האקרים השתלטו על השידור באיראן ביום השנה למהפכה, נאום הנשיא נקטע: “מוות לחמינאי”

בטהרן ציינו 44 שנה למהפכה האיסלאמית, אך קבוצת אקטיביסטים הצליחה להפריע במשך 19 שניות לנאום הנשיא ראיסי, ששיבח את המנהיג העליון על “רחמנותו”. הם קראו לאזרחים לצאת לרחובות, בעוד הטלוויזיה הממלכתית דיווחה על מאות אלפים שהשתתפו בתהלוכות ובטקסים – ושרפו דגלי ישראל

האקרים מקבוצת עדאלת א-עלי השתלטו היום (שבת) למשך 19 שניות על שידורי הטלוויזיה הממלכתית באיראן במהלך נאומו של הנשיא איברהים ראיסי מכיכר אזאדי בטהרן, נאום אותו נשא ביום לציון 44 שנים למהפכה האיסלאמית. בזמן הפריצה הקצרה לשידור, שפורסמה לאחר מכן ב”איראן אינטרנשיונל”, קראה הקבוצה, שמתנגדת למשטר האייתולות ברפובליקה האיסלאמית, לצאת להפגנות ענק ב-16 בפברואר. 

הם קראו “מוות לחמינאי ומוות לרפובליקה האיסלאמית” והורו לאזרחים למשוך את כספם מהבנקים הממשלתיים. בנאומו ראיסי טען כי המשטר יאמץ לחיקו את אלו ש”הולכו שולל בידי האויב”, לדבריו, והשתתפו במחאות החיג’אב בשנה שעברה. הוא אף שיבח את חמינאי על רחמנותו, וכן ציין את “אהבת האב” שלו כלפי האזרחים – לאחר שאיראן הודיעה בתחילת השבוע כי המנהיג העליון העניק חנינה ל”עשרות אלפי אסירים” – בהם אזרחים שנעצרו בחודשים האחרונים בגל ההפגנות נגד השלטון.

הנשיא ראיסי המשיך וחזר על טענות טהרן, ולפיהן גורמים זרים הם אלה שיזמו וארגנו את ההפגנות נגד המשטר כדי “להרוס את איראן”. דבריו זכו בתגובה לקריאות: “מוות לארה”ב”. במהלך הטקסים לציון יום השנה למהפכה אמר הנשיא לשעבר חסן רוחאני בשיחות עם כתבים מקומיים כי “אל לנו לאפשר למיעוט רעב הכוח לדחוק את הרוב הצידה. זה יסמן את סופה של המהפכה”. עם זאת, הוא ציין: “על הממשלה באיראן להקשיב לרעיונות מגוונים ולקול העם, כדי להבטיח את הישרדותה (של המהפכה)”.

במהלך היום צעדו אלפי איראנים צעדו ברחובות ובכיכרות מרכזיים מעוטרים בדגלים, בלונים וכרזות. לטענת מתנגדי המשטר, המשטר אילץ סטודנטים ועובדים להשתתף בכינוסים השונים לציון יום השנה למהפכה מ-1979.

יום השנה הנוכחי מגיע לאחר שנתיים שבהן החגיגות היו תחת מגבלות קורונה. השנה התקיימו תהלוכות בטהרן, לטענת הטלוויזיה הממלכתית בהשתתפות מאות אלפים”, שהתכנסו בכיכר אזאדי – שם נאם הנשיא. המונים הניפו דגלי איראן, ונשאו שלטים עם סיסמאות אנטי-מערביות – בהן “מוות לאמריקה” ו”מוות לישראל”. כמה דגלי ארה”ב וישראל נשרפו במהלך הטקסים.

מוקדם יותר השבוע הודיע כאמור חמינאי על חנינות לאסירים הגיעה אחרי שאיראן החלה להוציא להורג מפגינים במאמציה לדכא את ההפגנות. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, מתחילת ההוצאות להורג ההפגנות דעכו במידה ניכרת. בחודש דצמבר, כשלושה חודשים מתחילת ההפגנות, דווח על הוצאות ראשונות להורג של מפגינים. 

לפי הפרסומים בתקשורת הממלכתית, החנינות לא הוענקו לבעלי אזרחות כפולה או למי שהואשמו ב”שחיתות על פני האדמה” – עבירה שהעונש עליה הוא מוות. מתחילת “מחאת החיג’אב” הוצאו להורג ארבעה מפגינים שהורשעו ב”שחיתות על פני האדמה”. התקשורת הממלכתית ציינה כי גם נאשמים ב”ריגול לטובת סוכנויות זרות”, ומי שמשתפים פעולה עם “ארגונים עוינים”, לא יזכו לחנינה. 

“מחאת החיג’אב”, נזכיר, פרצה באמצע ספטמבר אחרי מותה של הצעירה הכורדית מהסא אמיני. הצעירה בת ה-22 מתה כמה ימים אחרי שנעצרה על-ידי משטרת המוסר בטהרן, מכיוון ש”התרשלה” בעטיית החיג’אב שלה – ובכך הפרה את חוקי הצניעות. המחאה על מותה התפשטה לכל מחוזות איראן, והפכה לאחד האתגרים המשמעותיים של משטר האייתוללות מאז המהפכה. לפי ארגוני זכויות אדם כ-20,000 מפגינים נעצרו, ויותר מ-500 נהרגו בהפגנות – בהם 70 קטינים. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes