ארה”ב יירטה עצם בלתי מזוהה שנראה במרחב האווירי מעל אלסקה

ארה”ב יירטה עצם בלתי מזוהה שנראה במרחב האווירי מעל אלסקה

לפי הפנטגון, העצם היה בגודל של מכונית קטנה ומטרתו לא ברורה בשלב זה. העצם זוהה כשבוע לאחר שמטוס קרב אמריקאי יירט בלון ריגול סיני מעל האוקיינוס האטלנטי

February 11th, 10AM February 11th, 17PM

מטוס קרב אמריקאי יירט אתמול (שישי) עצם בלתי מזוהה שנצפה במרחב האווירי של אלסקה, זאת בהוראת נשיא ארה”ב ג’ו ביידן. לפי הפנטגון, העצם היה בגודל של מכונית קטנה, אך מטרתו לא ברורה בשלב זה. העצם זוהה כשבוע לאחר שמטוס קרב אמריקאי יירט בלון ריגול סיני מעל האוקיינוס האטלנטי, בתקרית שהגבירה את המתיחות בין וושינגטון לבייג’ין.

ג’ון קירבי, דובר המועצה לביטחון לאומי, אמר כי העצם היה “הרבה הרבה יותר קטן מבלון הריגול שיורט בשבת האחרונה”. לדבריו, טייס מטוס קרב שיירט את העצם הבלתי מזוהה מעל האוקיינוס הארקטי קבע כי לא היה מאויש. “הנשיא הורה לצבא להוריד את העצם”, אמר קירבי. לדבריו, “בניגוד לבלון הסיני שהופל בשבת לאחר שבמשך שמונה ימים היה מעל שמי צפון אמריקה, לא ניתן להעריך בשלב זה את מקורו של העצם. אנחנו לא יודעים מי הבעלים של החפץ הזה”.

גורמים אמריקאים רשמיים אמרו כי הם מאמינים שגם הפעם מדובר בבלון, שנשבר לרסיסים כשפגע במים הקפואים ליד אלסקה. גם הגורמים ציינו כי העצם היה קטן בהרבה מהבלון הסיני שיורט בשבת שעברה מעל האוקיינוס האטלנטי, ונמנעו בזהירות מאפיונו של העצם כבלון, מזל”ט או מטוס.

דובר הפנטגון פטריק ריידר אמר לעיתונאים כי העצם שייט בגובה של כ-12,190 מטרים מעל פני הקרקע, שזה בערך אותו הגובה של מטוסי סילון. לכן, בניגוד לבלון הסיני הוא נתפס במהירות כאיום על התנועה האווירית האזרחית. לדבריו, המרחב האווירי של אלסקה נסגר באופן זמני.

ריידר אמר כי העצם זוהה לראשונה ביום חמישי בערב, ומטוס קרב אמריקאי שוגר לעברו כדי לבחון אותו. גורמים רשמיים אמרו כי החפץ עבר מעל היבשה באלסקה וחזר לשהות מעל האוקיינוס הארקטי לכיוון הקוטב הצפוני – הוא נסע במהירות של 64-32 קמ”ש. לדברי ריידר, הוא הופל ביום שישי בשעה 13:45, שעון וושינגטון, בידי טיל מסוג AIM-9 סיידווינדר, שנורה ממטוס קרב F-22, שהמריא מבסיס התעופה אלמנדורף שליד העיר אנקורג’ שבאלסקה.

גם ריידר אמר כי העצם היה בערך בגודל של מכונית קטנה, “ולא דומה בצורתו לבלון המעקב שהורד מגובה רב מול חופי דרום קרוליינה ב-4 בפברואר”. חדשות ABC ציטטו גורם אמריקאי שתיאר את החפץ “גלילי, אפור וכסוף”, ובעל מראה צף. כשנשאל אם זה “דמוי בלון”, אמר הגורם כי “כל מה שאני אומר זה שהוא לא ‘טס’ באמצעות סוג של הנעה. בשלב זה אין לנו מספיק (מידע) כדי לדעת אם זה ‘דמוי בלון'”.

מאמצי חילוץ של שאריות העצם הבלתי מזוהה מתקיימים מול חופי אלסקה בידי צוות של הבולשת הפדרלית של ארה”ב (FBI), חיל הים האמריקאי ומשמר החופים. ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו כתב בטוויטר כי הוא קיבל תדרוך בנושא ו”תמך בהחלטה לנקוט בפעולה”.

לצד זאת, ריידר עדכן כי מאמצי החילוץ של שאריות הבלון הסיני מול חופי דרום קרוליינה מתקדמים. “למרות שלא אכנס לפרטים מסיבות סיוווג ביטחוני, אני יכול לומר שאיתרנו עד כה כמות משמעותיות של פסולת שתעזור להמשך ההבנה של הבלון הזה ויכולות המעקב שלו”.

סין גינתה בחריפות ביום ראשון האחרון את ארה”ב ומסרה שהיירוט של הבלון הסיני על ידי מטוס קרב אמריקאי מעל האוקיינוס האטלנטי הוא “תגובה מוגזמת”. דובר של משרד החוץ בבייג’ין הביע את “חוסר שביעות הרצון העז של סין” מ”השימוש בכוח” כדי להפיל את הבלון, שנחשד כמתקן ריגול סיני ושהתעופף במרחב האווירי של ארה”ב במשך כמה ימים.

ארה”ב מתעקשת כי מדובר בבלון ריגול, וכי בדיקת המטען שלו בעודו באוויר, הראתה אנטנות וציוד אחר ליירוט ואיתור תקשורת בארה”ב.

מאוחר יותר אתמול הודיע משרד המסחר האמריקאי כי הכניס ל”רשימה השחורה” שש חברות סיניות על תמיכה במאמצעי המודרניזציה הצבאית של בייג’ין, במיוחד על רקע קשריהן לתוכניות תעופה וחלל. חברות אלו מוגבלות בגישתן לטכנולוגיות אמריקאיות, ללא אישור ממשלתי.

השימוש של סין בבלונים בגובה רב “מפר את הריבונות שלנו ומאיים על הביטחון הלאומי של ארה”ב”, אמר אלן אסטבז, סגן שר המסחר לתעשייה וביטחון. “הפעולה היום מבהירה כי גופים המבקשים לפגוע בביטחון הלאומי ובריבונותה של ארה”ב יהיו מנותקים מגישה לטכנולוגיות אמריקאיות”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes