הפלת המטוס המלזי באוקראינה: “פוטין אישר לספק את הטיל שיירט את טיסה MH17”

הפלת המטוס המלזי באוקראינה: “פוטין אישר לספק את הטיל שיירט את טיסה MH17”

הצוות הבינלאומי שחוקר את התרסקות טיסת מלזיה איירליינס ב-2014 הודיע על הקפאת החקירה לאחר שכל כיווניה מוצו. התובע הכללי של אוקראינה: “נפעל להעמיד את פוטין לדין”

February 08th, 16PM February 08th, 16PM

הצוות הבינלאומי שחוקר את הפלת המטוס המלזי מעל שמי אוקראינה ב-2014 משוכנע שנשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אישר באופן אישי את ההחלטה לספק את מערכת הטילים BUK-TELAR, שבאמצעותה הופל מטוס הנוסעים, לבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה. “יש אינדיקציות חזקות שהנשיא הרוסי החליט לספק את המערכת לבדלנים מ-DPK (‘הרפובליקה העממית של דונייצק’)”, אמרו היום (רביעי) החוקרים בהצהרה משותפת.

טיסה MH17 של חברת מלזיה איירליינס עשתה את דרכה מאמסטרדם לקואלה לומפור ב-17 ביולי 2014, ויורטה כשהיתה בשמי מזרח אוקראינה. רוסיה מכחישה כל מעורבות בהפלת המטוס, שעל סיפונו היו כמעט 300 נוסעים ואנשי צוות.

החוקרים הודיעו על הקפאת החקירה לאחר שכל כיווניה מוצו ומאחר שאין ברשותם ראיות שעשויות להביא לכתבי אישום נוספים. בנובמבר 2022 הרשיע בית משפט בהולנד שלושה גברים בגין מעורבות בהפלת המטוס וגזר עליהם מאסר עולם. שניים מהמורשעים היו אזרחים רוסים — איגור גירקין, קולונל לשעבר בשירות הביטחון הפדרלי של רוסיה (FSB) וסרגיי דובינסקי, עובד לשעבר בסוכנות הביון הצבאית הרוסית GRU. המורשע השלישי היה אזרח אוקראיני — לאוניד חרצ’נקו, שפיקד על לוחמים בעיר דונייצק. כל המורשעים היו באותה העת מפקדים בכירים בתנועה הבדלנית הפרו-רוסית בדונייצק, והם לא נכחו במשפטם.

ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, אמר כי הוא מאוכזב מכך שאין בידי החוקרים מספיק חומר על מנת לפתוח בהליכי תביעה נוספים בתיק, והבטיח כי מדינתו תמשיך לפעול על מנת שרוסיה תתן את הדין על התקרית. התובע הכללי של אוקראינה, אנדריי קוסטין, אמר כי מדינתו תשתמש “בכל המנגונונים המשפטיים הבינאלומיים כדי להעמיק את הנשיא פוטין לדין”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes