טורקיה זועמת על הקריקטורה השערורייתית של “שרלי הבדו”

המגזין הסאטירי הצרפתי “שרלי הבדו” עורר זעם גלובלי לאחר שפירסם קריקטורה שנראית לועגת לרעידת האדמה הקטלנית שפקדה את טורקיה וסוריה ביום ראשון בלילה.

במסגרת “הקריקטורה של היום”, העלה העיתון בחשבון הטוויטר שלו איור של האמן ז’ואה, שבו נראים בניין הרוס, מכונית הפוכה וערמה של פסולת ושרידי בטון, ומתחתם נכתב: “אין צורך לשלוח טנקים”.

פוליטיקאים, אישי ציבור ומשתמשים ברשתות חברתיות מיהרו לגנות את הקריקטורה שפורסמה לאחר אחת מרעידות האדמה הקטלניות באזור, שגבתה עד כה את חייהם של יותר מ-11 אלף אנשים. דובר הנשיא של טורקיה, איברהים קאלין, צייץ “ברברים מודרנים! השתלטו על הכעס והשנאה שלכם”. אבדוראהים בוינוקלין, פוליטיקאי טורקי ונציב מפלגת השלטון AK בלונדון, אמר כי “אין להם גבולות ברדיפה אחר שערורייה”.

רבים ברשתות החברתיות כינו את הקריקטורה “חסרת רגישות” וטענו כי עברה את הרף של “בדיחות מתוחכמות והומור שחור”. אחרים התייחסו לקמפיין “Je Suis Charlie” (“אני שרלי הבדו”), שנהפך לוויראלי לאחר פיגוע הטרור ב-2015 בחדר המערכת של העיתון בפריז.

אחד הפרשנים הפוליטיים מטורקיה צייץ כי העם הטורקי מיהר לתמוך בצרפתים לאחר הפיגוע, שבו נהרגו 12 אנשים ו-11 נפגעו מירי של שני פעילי אל קאעדה. בציוץ אחר נכתב “אין לכם בושה. אתם עושים את זה כשיש עדיין תינוקות שממתינים לעזרה מתחת להריסות”.

העיתון רגיל לעורר את זעם המוסלמים בעולם בשל קריקטורות של הנביא מוחמד, אך גם של אנשים רבים אחרים על רקע קריקטורות של ילדים מהגרים מתים, קורבנות הקורונה ומנהיגים יהודים.

ב-2020 פירסם העיתון קריקטורה שהעליבה את נשיא טורקיה רג’פ טייפ ארדואן. ב-5 בינואר איראן איימה על צרפת כי תגיב על הקריקטורות של המנהיג העליון עלי חמינאי שפורסמו ב”שרלי הבדו”. המגזין, הידוע באיוריו מעוררי המחלוקת, במיוחד כלפי מוסלמים, פרסם עשרות קריקטורות של חמינאי כחלק מתחרות שהשיק בחודש שעבר לתמיכה בהפגנות באיראן.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes