שלג בצפון הגולן ובגוש עציון, הצפות בנמל ת”א | הסרטונים מסערת “ברברה”

הסופה נכנסה ליומה השני, וגשם יורד לסירוגין מהצפון ועד צפון הנגב. אביו של הילד שנפצע קשה אתמול מקריסת עץ: ” מזעזע, חשבתי שאאבד אותו”. בחברת החשמל אמרו לאולפן ynet שהם “נמצאים בשטח מסביב לשעון”, בכבאות אמרו שהם “מוכנים לכל תרחיש”. מתי הסערה תהיה מאחורינו, ומי שיאנית הגשם?

הסערה “ברברה” נכנסה הלילה אל יומה השני, והיום (שלישי) הגשם ממשיך לרדת לסירוגין מהצפון ועד לצפון הנגב – וצפויות כמויות משמעותיות של גשם בעיקר בצפון ובחוף. הרוחות עדיין חזקות, אך במהלך היום מהירותן – שהגיעה במהלך היממה האחרונה לעוצמות של יותר מ-80 קמ”ש ואף לשיא של כ-99 קמ”ש – תדעך יחסית. 

הטמפרטורות ירדו, והיום צפוי להיות אחד הימים הקרים השנה. שלג כבד ירד בחרמון, ושלג ירד גם בגוש עציון ובצפון רמת הגולן. ייתכן שיירד שלג גם בפסגות הגבוהות בגליל, ובהרי המרכז הגבוהים ייתכן שלג מעורב בגשם או שלג קל לפרק זמן קצר. בנמל תל אביב יש הצפות בעקבות מזג האוויר הסוער.

במהלך היממה האחרונה הסערה גרמה לנזקים בישראל, ואמש אפילו לכמה נפגעים. שמאי שפירא, אביו של מלאכי בן ה-11 שנפצע באורח קשה אתמול לאחר שענף מעץ קרס עליו בתל מונד, אמר ל-ynet הבוקר כי “זה היה מראה מזעזע”. לדבריו, הוא היה בבית מדרש סמוך לעץ שנמצא ברחוב משעול המוריה, שם הוא מלמד תורה. “הבן הקטן היה איתי ואמרתי לו שיקרא למלאכי כדי שאתן לו שיעור”, שחזר האב. “הבן יצא ולאחר דקה חזר נסער ואמר לי שמלאכי שוכב על הכביש מתחת לענף ולא זז. יצאתי מיד החוצה וראיתי אותו שוכב מתחת לענף גדול כשהוא מחוסר הכרה ומחרחר. צעקתי לו והוא לא ענה, מיד הזעקתי אמבולנס”.

“הוא לא זז, הייתי מאוד מודאג. חששתי שאני הולך לאבד אותו”, המשיך שמאי. “הילד בא ללמוד בבית מדרש וזה מה שקרה לו? היה גשם, סופה. לא היה קל לעבור את זה, מאוד קשה. העץ שקרס ברחוב משעול המוריה היה בגובה של עשרות מטרים. תושבים אמרו לי שהם התריעו על הסכנה שהעץ יקרוס. הם אמרו לי שהיה שם אגרונום וכרתו כמה ענפים. זה לא היה מספיק ועכשיו בגלל שלא טיפלו בעץ כמו שצריך הבן שלי במצב קשה. אני מבקש מכולם להתפלל בשביל הבן שלי”.  

false

מלאכי פונה במצב קשה על ידי אמבולנס של איחוד הצלה לבית חולים בילינסון בפתח תקווה, ולאחר ייצוב מצבו הוא הועבר לבית החולים שניידר בעיר, שם הוא מאושפז שהוא מורדם ומונשם בטיפול נמרץ. “הילד סובל משברים ברגליים ובצלעות ויש לו חור בריאה”, סיפר שמאי. “הוא קיבל מכה מאוד חזקה בחזה. המצב שלו עכשיו יציב והרופאים אומרים שהם חושבים שלא תהיה החמרה”.

אתמול סיפרו תושבי ברחוב משעול המוריה כי הם התריעו על הסכנה מהעץ וחששו שהוא יקרוס. “פנינו למועצה מספר פעמים. היו שם שלושה עצי אקליפטוס, שניים כרתו ואת העץ הזה לא. אגרונום הגיע והחליט לגזום ממנו כמה ענפים. אנחנו תמיד חששנו, וכעת כשהוא קרס אנחנו חוששים יותר. אם הוא קורס הוא פוגע בבתים ועלול לפגוע באנשים רבים ולגרום נזק רב לרכוש”.

ממועצת תל מונד נמסר בתגובה: “לפני מספר שבועות, כחלק מהערכות המועצה לקראת החורף, נבדק עץ זה ועצי האקליפטוס הסמוכים לו על ידי אגרונום ואף בוצעו כריתות עצים מסוכנים. לעץ זה דולדלו הענפים בהתאם להנחיות האגרונום. בשל האירוע והסכנה שעוד ענף עלול להישבר מהרוחות, סגרו צוותי התפעול והחירום של המועצה את האזור ויגיע שוב האגרונום”.

 הרצל פרידמן, מנהל אגף הנדת רשת החברת החשמל, סיפר בריאיון לאולפן ynet  על ההיערכות. “אנחנו בחברת  החשמל נמצאים בשטח כל הזמן, סביב השעון”, הוא סיפר. “כל הלילה עובדים היו ונתנו מענה, החברה התארגנה מבעוד מועד. המנכ”ל לפני יומיים קבע מתכונת חירום, זה אומר הפסקת כל העבודות היזומות שלנו ותגבור העובדים בשטח והמוקד”. 

“מזג האוויר הזה מאופיין ברוחות חזקות ועצים שקורסים לנו על הרשת”,  המשיך הרצל. “באשדוד נפל פיגום וקרע לנו את החוטים. כשהעובדים מחזירים את אור ואת החשמל לבתים, אפשר לראות שיש להם אור בנשמה, שמחה, ואז הם עוברים לאירוע הבא. לשמחתי, האירועים נגמרו בקריעת חוטים כתוצאה מעצים שנפלו. כשזה קורה אנחנו מגיעים לשטח ומחזירים, כמה שעות והחשמל חוזר. לשמחתי לא חווינו אירועי קיצון. היום מאופיין יותר בקור ולכן אנחנו ממליצים לכולם להתכרבל בשמיכה ופחות להשתמש בגופי חימום, שהם זוללי חשמל”. 

יאיר אלקיים, סגן מפקד מחוז צפון בכבאות והצלה, אמר באולפן ynet כי הם מוכנים לכל תרחיש. “אצלנו בהחלט קר, אבל אנחנו בתחנות, עם כל האמצעים והציוד, מוכנים לכל תרחיש”, אמר. “בהחלט נערכנו לסופה, שאכן הגיעה. יש משקעים רבים בצפון, שלג התחיל לרדת באזורים הגבוהים בגולן ואנחנו מוכנים. תגברנו את הצוותים בתחנות, פתחנו נקודות הזנקה באזורים שהולכים להיות מושלגים, גם בגולן וגם בגליל. בכל הארץ אנחנו מתוגברים עם רכבים עם שרשראות שלג”. 

יניב אברג’יל, דוור בטבריה, סיפר במשדר על יום העבודה שלו במזג אוויר כה סוער. “מאוד קר כאן בטבריה, יורד גשם עז מאוד”, הוא סיפר. “אבל אנחנו צריכים לחלק, את המכתבים ואת החבילות. אני כבר 20 שנה עובד בעבודה הזאת, גם בגשם. בבטבריה מאוד מאוד חם, גם בחורף וגם בקיץ, אז אני עושה את העבודה הזאת בכיף. אני נהנה מכל דקה. כשיורד גשם אני נכנס למקום סגור”. 

שיא הגשם ביממה האחרונה ירד באזור ירושלים ובהרי שומרון ויהודה. בצובה שבהרי ירושלים נמדדו 74 מ”מ, ובבירה עצמה – 70 מ”מ. יותר מ-50 מ”מ נמדדו גם בהר חרשה שבשומרון (73 מ”מ), בבית ג’מל שליד בית שמש (67), במרום גולן שבצפון הרמה (65), באריאל (58), במעלה אדומים (57), בגת שליד קריית גת (53 מ”מ) ובכפר גלעדי שבאצבע הגליל (50). במישור החוף כמות המשקעים הייתה קטנה יותר. בתל אביב ירדו 18 מ”מ גשם, בחיפה 23 ובאשקלון 11 מ”מ.

מחר בבוקר עדיין יהיה קר וגשום, אך משעות אחר הצהריים ההפוגות בירידת המשקעים יהיו ארוכות יותר. בחמישי הסערה תהיה לגמרי מאחורינו, אך היא תשאיר אחריה קור וסיכוי לגשם מקומי. נכון לעכשיו, נראה כי סוף השבוע הקרוב יהיה ללא גשם.

הטמפרטורות החזויות היום והלילה: ירושלים 4-5, תל אביב 11-14, חיפה 9-11, צפת 3-4, קצרין 6-8, טבריה 9-13, נצרת 6-10, עפולה 8-13, בית שאן 9-13, לוד 9-12, אשדוד 10-13, עין גדי 13-17, באר שבע 7-11, מצפה רמון 4-8, אילת 12-19.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes