5,400 הרוגים בטורקיה. התקווה מתחלפת בייאוש: “כבר לא שומעים קולות מההריסות”

מספר קורבנות הרעש ממשיך לטפס, ובטורקיה גובר הזעם על ממשל ארדואן. היקף האסון ותנאי מזג האוויר מקשים על המחלצים וצוותי הסיוע, ובכמה אזורים מאשימים את המדינה ברשלנות: “הלכודים מתו מקור בהריסות, והילדים קופאים בחוץ”. השעות חולפות, הטמפרטורות ירדו מתחת ל-0 והסיכויים למצוא ניצולים פוחתים. עשרות משלחות מרחבי העולם מגיעות לטורקיה: “אזור האסון עצום, לא ראינו דבר כזה”. יותר מ-1,800 הרוגים בסוריה – והסיוע הבינלאומי מתעכב

טורקיה עדכנה הערב (יום ג’) כי מניין ההרוגים הרשמי ברעידת האדמה עלה ל-5,434 בני אדם וכ-31,000 בני אדם נפצעו. בסוריה השכנה, שספגה נזק אדיר ברעש, ידוע עד כה על 1,832 הרוגים ועוד כ-4,000 פצועים. מניין ההרוגים הכולל באסון הגיע הערב ליותר מ-7,200. 

רעידת האדמה בלילה שבין ראשון לשני הייתה מרעידות האדמה החזקות שנמדדו בעולם בשנים האחרונות, והחזקה במזרח התיכון ובטורקיה מאז 1939. הרעש היה בשעה 03:17 לפנות בוקר, בעוצמה 7.8. מאז פקדו את טורקיה יותר מ-180 רעידות משנה, חלקן חזקות מאוד. בשני בצהריים, תשע שעות אחרי רעידת האדמה הקטלנית, פקד את טורקיה רעש חזק נוסף – בעוצמה 7.7. גורמים בטורקיה ציינו כי הרעש החזק אתמול בצהריים לא היה רעש משנה, אלא רעידת אדמה עצמאית. גם הוא גרם לקריסת בניינים בטורקיה ובסוריה, והורגש היטב גם בישראל. 

אתמול העריך ארגון הבריאות העולמי כי מספר הקורבנות הסופי בטורקיה ובסוריה עלול להיות יותר מ-20,000 בני אדם. “זה מרוץ נגד הזמן”, הזהיר היום המזכ”ל של ארגון הבריאות, טדרוס אנדהום גברייסוס. “בכל דקה שעוברת, ובכל שעה, הסיכוי למצוא ניצולים פוחת”, הדגיש. 

טורקיה הודיעה היום כי יותר מ-8,000 איש חולצו עד כה מהריסות אלפי הבניינים שקרסו, וכ-380,000 עקורים פונו. הם התאספו בקניונים, אצטדיונים, מסגדים ומרכזים קהילתיים. לא לכולם הייתה אפשרות להתפנות, ורבים העבירו את הלילה שעבר תחת כיפת השמיים ומול מדורות.  

היום הצהיר רג’פ טאיפ ארדואן כי מתוך 85 מיליון תושבי טורקיה, יותר מ-13 מיליון נפגעו בצורה כלשהי מרעידת האדמה. הוא הכריז על מצב חירום ב-10 מחוזות, שבהם יתוגברו הכוחות של צוותי החילוץ וההצלה. ביממה האחרונה מתפרסמות עדויות רבות של טורקים זועמים ומתוסכלים בחלק ממוקדי הרעש. היקף האסון ותנאי מזג האוויר מונעים מהמחלצים להגיע לכל היישובים שנפגעו. 

התסכול מורגש היטב גם ברשתות החברתיות, שם רבים מתלוננים על ליקויים ואף רשלנות בתגובה הממשלתית לאסון. רבים מהגולשים קראו לעזרה, ואמרו כי יקיריהם נמצאים מתחת להריסות ולא מקבלים שום סיוע. בסרטון שצולם בעיר גזיאנטפ נראה גבר בוכה ליד הריסות בניין, ומחכה לחילוץ של אביו. “למה המדינה כל כך חסרת אונים?”, הוא שואל חבר פרלמנט ממפלגת השלטון. חלק מהטורקים אף העלו אתמול לרשתות סרטונים שבהם תיעדו את עצמם בהריסות, והתחננו לחילוץ. 

טורקיה הודיעה כי יותר מ-24,400 אנשי צוות נשלחו לאזורי האסון, והמספרים צפויים לעלות. כמו כן, כ-70 מדינות מרחבי העולם הסכימו לסייע לטורקיה ולשלוח אליה אנשי צוות, ציוד וסיוע נוסף. אחר הצהריים עדכן פואט אוקטאי, סגנו של ארדואן, כי עד כה הגיעו לטורקיה 3,294 אנשי חילוץ והצלה מ-14 מדינות ברחבי העולם. אוקראינה, שתציין החודש שנה לפלישה הרוסית, תשלח 87 אנשי צוות. 

כוחותיהם של המחלצים הטורקים נמתחים עד לקצה בגלל היקף האסון, הטמפרטורות המקפיאות והעובדה שתנאי מזג האוויר גרמו לחסימת כבישים ולהשבתת כמה שדות תעופה. “אזור האסון עצום, לא ראיתי דבר כזה”, סיפר יוהנס גוסט, חבר משלחת הסיוע הגרמנית, בזמן שהעמיס ציוד על משאית בנמל התעופה של העיר אדנה בדרום טורקיה. 

אזור האסון בדרום-מזרח טורקיה משתרע על שטח של 450 ק”מ מהערים אדנה במערב ודיארבקיר במזרח, ועל שטח של 300 ק”מ מהעיר מלטיה בצפון למחוז הטאי בדרום. 

ככל שעוברות השעות, התקווה באזורי האסון מתחלפת בייאוש. “אתמול יכולנו לשמוע מההריסות הרבה אנשים שזועקים לעזרה, אבל הבוקר היה שקט. הם בטח מתו בגלל הקור”, אמר גבר בן 40 מהעיר קרמנמרש. במהלך הלילה שעבר הטמפרטורות באזור צנחו למינוס חמש מעלות. 

“אני לא יכול לחלץ מההריסות את אחי ואת האחיין שלי. תסתכלו מסביב, אין אף נציג של המדינה”, אמר עלי, תושב קרמנמרש. “במשך יומיים לא ראינו פה את המדינה. הילדים קופאים מקור”.

בכמה אזורים בקרמנמרש נראו ניצולים יושבים לבדם מול מדורות, ללא צוותי סיוע שמעניקים להם אוכל, עזרה רפואית או סיוע אחר. “איפה הם עכשיו?”, שואל ג’ומה, תושב העיר בשנות ה-60 לחייו. “אין להם רחמים, אין חמלה”. לפי משרד הפנים הטורקי כ-2,000 אנשי חילוץ והצלה נמצאים בעיר. 

בתמונה שממחישה את חוסר האונים של הטורקים, נראה אב אוחז בידה של בתו בת ה-15, ומסרב לעזוב אותה. הבת נהרגה ברעש בקרמנמרש, וגופתה נמצאת על מזרון מתחת להריסות. 

ביממה האחרונה מגיעות לטורקיה משלחות סיוע מרחבי העולם, כולל מישראל. מלאכת הסיוע לקורבנות בסוריה מורכבת ואיטית יותר – בגלל היחסים בין דמשק לארצות המערב, ומכיוון שרבים מקורבנות הרעש נמצאים בשטחים שבהם שולטים המורדים שנלחמים במשטר של בשאר אסד. 

גורמים בינלאומיים התריעו היום כי משטר אסד מסרב לאפשר לארגוני סיוע בינלאומיים הפעילים בשטחי המורדים להעביר ישירות אל תושבי האזורים האלה את הסיוע ההומניטרי מהעולם, ומתעקש שהסיוע יעבור דרכו. במערב טענו שמדובר במשחקים פוליטיים על גב הקורבנות ובניצול מצוקתם. 

בעקבות רעידת האדמה נגרם נזק רב לכבישים בגבול טורקיה-סוריה, וכך נסגר מעבר הגבול היחיד שמאפשר את העברת הסיוע ההומניטרי של האו”ם לפליטים באזורי המורדים בצפון-מערב סוריה. דובר האו”ם מסר היום כי הארגון בוחן כיצד להעניק סיוע לאותם אזורים. 

הסיוע לסורים מסתמן כ”כאב ראש דיפלומטי”: מדינות המערב, שהטילו סנקציות על משטר אסד במהלך שנות מלחמת האזרחים, מסרבות להעביר סיוע ישירות לממשלה הסורית. שר החוץ הסורי, פייסל מקדד, ביקש ממדינות אירופה לשלוח א הסיוע ישירות לממשלת סוריה – ואמר כי הסנקציות לא צריכות להוות תירוץ. ארגון “הסהר האדום” בסוריה קרא למדינות המערב להסיר את הסנקציות ולהעביר את הסיוע למשטר אסד. וושינגטון ובעלות בריתה באירופה אמרו אתמול כי תוכניות הסיוע ההומניטריות שבהן הן תומכות מסייעות לנפגעי הרעש בסוריה. בינתיים מסייעים לצוותי החירום של משטר אסד מאות חיילים בצבא רוסיה – בעלת הברית הגדולה של דמשק. 

סוכנות הידיעות הממלכתית בסוריה מסרה הערב כי מספר ההרוגים באזורים שנמצאים בידי המשטר עומד כרגע על 812 בני אדם, ומספר הפצועים על 1,449. לפי ארגון הסיוע “הקסדות הלבנות”, שפועל באזורי המורדים, מספר הקורבנות בשטחי המורדים בצפון-מערב סוריה הוא 1,020 בני אדם ועוד כ-2,400 נפצעו. ארגון “הקסדות הלבנות” הזהיר שמניין ההרוגים ככל הנראה יעלה בצורה משמעותית “מכיוון שעוד מאות אנשים לכודים מתחת להריסות”. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes