1,650 הרוגים ו-11,000 פצועים בטורקיה, לכודים זועקים לעזרה בתיעוד מההריסות

מספר קורבנות רעידת האדמה הקשה במזרח התיכון מאז 1939 ממשיך לזנק, והגיע ליותר מ-2,500 הרוגים בטורקיה ובסוריה: תושבים לכודים תיעדו את עצמם מתחת להריסות, וקראו לעזרה ברשתות החברתיות

מספר ההרוגים ברעידת האדמה הקטלנית שהייתה הלילה (יום ב’) בטורקיה, וגרמה לקורבנות רבים גם בסוריה השכנה, הגיע ליותר מ-2,500 בני אדם בשתי המדינות. שר הבריאות הטורקי עדכן הערב כי מספר קורבנות הרעש בדרום-מזרח המדינה עלה ל-1,651, ועוד 11,119 נפצעו. לפי שר הבריאות, פהרטין קוג’ה, 3,471 בניינים קרסו ברעידת האדמה שזעזעה את טורקיה.

בסוריה מספר ההרוגים עומד כרגע על 968 לפחות – חלק באזורים בצפון המדינה שנשלטים על-ידי המורדים, וחלק באזורים שבידי המשטר של בשאר אסד. לפי הדיווחים גם בסוריה קרסו אלפי בניינים.

רעידת האדמה הייתה מרעידות האדמה החזקות ביותר שנמדדו בעולם בשנים האחרונות, והחזקה ביותר במזרח התיכון ובטורקיה מאז 1939. הרעש היה בשעה 03:17 לפנות בוקר, בעוצמה 7.8, והורגש היטב בישראל. מוקד הרעש היה כ-33 קילומטרים מהעיר הגדולה גזיאנטפ שבדרום טורקיה, כ-90 ק”מ מהגבול הסורי. מוקד הרעש היה בעומק לא רב, של כ-18 ק”מ בבטן האדמה. 

אלפי בניינים קרסו ברעידת האדמה, וצוותי החילוץ מחפשים ניצולים בהריסות. החיפושים הקדחתניים מתנהלים בתנאים חורפיים קשים של גשם כבד ושלג, ותנאי מזג האוויר מסבכים את פעילות הצוותים. החשש הוא שכעת, כשהערב ירד והטמפרטורות צונחות, הניצולים יתקשו עוד יותר לשרוד. ממשלת טורקיה אמרה כי מתנהל “מרוץ נגד השעון” לחילוץ לכודים מההריסות. 

סגנו של נשיא טורקיה רג’פ ארדואן, אוקטאי, אמר כי מדובר באסון שמתרחש “פעם במאה שנה”. הוא ציין כי ארצו צריכה להיערך לכך שמספר קורבנות הרעש – שכרגע עומד על 1– יעלה. אקטאי אמר כי מאז רעידת האדמה שהייתה הלילה היו כ-145 רעשי משנה – שלושה מהם בעוצמה של יותר מ-6. 

בצהריים, תשע שעות אחרי רעידת האדמה הקטלנית, פקד את טורקיה רעש חזק נוסף – שהורגש היטב בישראל. הרעש שאירע בצהריים הייתה 7.7, מעט פחות מהרעידה בלילה, שעוצמתה הייתה 7.8. גורמים בטורקיה הדגישו כי הרעש החזק בצהריים לא היה רעש משנה, אלא רעידת אדמה עצמאית, שהמוקד שלה היה בקרמנמארש שבדרום טורקיה, כ-80 ק”מ ממוקד הרעש שאירע ליד העיר גזיאנטפ בלילה. מוקד הרעש בצהריים היה בעומק של שני קילומטרים בבטן האדמה, והוא מעורר דאגה שמניין הקורבנות באסון יהיה גדול בהרבה מכפי שחששו ממילא עד כה. 

ברשתות החברתית תושבים באזורי האסון מדווחים שגם אחרי שעות רבות טרם הגיעו אליהם כוחות חילוץ והצלה, גם מהצד הסורי וגם מהצד הטורקי. בינתיים, לכודים רבים בהריסות בטורקיה מתעדים את עצמם כשהם תקועים בתוך ההריסות, לעיתים לבדם ולעתים עם אנשים נוספים, ובמקרים אחדים גם עם פצועים שלא ברור מה מצבם. הם מפרסמים זאת ברשתות החברתיות בניסיון נואש למשוך אליהם מחלצים כדי שיצאו משם. באזורי האסון שורר כאמור מזג אוויר קר מאוד וגשום, והלכודים חוששים משעות הלילה – שם יצנחו הטמפרטורות בחלק מהאזורים אל מתחת לאפס. 

“כולם משקיעים את הלב ואת הנשמה במאמצים (למצוא ניצולים) למרות החורף ומזג האוויר הקר”, אמר נשיא טורקיה רג’פ טאיפ ארדואן. “העובדה שרעידת האדמה הייתה במהלך הלילה הופכת את המצב לקשה יותר”. אחד מיועציו הוסיף: “אנחנו במרוץ נגד השעון. תנאי מזג האוויר מסוכנים, ויש אנשים מתחת להריסות. חייבים להציל אותם לפני שמזג האוויר יתקרר ויהרוג אותם – בגלל שקר כל כך. יש לנו מכ”מים וחיישני גוף, אבל היקף ההרס גדול כל כך שאי אפשר להגיע לכל מקום – ולפעמים חייבים להישמע לאנשים שמבקשים להישאר בשקט, כדי שהם יוכלו לשמוע את מי שזועק לעזרה”. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes