שידור ישיר: מירי רגב משנה את תעריפי התחבורה הציבורית

שרת התחבורה מודיעה על שינויים בשיטת התשלומים לתחבורה הציבורית, ובביטולה למעשה של תוכנית “דרך שווה” של השרה הקודמת מרב מיכאלי, שנכנסה לפועל בשנה שעברה וזכתה לביקורת בטענה שפגעה בתושבי הפריפריה

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, מירי רגב, מודיעה בשעה זו (ג’) במשרד התחבורה בירושלים על שינויים בשיטת התשלומים לתחבורה הציבורית. מדובר למעשה בביטולה של תוכנית “דרך שווה” של השרה הקודמת מרב מיכאלי, שנכנסה לפועל ב-1 באוגוסט בשנה שעברה. 

זו לא הפעם הראשונה מאז חזרתה לתפקיד שהשרה רגב עושה שינויים בתוכניות שהוציאה לדרך קודמתה ואין זו הפתעה. רגב, שהתנגדה לרפורמה בשעתו, כינסה בשבוע שעבר במשרדה התייעצות בנושא שבה הציגו לה אנשי המשרד את השינויים האפשריים שניתן לעשות. 

בנוסף, עם כניסתה לתפקיד וכבר ביומה הראשון קבעה רגב כי כל פרסומי המשרד שהיו בצבע סגול בתקופת מיכאלי – ובעיקר בלטו במהלך הרפורמה – ישונו לצבעי כחול לבן. השרה אף הודיעה וביטלה בפועל כמה נתיבי תחבורה ציבוריים שחנכו קודמיה מיכאלי והשר בצלאל סמוטריץ’, כאשר קבעה שהאכיפה הגלויה בהם תחל רק לאחר שעות העומס בשעות הבוקר. 

נזכיר כי מהפכת “דרך שווה” ספגה ביקורת בעיקר מהאופוזיציה – אך גם מצד ח”כים בקואליציה דאז – בטענה שהיא פוגעת בתושבי הפריפריה. הרפורמה צמצמה את 80 תעריפי התחבורה הציבורית שהיו קיימים עד אז, למספר תעריפים יחידים אחידים, גם במחירי הנסיעה בערים השונית ובנסיעות בין-עירוניות באורכים דומים. בנוסף, היא ביטלה את הנחת הערך הצבור שהיה מקובל עד אז. הרפורמה ייקרה את המחירים בכמה יישובים בארץ, כמו טבריה וביתר עילית, ומיכאלי טענה אז שהללו שילמו מראש מחיר נמוך בגלל הפוליטיקאים החרדים. כך לדוגמה, בערים הללו הייתה עלות נסיעה בודדת כ-2.4 שקלים – לעומת שישה ושקלים וחצי בערים אחרות. 

בין הכרטיסים החדשים שהציעה הרפורמה, היה מנוי “חופשי חודשי ארצי” שאפשר נסיעות באוטובוסים ללא הגבלה בכל הארץ ב-225 שקלים בלבד. בנוסף הוצג מנוי חופשי אזורי 1, שאפשר לנסוע ברדיוס של 40 קילומטרים באזורים מחוץ למטרופולינים תל אביב, ירושלים וחיפה בעלות של 99 שקלים בחודש, במקום מחירים שנעו עד אז סביב סביב כ-150-200 שקלים.   

הרפורמה אף הציגה הנחות בתחבורה הציבורית לאוכלוסיות מסוימות: כך למשל, בני 75 ומעלה זכו לנסיעה חינם עם הוצאת רב קו זהב, ילדים ובני נוער קיבלו הנחה של 50% במסגרת מנוי חודשי-חופשי וזכאי הביטוח הלאומי להגדלת ההנחה מ-33 אחוזים ל-50. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes