“התכנית הזאת בונה כאן חברה טובה ומאוחדת יותר”

הרב קובי וולק הוא מנכ”ל עמותת דרך עמ”י – ארגון זהות יהודית ע”ש עמנואל מורנו ומתנדב ביחידת מרעול לאיתור נעדרים. בעברו הצבאי היה לוחם וקצין ביחידת דובדבן המובחרת והוא מכיר מקרוב את ההקרבה והסכנה הכרוכות בהתנדבות ליחידות האלה, אבל מעבר לזה, הוא גם מבין שרצון להיות לוחם ביחידה מובחרת, עם כל ההילה שבדבר, לא מספיק כדי לשרוד את השירות המורכב והמאתגר ביחידות אלה; דווקא השירות הצבאי האינטנסיבי הוא שחידד לו כמה דרושה האמונה בצדקת הדרך וכמה חשוב המטען הערכי איתו אתה מגיע לשירות כזה.

לאור קמפיין מימון המונים בו נמצא הארגון בימים אלה, פגשתי אותו לשיחה קצרה על פעילות העמותה ועל חשיבותה דווקא בימים סוערים אלה פוליטית וציבורית.

רבים מחבריך ליחידה הלכו להייטק או לחברות בתחום האבטחה, איך אתה הגעת לניהול עמותה שעוסקת בכלל בחינוך?

ראשית חבריי עושים חייל באזרחות ואני גאה בכל אחד ואחד מהם ובתרומתם לחברה הישראלית, אבל אני חייב להודות שדווקא ההערכה הרבה שיש לי לחבריי ליחידה היא שגרמה לי לשאול את עצמי איך אני, קובי, יכול לעשות הכל שימשיכו לגדול כאן עוד ועוד דורות של צעירים ערכיים שרוצים בטובתה של מדינת ישראל ועם ישראל כמו חבריי ליחידה.

זה מה שעמותת דרך עמ”י עושה, באמצעות כלל ארגוניה, אנחנו למעשה מבטיחים שכל צעיר וצעירה שלומדים באחד מהפרויקטים שלנו, יתחברו למורשת, להיסטוריה, ירצו באופן משותף שנעמיד כאן חברת מופת בישראל, כפי שאבות אבותיי ואבות אבותיך חלמו ולחמו על זה.

עם זאת, הקשר הצבאי לא לגמרי התנתק ממך, כי גם העמותה שבראשה אתה עומד כיום, קרויה על שם אחד מלוחמי צה”ל המוכרים בכל הזמנים – סא”ל עמנואל מורנו ז”ל…

וזאת בדיוק הסיבה לכך שאני מרגיש שאני במקום הנכון לי ביותר- עמנואל עבורי ועבור כל עובדי העמותה הוא השילוב האידיאלי בין חיים פרטיים לחיים כלליים, בין שילוב ראוי של תורה ועבודה, של עוז וענווה…

עמנואל הוא הדוגמא הטובה ביותר לאיש של חיבורים. כל מי שהכיר אותו בחייו העיד על אדם שרגליו נטועות עמוק באדמה אבל ראשו מגיע השמיימה; אדם, לוחם, בן זוג, אבא, אח שחש בכל רגע בחייו משמעות עמוקה וכל רגע בחייו לא התבזבז לחינם. כל הסטודנטים והסטודנטיות שלנו בתכנית נחשפים בשלב כזה או אחר במהלך התכנית שלהם בדרך עמ”י לאיש המיוחד שהיה וכמה שילוב כזה של תורה ועבודה, של חיי פרט וכלל, הם השילוב אליו אנחנו שואפים להנחיל לדורות הבאים.

וכמה שהחיבורים האלה דרושים כיום…

אמת! ממש כך. יוצא לי לחשוב עליו בתקופה זאת לא מעט, בעידן בו אנשים מאיימים בירידה מהארץ, כמה חשוב שנזכור את מי שלחם עליה ואת מי שחלם עליה, שלא לחינם עשו זאת. אבל אם אתה שואל אותי, הבעיה כאן היא לא רפורמה משפטית כזאת או אחרת, ממשלה ימנית או שמאלנית, השאלה הגדולה היא האם אנחנו מבינים את תפקידנו ההיסטורי כאן, האם אנחנו מבינים ומעריכים את כל מה שהדורות לפנינו עשו כדי שאנחנו נחיה בארץ הזאת לבטח?”.

הרב וולק ממשיך: “מחלוקות וקשיים יש, היו ויהיו, את כל אלה אי אפשר לצלוח בלי עולם ערכים איתן ויציב, בלי היכרות עם המורשת העתיקה והמפוארת שלנו, ולזה אנחנו שואפים לחשוף את הסטודנטים והסטודנטיות שלנו בפרויקט…שידעו ויפנימו למה אנחנו כאן וכמה אסור שנוותר על הביחד הזה, על אף המחלוקות”.

איך בפועל אתם עושים את זה?

יש לנו מגוון תכניות, ‘בתים יהודים’ שזה כמו בתי חב”ד בחו”ל, רק כאן בארץ, רובם כיום בתל אביב אבל עוד נתרחב; יש לנו בית מדרש לצעירים כולל לינה בעיר העתיקה בירושלים בניהולו של אחיו הבכור של עמנואל מורנו, הרב שמואל מורנו; יש לנו מדרשה לבנות בתל אביב, מדרשת ‘גפן’ שמה, שפועלת שני ערבים בשבוע ועוד הרבה תכניות בהקמה ובקנה אבל ה-תכנית שלנו, היא ללא ספק פרויקט הסטודנטים, כ-1,300 סטודנטים ברחבי הארץ, מצפון לדרום, שמקבלים מאיתנו מלגה שנתית עבור תכנית לימוד בהעמקה בזהות יהודית מדי שבוע, לאורך כל תקופת התואר. אני ממש מאמין שהתכנית הזאת בונה כאן חברה טובה ומאוחד יותר. בכל אופן, מי שמעוניין ללמוד קצת יותר על פועלינו יותר ממוזמן להכנס לאתר שלנו, דרך עמ”י בגוגל.

אני חייב להודות שהשיחה הזאת ממש רגשה אותי, כן ירבו כמותך..כמותכם בישראל, זה לגמרי מה שהחברה שלנו צריכה כיום.

ולעניין הקמפיין, איך אפשר לסייע לכם?

ראשית אני חייב להודות לך/לכם שאתם מציפים נושאים חשובים כמו אלה ונותנים את הבמה המכובדת שלכם לפעילות העמותה שלנו…

לעניין התרומה, כמו שאתה יודע, אנחנו נמצאים בעיצומם של ימי קמפיין גיוס כדי להבטיח את הפעילות שלנו, שברוך ה’ (והודות לעוד כמה נשמות טובות בקרקע) רק הולכת וצומחת משנה לשנה. מי שמעוניין לתרום, שפשוט ייכנס לקישור המצורף וייתן כפי יכלתו, ואם אין באפשרותו לתת, שיפיץ את הקישור לתרומה.

כל תרומה לעמותה– פירושה עוד צעיר או צעירה שייחשפו לפעילות העמותה ולתכנים שדברנו עליהם כאן, כדי שבאמת תהיה כאן חברת מופת ואור לגויים כפי שחלמנו כל עם ישראל, בכל קצוות תבל, במשך 2,000 שנות גלות.

לסיום, אתה אופטימי?

אני יהודי מאמין ולכן אני אופטימי תמיד.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes