האחיין של ברדוגו – IN; פרקליטה מטעם המדינה – OUT: הצצה ליום שאחרי חוק היועמ”שים

האחיין של ברדוגו – IN; פרקליטה מטעם המדינה – OUT: הצצה ליום שאחרי חוק היועמ”שים

“אני פוקד לליכוד”, הודה באחרונה עו”ד אלעד ברדוגו, שנבחר אתמול ליועמ”ש של חברת נתיבי ישראל ויפקח על 6 מיליארד שקל בשנה ■ במקביל, שרת התחבורה הדיחה את יועמ”שית רשות המטרו, עו”ד יערה למברגר, שהובאה מהפרקליטות ■ ואיזו ח”כית הסתדרה על עבודת לובינג?

February 08th, 05AM February 08th, 05AM אבי בר-אלי “הסניף פה עובד, הוא סניף טוב. יש פה אנשים טובים. הליכוד היא תנועה חיה וגם בלוד התנועה חיה. אנשים פוקדים. גם אנחנו, גם אני: עושה מפקד, עשיתי מפקד ונראה. הבחירות המקומיות הן רק בשנה הבאה, זה עובר מהר ואנחנו מתחילים להיערך אליהן”, כך התבטא לפני כמה חודשים עו”ד אלעד ברדוגו, תושב לוד ופטריוט מקומי גאה. “אנחנו קוראים לאנשים להתפקד, לבוא ולהשקיע גם במישור הארצי וגם הלאומי”, הפציר עורך הדין במצביעים.

ברדוגו הוא אחיינו של יעקב ברדוגו, איש התקשורת ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. “אני מניח שיעקב היה מועיל מאוד לנתניהו. הפנים שלו היו מועילות לליכוד”, הוסיף אז האחיין בראיון תדמית מקוון שנערך בערוץ “ברדוגו לייב” (שבבעלות המשפחה).

“הוא (יעקב) אחד הסמלים של המלחמה שלנו על הדמות היהודית והדמוקרטית של המדינה ועל איך שאנחנו חושבים שהיא צריכה להיות. לא המדינה הפרוגרסיבית, השמאלנית, פרו־ערבית ופלסטינית שצמחה לנו בשנה האחרונה”, הסביר אז, וגמר את ההלל על דודו ועל הקמפיין הביביסטי שהוביל: “הוא הרגיש שעושים לנתניהו עוול. הוא הרגיש שמשתלטים על המדינה גופים פרוגרסיביים, והוא החליט שהוא נלחם על הדבר הזה”.

מעבר להיותו בן משפחה מסור, אלעד ברדוגו שימש עד לפני כמה שבועות עו”ד בפירמה הנחשבת גולדפרב־זליגמן. שם נטען כי “צבר מומחיות ייחודית בייצוג חברות בתחום הבנייה והתשתיות… בייצוג יזמים בפרויקטים ביהודה ושומרון וכן בייצוג דמויות בולטות בעולם החרדי”. עם זאת, באחרונה הודיע ברדוגו על התפטרותו, ואתמול נודע כי הוא נמנה עם שלושת המועמדים הסופיים במכרז לתפקיד היועץ המשפטי של חברת נתיבי ישראל, זרוע הביצוע העיקרית של משרד התחבורה, המנהלת תקציב של 6 מיליארד שקל בשנה.

לתפקיד שומר הסף המשפטי נודעת חשיבות גדולה במיוחד בחברת התשתיות הגדולה. היועץ המשפטי אמור לבקר אלפי חוזים שעליהם חותמת החברה הממשלתית מדי שנה מול קבלנים שונים, להשגיח על מנגנון תשלומי היתר (ועדות חריגים) שהם כר פורה לשחיתות ולהדוף לחצים פוליטיים כבדים שמופעלים על החברה כמעט מדי יום במטרה להתערב ביעדי עבודתה ובתשלומיה.

נתיבי ישראל כבר התמודדה עם מינויים פוליטיים (לרבות בכיסא היועמ”ש), נכשלה וסבלה בשל כך מפרשיית שחיתות קשה (2015) — שממנה עדיין לא התאוששה — והיום היא עדיין אמונה על ביצוע הפרויקטים עתירי ההון במשק.

כך, בעוד שרת התחבורה, מירי רגב, מתעתדת להעביר לידי נתיבי ישראל את ביצוע פרויקט המטרו הגרנדיוזי, התכנסה אתמול ועדת כוח האדם של הדירקטוריון כדי לראיין את שלושת המועמדים לתפקיד, ודירקטוריון החברה אמור היה להתכנס מיד אחר כך כדי לאשר את המועמד הנבחר. זאת, כאשר בראשות הדירקטוריון יושב איש הליכוד לשעבר, יגאל עמדי, שאותו מינתה רגב בסיבוב הקודם שלה במשרד.

בחברת נתיבי ישראל לא השיבו אתמול אם ברדוגו דיווח על זיקתו הפוליטית, אף שבסרטון התדמיתי שנערך לו הודה כי הוצע לו להתמודד בפריימריז לקראת הבחירות האחרונות. “אני רוצה להשפיע, והכנסת היא המקום להשפיע. אני בודק את העניין הזה, ואם זה יהיה רלוונטי — אעשה זאת”, אמר עורך הדין.

כך או כך, הדירקטוריון התכנס וברוב של חמישה תומכים מול ארבעה מתנגדים, נבחר ברדוגו ליועמ”ש. זאת, אף שדורג רק במקום השלישי בהליך האיתור. כלומר, שני מתמודדים אחרים על התפקיד זכו בציונים גבוהים משלו.

לצד היו”ר עמדי תמכו במועמדותו ארבעת נציגי הממשלה בדירקטוריון (מטעם משרדי התחבורה והפנים), בעוד נציגי הציבור והעובדים — התנגדו.

בתגובה לפניית TheMarker אמר ברדוגו: “עשיתי את כל התהליך לפי הספר. הגשתי מסמכים. עברתי ריאיון. אני עורך דין 20 שנה, יש לי ניסיון אדיר בתשתיות. אני לא פעיל פוליטי, אלא עורך דין מנוסה ומלומד”.

מתהפכת כמו סטייק

ובעוד נת”י בוחרים יועמ”ש, ברשות המטרו נפרדים מהיועצת המשפטית, לאחר שהשרה רגב הדיחה אותה למעשה מתפקידה.

עו”ד יערה למברגר כיהנה בחצי השנה האחרונה כיועמ”שית בפועל של הרשות, אחרי ש”יובאה” מפרקליטות המדינה (ייעוץ וחקיקה) על ידי שרת התחבורה הקודמת, מרב מיכאלי (העבודה). זאת, כדי להאיץ את הקמת רשות המטרו החדשה וכדי שתלווה אותה בחבלי הלידה. ואולם, לשרת התחבורה הנכנסת סדרי עדיפות אחרים, מה עוד שלמברגר סומנה כיעד בידי קמפיין “המחטפים” שניהלה הליכוד נגד ממשלת המעבר.

מי ילווה כעת את הקמת הרשות? לא ברור. במקביל, יש לציין, גם הליך איתור המנכ”ל לרשות הוקפא בשל הבחירות. ככלל, מדיניות רגב בנוגע לפרויקט המטרו לא ברורה.

כבר ביומה הראשון בתפקיד איימה השרה להקפיא את פרויקט המטרו לצורך בחינה מחדש. לאחר שנחשף כי המנכ”ל שייעדה למשרד, משה בן זקן, ייצג קבלנים בעתירה שהגישו נגד פרויקט המטרו — חזרה בה רגב מהתנגדותה.

בחלוף כמה ימים חתמה על דין רציפות שיאפשר את המשך הליך החקיקה של חוק המטרו גם בכנסת הנוכחית (לאחר שהוכן בידי הממשלה הקודמת). היא אף ספגה בשל כך ביקורת פנים־ליכודית שהפנה כלפיה פורום המחאה הקולני של תושבי מערב רעננה.

את הפורום, שמוחה נגד תוואי המטרו, מוביל פעיל הליכוד והמתמודד בפריימריז עו”ד טל קדמי, שאף הפגין מול ביתה של רגב. והנה, אף שהיא סופגת לא מעט כדי להגן על הפרויקט, היא מעכבת אותו כעת באמצעות הדחת היועמ”שית והעברתו לטיפול נתיבי ישראל. ואם עתידו של פרויקט המטרו לוט בערפל, לפחות מתבהרת תמונתה של ישראל ביום שלאחר אישור חוק היועמ”שים.

כמה שווה עצה של ח”כית לשעבר?

פגישה מעניינת התקיימה שלשום בלשכת ראש הממשלה בכנסת. בין הצבעת אי־אמון אחת לשנייה מצא נתניהו זמן להיפגש עם הח”כית לשעבר קרן ברק, לאחר שזו לא הצליחה להתברג במקום ריאלי (47) בפריימריז האחרונים.

על מה שוחחו השניים? אין לדעת. אולי נתניהו הטה אוזן לביקורת המוטחת בו, משום היעדר מינויי נשים במשרדי הממשלה. כך או כך, לא חלפה יממה ופורום יצרני החשמל הפרטי בגז הודיע כי מינה את ברק ליו”ר הפורום. ובמילים אחרות, למרכזת פעילות הלובינג של יזמי החשמל הפרטי.

ברק שכיהנה כח”כית כמעט ארבע שנים, שימשה בין השאר חברה בוועדות הכספים, הכלכלה, הפנים ואיכות הסביבה. לפני מינויה לח”כית היא ניהלה משרד לובינג מצליח, ועם עזיבתה את הכנסת חזרה לייעץ לכמה חברות גדולות במשק, שמיהרו אף הן לזהות לאן הרוח החדשה נושבת.

“המשך אספקת חשמל אמינה ויציבה למשק מחייבת תכנון לטווח הארוך, עמידה ביעד לאנרגיות מתחדשות לצד תכנון וייזום תחנות כוח נוספות”, טירגטה ברק מסר ראשון לאוזניו של שר האנרגיה וחבר מפלגתה, ישראל כ”ץ.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes