בתנאי מזג אוויר קשים: משלחת החילוץ הישראלית נחתה בטורקיה

משלחת החילוץ הישראלית “ענפי זית” נחתה הבוקר (שלישי) בטורקיה ותצטרף לפעולות ההצלה באזורים שנפגעו ברעידת האדמה. המשלחת, בהובלת פיקוד העורף, המריאה במטוסי חיל האוויר מבסיס נבטים ונחתה בשדה התעופה אדנה הסמוך לאזורי האסון. בתוך כך, כאות הזדהות עם טורקיה בשעתה הקשה, בית העירייה בתל אביב הואר בדגל המדינה.

עם זאת, לפי גורמי צבא טורקיים התברר כי האזור שנפגע והיה מיועד לעבור לאחריות פיקוד העורף מושלג ובלתי ניתן לסיוע. לכן, בשעה הקרובה ייצאו שלושה כלי רכב לשלושה מוקדים שונים כדי לבחון אתרי הרס בהם יכולים הצוותים לסייע במהירות.

דובר צה”ל תא”ל רן כוכב התייחס לסיוע לסוריה, שגם בה הביא רעש האדמה להרס רב, ואמר: “לא קיבלנו הנחיה לסייע לסורים. המשלחת היא משלחת צה”לית”. משימת המשלחת כפי שהגדיר מפקד פיקוד העורף, אלוף רפי מילוא, הינה סיוע מידי במאמצי החילוץ לטובת הצלת חיים, וזאת באמצעות מיפוי מהיר של אתרי ההרס. במקביל נערכת המשלחת למתן סיוע רפואי למחולצים.

ראש המשלחת אל”מ במיל’ גולן ואך, אמר הבוקר בראיון לליאת רון ברדיו צפון 104.5FM: “אנחנו בדרכנו לערים שנפגעו ברעידת האדמה, מקווים שנצליח להציל חיים”. עוד סיפר: “הגענו לטורקיה לפני כשעתיים, היינו שלוש שעות באוויר והיה גם קושי לנחות, זה לא היה פשוט. באזור בו נחתנו לא רואים הרס, יש מרחק רב בין עיר לעיר, פגשנו בשדה התעופה אנשים שיצאו מאזורי האסון ומחפשים מקום ללכת אליו. עוד כשעה וחצי נגיע אל היעד הראשון באחת הערים בצפון מזרח טורקיה שנפגעה קשה מאד, יש שם הרס רב, מאות מבנים שנהרסו, מקווה שנצליח להציל חיים”.

“אנחנו למודי ניסיון רב, קיבלנו הרבה הערכה על כך שהגענו לסייע מישראל”, אמר ואך. “ישראל זה המקום היחידי כמעט שבו מתאמנים במקומות של הרס, כשרואים את ההרס בטורקיה מבינים שזה בדיוק התרחישים עליהם מתאמנים כל השנה”.

לדבריו, נבחנת השאלה האם להקים בית חולים שדה. “הטורקים עדיין חוקרים אם הם צריכים את זה או לא. בישראל יש את המוכנות לעשות זאת”. לגבי סיוע לסוריה, אמר ואך: “אנחנו חיילים של מדינת ישראל, מבחינת יכולת, יש לישראל יכולת לשלוח סיוע לעוד הרבה מקומות, כרגע לא נאמר על סוריה”.

לפי שעה, יותר מ-4,800 איש נהרגו וכ-15 אלף נפצו ברעידת האדמה שהתרחשה במרכז טורקיה והורגשה בצפון-מערב סוריה. רעידת האדמה הראשונה שהכתה בלילה שבין ראשון לשני ובשיאו של החורף, הייתה בעוצמה של 7.8 והיא מהחזקות שהורגשו באזור במאה השנים האחרונות. רעידת האדמה השנייה הייתה קרובה לה בעוצמתה – 7.7.

לאחר שהתברר גודל האסון, ישראל לצד עשרות מדינות נוספות הציעו לטורקיה סיוע בחילוץ ועזרה רפואית. כעת, צוותי החילוץ של פיקוד הערוף יצטרפו למרוץ המתנהל לחלץ את מי שנותרו לכודים מתחת להריסות הבתים שקרסו.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes