סיכום ראשוני של סופת “ברברה”: אלו הן שיאניות הגשם

בשלושת הימים האחרונים פקדה את אזורנו מערכת של מזג אוויר סוער, שקיבלה את השם “ברברה” במסגרת הפרוייקט האירופאי למתן שמות לסופות משמעותיות. הסופה הביאה עמה רוחות חזקות מאוד עם משבים של יותר מ-100 קמ”ש, כמויות גדולות של גשם ושלג בהרי הצפון ובפסגות הרי המרכז.

המצב הסינופטי והרוחות

שקע עמוק מאוד נע מאזור יוון וכרתים אל קפריסין ומפרץ אלכסנדרטה והשפיע על אזורנו בעיקר ב-6 וב-7 בפברואר. הוא גרם לרוחות חזקות שהגיעו למהירות מקסימלית [1] של 50 עד 70 קמ”ש ומשבים [2] של יותר מ-100 קמ”ש. במספר מקומות נמדדו מהירויות גבוהות במיוחד, לדוגמה בצפת הר כנען נמדדה מהירות רוח מקסימלית של 87 קמ”ש ומשב מקסימלי של 119 קמ”ש; במצוקי דרגות מהירות רוח של 78 קמ”ש ומשב מירבי של 113 קמ”ש.

כמויות הגשם באירוע

כמויות הגשם הגדולות ביותר ירדו בהרי המרכז ובצפון השפלה, שם נמדדו 100 עד 150 מ”מ. בפסגות ירדו 146 מ”מ, בירושלים מרכז 135 מ”מ. בשל הרוחות החזקות גשם רב נמדד גם ממזרח לקו פרשת המים (מעלה אדומים 111 מ”מ, גתית 103 מ”מ). בצפון הגולן  ובגליל העליון נמדדו כמויות מרשימות של 80 עד 110 מ”מ ובגליל התחתון, בדרום הגולן, בעמקי הצפון נמדדו 40 עד 70 מ”מ. במישור החוף הצפוני והמרכזי נמדדו 30 עד 50 מ”מ וכמויות גדולות יותר של 60 עד 90 מ”מ נמדדו במישור החוף הדרומי וצפון עוטף עזה.

בצפון מערב הנגב, בחבל יתיר ובחבל הבשור ירדו 30 עד 50 מ”מ וכמויות הגשם פחתו דרומה, כך שבצפון הנגב ירדו כ-20 מ”מ, במרכז הנגב 5 עד 10 מ”מ ודרומה משם כמעט ולא ירד גשם. בטבלה 1 ניתן לראות את כמויות הגשם במספר תחנות.

יש להדגיש שכמויות הגשם הן עד ה-8 בפברואר בשעה 17:00 ושכמויות הגשם ביממת הגשם האחרונה (מ-08:00) משוערכות וגשם מועט עוד מוסיף לרדת כך שעשוי להיות הבדל קל בין הערך המדווח בטבלה לערך הסופי.

כמויות הגשם מתחילת העונה

הגשמים שירדו באירוע וכן הגשמים הרבים שיורדים מאז סוף ינואר צמצמו במידה ניכרת את הגירעון בגשם שהיה קודם לכן, כך שבחלקים רבים בארץ כמויות הגשם המצטברות מתחילת העונה מגיעות ל-80% עד 90% מהממוצע לתקופה המקבילה. ישנם מקומות בהם הכמויות קרובות לממוצע ואף עוברות אותו כמו הרי יהודה, דרום מישור החוף ומזרח עמק יזרעאל. נתונים מפורטים יותר על מצב הגשם מתחילת העונה יינתנו מחר עם סיכום הגשם של עשרת הימים האחרונים.

שלג

שלג ירד בעיקר בהרי הצפון ובחלקים הגבוהים של הרי המרכז. בחרמון ירד שלג רב ועומקו מגיע על פי דיווחים מהאתר ל-1.5 מטרים ברכבל התחתון ולמעלה מ-2 מטרים ברכבל העליון.  בצפון הגולן הגיע עומק השלג ל-5 עד 10 ס”מ ובפסגות הגבוהות של הגולן לכ-20 ס”מ ויותר. בהר מירון ירדו כ-10 ס”מ בפסגות אחרות בגליל כ-3 עד 5 ס”מ. שלג ירד באזור זה מגובה של 750 עד 800 מ’ ומעלה. סנטימטרים בודדים  של שלג ירדו גם בפסגות הר חברון. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes