בג”ץ לנתניהו והיועמ”שית: נמקו מדוע אין להכריז נבצרות על רה”מ

בג”ץ הורה היום (שישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה לנמק מדוע לדעתם אין להוציא את נתניהו לנבצרות, בעקבות המשפט שמתנהל נגדו, וקידום המהפכה המשפטית. שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק ארז הורתה למדינה להשיב לעתירת התנועה לאיכות השלטון עד החודש הבא.

לאחרונה הופצו דיווחים כי בלשכתה של בהרב מיארה נערכו דיונים על הוצאת נתניהו לנברצות, אך היא הכחישה. לאחר מכן הודיעה כי התקבלה פנייה של ארגון “משמר הדמוקרטיה הישראלית”, בעניין הנבצרות. “נתניהו הנאשם בעבירות פליליות חמורות אינו רשאי לפעול לקידום תוכנית חקיקה שמטרתה החלשת המערכת המשפטית”, נכתב בפניית הארגון.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ’ מתח ביקורת על החטלת בג”ץ לא לדחות את העתירה. לדבריו, מדובר “בהוכחה הטובה ביותר לנחיצותה של הרפורמה שאנו מובילים. ‏עצם הדיון בסיכול החלטת הבוחר ורצון העם היא מגה פיגוע בדמוקרטיה הישראלית ונקודת שפל נוספת אליו הגיעו שופטי העליון”.

בשבוע שעבר הבהירה היועמ”שית לראש הממשלה כי הוא מנוע מלקדם את המהפכה המשפטית, בשל ניגוד עניינים שבו הוא מצוי. במכתב ששלחה לנתניהו, הבהירה הבהירה בהרב מיארה כי הוא מנוע מקידום הרפורמות במערכת המשפט גם בעקיפין דרך גורמים אחרים.

המכתב, שגובש על ידי המשנה גיל למון אך נשלח בשם היועצת, נכתב בין היתר על רקע פניות שהתקבלו בנוגע לחשד לניגוד עניינים של נתניהו הנמצא בעיצומו של משפטו, “עמדת היועצת המשפטית לממשלה היא כי יישום המגבלות שאושרו בפסק הדין של בג”ץ, בנסיבות הנדונות, מוביל למסקנה כי על ראש הממשלה להימנע ממעורבות ביוזמות הנוגעות לשינויים במערכת המשפט”.

זאת, לפי המכתב “בשל קיומו של חשש סביר לניגוד עניינים בין ענייניו האישיים הנוגעים למשפט בו הוא נאשם, לבין רכיבים מהותיים ביוזמות, בהתאם לאמות המידה שפורטו בחוות הדעת ואושרו בפסק הדין בעתירת ניגוד העניינים מ-2021. מניעות זו חלה גם על מתן הנחייה ישירה או עקיפה באמצעות גורמים אחרים בכל הנוגע לקידום היוזמות”.

בתגובה לחוות דעתה, מסר נתניהו לבג”ץ כי היא אינה מקובלת עליו, וביקש שבועיים לתגובה מלאה על מכתבה. בעקבות מכתבה, בכירים בקואליציה תקפו אותה וטענו כי מטרתה היא למנוע מראש הממשלה להביע את עמדותיו.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes