב הקשה של בנו. הוא קיבל מספר טלפון, אך לא ברור אם פנה לשם.

קראקע, נשוי ואב לשלושה ילדים, התגורר בשכירות בעיסאוויה בחמש השנים האחרונות. אשתו, איה קראקע, עובדת כמורה בבית ספר בהר הזיתים ונעצרה אתמול. בתם הקטנה היא בת חודשיים, ולדברי בני המשפחה היא זקוקה לאמא שלה כדי לינוק. “אשתו לא ידעה שום דבר, היא ישנה בבית”, סיפרו בני המשפחה. “הוא לא אמר מילה, לקח לה את המפתחות ונסע. בכלל אין לו רישיון, לקחו לו את הרישיון בגלל המצב שלו”.

עורך דינה של האישה, חלדון נג’ם, אמר ל”הארץ” כי היא לא ידעה דבר על כוונתו לבצע פיגוע. “היא לא ידעה כלום, היא טיפלה בילדים שלה ובתינוקת בת החודשיים, שזקוקה לה. במשטרה כבר מבינים שמדובר במקרה פסיכוטי ואפילו החוקרים לא יודעים למה עצרו אותה”, טען נג’ם.

“אני מצטער על מה שקרה, זו טרגדיה – אבל זה לא פיגוע”, אמר אתמול יוסוף, קרוב משפחתו של קראקע. לדבריו, לפני שש שנים חוסיין נפל בעבודה ממנוף ונפצע קשה, ומאז החל לסבול ממחלת נפש. “הוא היה לוקח תרופות חזקות, יש לו בבית ארון של תרופות. ראיתי אותו פעם אחרונה לפני ארבעה חודשים. הוא יושב בחושך, אני מסתכל עליו, כאילו הוא שתה ארבעה בקבוקים של ויסקי, מסטול, אבל הוא לא שותה — זה מהתרופות. אף אחד לא קיבל אותו לעבודה, לא היו לו חברים, תמיד ישב בבית. הוא בכלל לא היה מדבר על פוליטיקה, אפילו חדשות לא היה שומע. אני חותם, מיליון אחוז, שזה לא היה פיגוע”.

קראקע התנגש אתמול בשעות הצהריים עם מכוניתו בתחנת אוטובוס בכניסה לשכונת רמות בירושלים, ודרס למוות את יעקב פלאי בן שש ואלתר שלמה לדרמן בן 20, שניהם תושבי העיר. אביו ושני אחיו של פלאי נפצעו גם הם בפיגוע: אחד האחים, בן שמונה, מאושפז במצב אנוש בבית החולים שערי צדק; אח נוסף, בן עשר, נפגע קל ושוחרר לאחר טיפול בהדסה עין כרם; ואביהם מאושפז במצב בינוני בהדסה הר הצופים. שני פצועים נוספים מאושפזים במצב בינוני. שני שוטרים, שאחד מהם לא היה בתפקיד, ירו והרגו את המחבל במכונית בזירת הפיגוע.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes