נתניהו הודיע – חוק הכותל לא יעלה להצבעה: “הסטטוס קוו יישמר”

יו”ר ועדת השרים לחקיקה יריב לוין הודיע היום (חמישי) לראשי מפלגות הקואליציה כי חוק הכותל לא יעלה להצבעה. זאת, לאחר ביקורת רבה שנמתחה על ההצעה, לפיה מי שיפר את הוראות הרבנות הראשית במתחם עלול להיכנס לכלא או לשלם קנס של 10,000 שקל.

ועדת השרים הייתה אמורה לאשר היו את ההצעה של חבר הכנסת אוריאל בוסו מש”ס, שתאסור תפילה מעורבת או הגעה בלבוש לא צנוע לכותל המערבי. ההצעה הייתה אמורה להיות מקודמת בהתאם להסכמים הקואליציוניים עם הסיעות הדתיות והחרדיות, ובעקבות לחץ של יו”ר ש”ס אריה דרעי, שדרש לאשר את ההצעה בקריאה טרומית ביום רביעי הקרוב. המטרה, כך לפי גורמים פוליטיים, למנוע בחקיקה מנשות הכותל, מהרפורמים ומהקונסרבטיבים לקיים תפילות מעורבות בכל תחום הכותל המערבי, לקראת דיון שייערך החודש בבג”ץ בעתירות נגד המדינה.

הצעת החוק קובעת כי הכותל המערבי וההתנהלות בו יהיו כפופים להוראות הרבנות הראשית לישראל ולרב הכותל והמקומות הקודשים, הרב שמואל רבינוביץ’, ובמסגרת זאת יהיה אסור לערוך טקס דתי “שלא על פי מנהג המקום” וכן “תפילה מעורבת של גברים ונשים” או “טקס הכולל הוצאת ספר תורה וקריאה בו, תקיעה בשופר, התעטפות בטלית או הנחת תפילין” בתחום עזרת הנשים, מנהגים של נשות הכותל והזרמים הרפורמיים והקונסרבטיביים. כמו כן, ייאסר להגיע “בתלבושת שאינה הולמת את קדושת המקום”. רב הכותל או מי מטעמו יהיו רשאים להרחיק כל אדם מהכותל המערבי המפריע לו במילוי סמכויותיו או על מי שיפר את החוק, ודינו יהיה מאסר שישה חודשים או קנס בסך 10,000 שקלים.

דרעי דרש לקדם את הצעת החוק לאישור בקריאה טרומית בשל דיון שייערך בבג”ץ בשבועיים הקרובים, שבו המדינה נדרשת לאפשר תפילות מעורבות ברחבת הכותל או לתת הכרה רשמית לעזרת ישראל המעורבת לצורך מתן אפשרות לקיים תפילות מעורבות בין גברים לנשים. דרעי, כך לפי גורמים בש”ס, סבור כי אם הצעת החוק תקודם בקריאה טרומית – המדינה תוכל לומר בבג”ץ כי היא מקדמת את הסדרת המקום בחקיקה ואין מקום להתערבות שיפוטית. בליכוד צפויים לתמוך בחקיקה ולקדמה לאישור במליאה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש להבהיר, “הסטטוס קוו בכותל, שיקר לכל עם ישראל, יישמר כפי שהוא היום”. הוא הוסיף, “גם אם היה עולה, הוא לא היה עולה עם סעיפים פליליים על לבוש או כלי נגינה שנכתבו לפני 40 שנה, והם לא מקובלים על אף אחד, ולכן הכותל יישאר בדיוק כפי שהוא היום”.

יו”ר האופוזיציה יאיר לפיד תקף את ההצעה. “החקיקה הזו אומרת דבר אחד – הכותל כבר לא של כולם. הממשלה הקיצונית ממשיכה לקרוע את עם ישראל”, אמר יו”ר יש עתיד. “הם לא יחליטו בשבילנו מי יהודי יותר ומי פחות. אם החקיקה הזו תעבור ישראל כבר לא מדינה חופשית. במקום סמל של אחדות הכותל יהפוך לסמל של דיכוי נשים, אפליית חילונים, פירוק הברית שלנו עם יהדות העולם”.

שר התרבות מיקי זוהר מסר כי “הכותל המערבי שייך לכל עם ישראל וקדוש לכל יהודי ויהודייה ואין צורך בחוקים כדי לשמור על קדושת המקום. שמירת הסטטוס קוו קריטית לשמירה על אחדות העם. ‘דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום'”.

יו”ר המחנה הממלכתי בני גנץ הוסיף: “לאף יהודי, מכל זרם שהוא, אין בעלות על המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. הכותל המערבי שייך לכולם, לדתיים ולחילונים, לימין ולשמאל, ועלינו לשמור עליו כמקום המאחד בין כל חלקי העם. אני קורא לנתניהו – השאר את הפוליטיקה מחוץ למקום הקדוש לנו ביותר. אל תקרעו את הכותל מהעם היהודי”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes