עוד חילוצים מוצלחים לצה”ל בטורקיה; תיעוד: כך “נשלף” בן שנתיים מההריסות

קולות בכי של פעוט הביאו את משלחת פיקוד העורף לחלץ אותו במצב טוב, תוך שעות. באירוע אחר, חולץ זוג שנלכד תחת ההריסות: לבעל נאלצו צוותי החילוץ לכרות גפה והוא מת בבית החולים, אך אשתו ניצלה בתום מבצע של 20 שעות. המשלחת הרפואית של צה”ל נחתה לקראת הקמת בית חולים שדה באזור האסון

משלחת החילוץ של צה”ל חילצה אתמול (רביעי) פעוט כבן שנתיים מתוך ההריסות בעיר קרמאנמרש שבדרום טורקיה, שספגה נזקים קשים ברעידת האדמה שהכתה במדינה בתחילת השבוע. הפעוט חולץ אחרי שתושבים מקומיים דיווחו כי שמעו בכי – והוא הוצא מבין ההריסות כעבור כמה שעות, במצב טוב. מפקד המשלחת, אל”מ גולן ואך, סיפר כי גם אמו של הפעוט נמצאת בהליכי חילוץ. צפו בתיעוד שבפתח הכתבה, בו נראה הפעוט “נשלף” מבין ההריסות על ידי חברי המשלחת.

סרן (מיל’) אלון הומינר, שלקח חלק בחילוץ הפעוט, סיפר כי “קיבלנו דיווח מהטורקים שיש בכי של תינוק והצטרפנו למשימה כדי לעבוד איתם בשיתוף פעולה מלא”. הוא הוסיף כי “החילוץ היה עם מאמצים רפואיים ומאמצים הנדסיים גדולים. כרגע התינוק בריא ושלם בדרך לבית החולים ואנחנו ממשיכים בכל הכוח למטרה שלשמה הגענו והיא הצלת חיים”. 

במקרה אחר במהלך הלילה, כוח החילוץ הישראלי איתר פיר בהריסות מבנה שקרס לחלוטין. הצוות הישראלי זחל לתוך הפיר כי שמע קולות, וגילה שמדובר בילד בן 12 שארבעת בני משפחתו נספו. אל”מ ואך סיפר כי “שמענו צפצוף שנשמע כמו ציפור. הבנו שזה ילד שבוכה כי מולו נהרגו בחדר ארבעת בני משפחתו”. לאחר פעולת חילוץ שארכה ארבע וחצי שעות, הילד חולץ בשלום. 

משלחת החילוץ הישראלית הגיעה לטורקיה כדי לסייע לה בהתמודדות עם נזקי רעידת האדמה האדירה שפקדה אותה ואת סוריה בלילה שבין ראשון לשני. מפקד המשלחת סיפר כי “איתרנו את כמות הלכודים הגדולה ביותר עד כה ביחס ליתר המשלחות ולזמן הקצר מהגעתנו. המשלחת הישראלית היא הגדולה ביותר, זולת האזרית שמכילה 400 איש, אבל נגיע ל-420 איש ונעקוף אותם”. הוא הוסיף כי “אנחנו סורקים מבנים גם אם הסיכויים נמוכים. בהאיטי מצאנו לכודים בחיים גם בחלוף 100 שעות. בין ההריסות לא קר ללכודים כמו שבחוץ קר”.

אתמול חילצו אנשי פיקוד העורף גם זוג שנלכד תחת הריסות בניין. בן הזוג חולץ ומת מפצעיו בבית החולים, אבל כעבור 20 שעות פעילות, הצליחו הכוחות לחלץ את האישה בחיים – והיא הועברה לבית חולים במצב טוב. רופא המשלחת של פיקוד העורף, רס”ן במיל’ ד”ר אור מילר, סיפר: “הזוג היה לכוד בקומה תחתונה. הבעל היה לכוד בצורה שאי אפשר היה לחלץ אותו כיוון שהרגל שלו נלכדה בקורת בטון תחת ההריסות. המחלצים שמעו את הקולות של האישה שלמעשה הייתה קבורה תחתיו”.

לדבריו, “על מנת להגיע אליה היינו צריכים לחלץ קודם את הבעל. במקרה הזה עלתה השאלה איך לחלץ אותו מבלי למוטט את ההריסות על האישה וכאן הוחלט שאין ברירה אלא לבצע כריתה של הגפה בשטח על מנת להגיע לאישה שהתחילה להראות סימנים של הידרדרות. החילוץ היה מאוד מורכב, בחלל קטן ומחניק. מה שהיה מדהים הוא שכשחילצנו את הבעל, היה חשוב לשמור על פרטיותו בזמן ההליך הרפואי הלא פשוט. חיילים ושוטרים טורקים יצרו מסדרון אנושי עד האמבולמס. זה היה מאוד מרגש לראות את זה”. 

230 אנשי צוות, מאות טונות ציוד – ובי”ח שדה אחד

אמש נחתה בטורקיה גם משלחת הסיוע הרפואי של צה”ל, שתקים בית חולים שדה במוקד הרעש ובסמוך למשלחת החילוץ הישראלית בעיר קרמאנמרש. המשלחת כוללת 15 מטוסי חיל האוויר שהטיסו מאות טונות של ציוד וכ-230 אנשי צוות, בהם רופאים, אחים, פרמדיקים ועוד. לפי דובר צה”ל, משלחת הסיוע הרפואי תתמקד בהענקת טיפול רפואי ותסייע לכוחות פיקוד העורף באיתור נעדרים ובחילוצם. “צה”ל ימשיך לסייע בשם מדינת ישראל בכל אסון אליו יידרש ויתרום מניסיונו ויכולותיו ברחבי העולם”, נמסר.

ביומיים האחרונים הגיעו לטורקיה משלחות סיוע מרחבי העולם. בנאומו במחוז הטאי הזכיר הנשיא, רג’פ טאיפ ארדואן את הסיוע הבינלאומי, וביקש להודות במיוחד לשתי מדינות: ישראל ואזרבייג’ן. אלא שסוכנות הידיעות הרשמית של טורקיה פרסמה מפה שבה מופיעות כל המדינות שהושיטו סיוע. מבין כל המדינות שהתגייסו לעזור לטורקיה, ישראל היא היחידה שלא הופיעה על המפה – מסיבה לא ברורה.

רעידת האדמה שהכתה בטורקיה ובסוריה בלילה שבין ראשון לשני הייתה מרעידות האדמה החזקות שנמדדו בעולם בשנים האחרונות והחזקה במזרח התיכון ובטורקיה מאז 1939. ארדואן עדכן אחר הצהריים כי מניין ההרוגים בארצו עלה ל-9,057 בני אדם. בסוריה השכנה, שספגה נזק אדיר גם כן, הגיע אתמול מספר ההרוגים ליותר מ-2,600 בני אדם.

הרעש התרחש בשעה 03:17 לפנות בוקר, בעוצמה 7.8. מאז פקדו את טורקיה יותר מ-180 רעידות משנה, חלקן חזקות מאוד. בשני בצהריים, תשע שעות אחרי רעידת האדמה הקטלנית, פקד את טורקיה רעש חזק נוסף – בעוצמה 7.7. גורמים בטורקיה ציינו כי זהו לא היה רעש משנה, אלא רעידת אדמה עצמאית. כמו הרעש הראשון, גם הוא גרם לקריסת בניינים בטורקיה ובסוריה, והורגש היטב גם בישראל. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes