כ-25 אלף נהרגו בטורקיה ובסוריה. ארה”ב הקלה בסנקציות על דמשק

כ-25 אלף נהרגו בטורקיה ובסוריה. ארה”ב הקלה בסנקציות על דמשק

הסיכויים למצוא ניצולים הולכים ופוחתים, אך יש כמה נקודות אור: ילדה בת ארבע חולצה בחיים בגזיאנטפ לאחר 132 שעות, ובמחוז אדיאמן, זוג חולץ גם כן. יותר מ-1,891 רעשי משנה תועדו

February 11th, 17PM February 11th, 18PM

ארה”ב הודיעה במהלך סוף השבוע כי היא מקלה באופן זמני בסנקציות שהטילה על סוריה כחלק מהמאמץ להחיש את העברת הסיוע ההומניטרי לצפון מערב המדינה. מאז רעידות האדמה שפקדו את האזור השבוע, כמעט שלא מגיע לשם סיוע הומניטרי. רק בטורקיה לבדה, כמעט 22 אלף בני אדם נהרגו ועוד יותר מ-80 אלף נפצעו כתוצאה משתי רעידות האדמה, כך אמר היום (שבת) הנשיא רג’פ טייפ ארדואן. ככל שידוע, בסוריה נהרגו יותר מ-3,500 בני אדם ועוד יותר מ-5,000 נפצעו. בכך עולה מניין ההרוגים בשתי המדינות ליותר מ-25 אלף.

לפי הרשויות בטורקיה, יותר מ-1,891 רעשי משנה פקדו את האזור מאז שתי רעידות האדמה.

משרד האוצר של ארה”ב הודיע על הקלה זמנית בסנקציות לתקופה של 180 יום לטובת “כל העסקאות הקשורות למאמצי הסיוע לרעידת האדמה”. עם זאת, פרשנים מעריכים, כי דרישותיו של משטר אסד והשפעות מלחמת האזרחים מסבכות את מאמצי הסיוע, וכי הצעד האמריקאי נועד יותר להבטיח לבנקים ולמוסדות שהם לא ייענשו על כך שהם מתווכים בהעברת הכספים.

“אני לא חושב שההחלטה ‘תציף’ פתאום את סוריה ותאפשר העברת סיוע הומניטרי בצורה חופשית”, אמר דלאני סיימון, אנליסט בכיר במכון המחקר International Crisis Group. “יש פשוט עוד המון בעיות גישה נוספות. אך אני מקווה שהענקת הרישיון תקל על חששותיהם של מעבירי הכספים, המגזר הפרטי ושחקנים נוספים”, הוסיף. יו”ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברהיסוס, הגיע היום לעיר חלב שבסוריה, כשעל מטוסו יותר מ-35 טונות של ציוד רפואי חיוני. העיר נשלטת על ידי משטר אסד, ולפי סוכנות הידיעות הסורית סאנ”א, מטוס נוסף צפוי להגיע בעוד כיומיים.

בינתיים נמשכים מאמצי החילוץ, אם כי הסיכוי למצוא אנשים נוספים בחיים הולך ופוחת. עד כה, יותר ממאה אלף בני אדם פונו מעשרה מחוזו בטורקיה שנפגעו ברעידת האדמה, בשעה שיותר מ-166 אלף אנשי ונשות חילוץ ומתנדבים — בהם יותר מ-8,000 כוחות זרים — פועלים בשטח. בד בבד, משלחות החילוץ הגרמנית והאוסטרית הודיעו על הקפאת פעילויותיהן במחוז האטיי בשל חששות ביטחוניים על רקע עימותים ואף ירי באזור כתוצאה מהתנאים הקשים והמחסור במזון ובמים בשטח.

אך יש גם כמה נקודות אור: ילדה בת ארבע בשם סנגול חולצה בחיים מבין ההריסות בעיר גזיאנטפ לאחר 132 שעות, כך דווח בערוץ TRT. הכוחות הצליחו לאחר מכן לחלץ את אביה; במחוז אדיאמן, זוג שהיה לכוד מתחת להריסות במשך יותר מ-129 שעות חולץ בחיים גם כן; במחוז האטיי, תינוק בן חודשיים חולץ בחיים, כך דווח בסוכנות הידיעות הטורקית אנטוליה.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes