ביטן מאיים: “אם הרפורמה בתחבורה לא תעבור, לא יהיה תקציב מדינה”

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח”כ דוד ביטן, התכנסה היום (רביעי) לישיבת המשך בנושא הרפורמה בתחבורה הציבורית. במהלכה, הציגה הממשלה את עמדתה להצעות הוועדה שעלו בדיון הקודם.

במהלך הדיון ביקש היו”ר ביטן מאנשי משרד התחבורה התייחסות ספציפית לדרישות הוועדה לקדם נסיעה חינם לאזרחים ותיקים מגיל 67, מנוי משולב רכבת ואוטובוס, מענה לנוסעים מזדמנים בפריפריה חברתית וגיאוגרפית, הצגת הדרך הזולה באפליקציה של משרד התחבורה, נסיעה חינם לחיילים משוחררים למשך שנה ונסיעה מוזלת לתושבי אילת לשדה התעופה רמון.

את ההתייחסות מסרו המנכ”ל בפועל של משרד התחבורה, אבנר פלור, ומנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, רן שדמי. פלור ציין כי ישנה התייחסות הן לפריפריה חברתית וגיראוגרפית, לפי אשכולות הלמ”ס ולפי מדד סוציואקונומי, ובמקומות הללו תהייה הנחה של 50%. בנוסף, אזרחים ותיקים יוכלו לנסוע בחינם מגיל 67 לגברים ומגיל 62 לנשים וכך גם חיילים משוחררים עד שנה לאחר השחרור. צעירים בני 18 עד 26 ייהנו מ-33% הנחה.

באשר לנסיעה מאילת לשדה התעופה רמון, אמר פלור כי אילת נחשבת לפריפריה ולכן תהייה הנחה של 50% בנסיעה. הוא הוסיף כי ישנה הפחתה משמעותית בעלויות הנסיעה בפריפריה וכי ניתן מענה לכולם.

היו”ר ביטן ביקש התייחסות לנושא התקציב והכניסה לתוקף של השינויים, ופלור השיב כי המשרד יכניס את השינויים בתקציב 2023.

נציג אגף התקציבים באוצר, איציק דניאל, אמר כי “כרגע אין מקור תקציבי, נשמח שמשרד התחבורה יציג את המקור ואיך הוא מתכוון לממן את זה. בדיוני התקציב לשנה הבאה הממשלה תקבע סדרי עדיפויות ומה שהיא תחליט ייכנס”.

על כך, הגיב היו”ר ביטן ואמר כי זה נושא ראשון במעלה מבחינת סדרי עדיפות, וקרא לאוצר למצוא לכך תקציב. הוא אף קרא למשרד התחבורה למצוא את הכסף הדרוש כדי להחיל את התכנית כבר מעכשיו ועד לאישור התקציב.

שדמי השיב כי כרגע אין תקציב מאושר למשרד התחבורה. היו”ר ביטן הגיב כי כשהיה משבר פוליטי נמצאו 700 מיליון שקל, ולכן אפשר גם עכשיו למצוא עוד כמה עשרות מיליוני שקלים כדי להפעיל את התכנית עד לאישור התקציב.

ח”כ אברהם בצלאל התייחס גם הוא לעלות של 740 מיליון השקלים הדרושים לתכנית, ושאל האם למשרד התחבורה יש תכנון במגרה למקרה שהאוצר לא יאשר את התקציב. על כך אמר היו”ר ביטן כי אם באוצר לא יאשרו תקציב לכך אז לא יהיה תקציב מדינה בכלל.

נציגי הנכים ביקשו נסיעה חינם לבעלי כסאות גלגלית ברכבת, כי אין להם חלופה אחרת, והיו”ר ביטן ביקש התייחסות לכך.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes