שיאנית הגשם, והשלג שהגיע לגליל | צפו במכ”ם ובתמונות

114 מ”מ בצובה שבהרי ירושלים, 109 מ”מ בבירה: אלה נתוני המשקעים ביממה האחרונה בעיצומה של הסערה “ברברה”, והתחזית למחר – עם שלג אפשרי גם בפסגות הרי הגליל והמרכז. בבית ג’אן ירדה שכבה דקה של פתיתים לבנים, הלימודים מחר בוטלו. מתי הגשם ייפסק?

הסערה “ברברה” הביאה איתה כמויות גדולות של גשם, שימשיך גם מחר (שלישי) בהפוגות. כמות המשקעים הגדולה ביותר שירדה ביממה האחרונה נמדדה בקיבוץ צובה שבהרי ירושלים – 114 מ”מ, ואחריו – הבירה ירושלים עם 109 מ”מ ביממה. באזור ירושלים ייתכן מחר גם שלג קל או שלג מעורב בגשם בשכונות הגבוהות. שלג ירד כבר הערב ברמת הגולן, בהר כנען בצפת וגם בבית ג’אן – שהחליטה על ביטול הלימודים מחר.

במקום אחד נוסף נמדדו ביממה האחרונה יותר מ-100 מ”מ – קיבוץ נתיב הל”ה שבעמק האלה (101 מ”מ). בהר חרשה שבשומרון ירדו ביממה האחרונה 86 מ”מ, ובמעלה אדומים ירדו 88 מ”מ. יישובים נוספים שבהם נרשמה כמות מרשימה של משקעים ביממה האחרונה הם בית שמש (בתחנת בית ג’מל הסמוכה נמדדו 92 מ”מ), קיבוץ גת ליד קריית גת (75 מ”מ), קיבוץ נגבה (62), אריאל (64) קיבוץ חפץ חיים (61) ונחשון (57).

באזור החוף נרשם ביממה האחרונה דווקא מיעוט יחסי של משקעים: בחדרה נמדדו 9 מ”מ, בתל אביב 16, ובאשקלון 14. בכפר הירוק שליד רמת השרון ירדו 14 מ”מ, ובבית דגן 23. בנתב”ג נמדדו ביממה האחרונה 28 מ”מ. בצפון נמדדו 59 מ”מ בקיבוץ כפר גלעדי שבאצבע הגליל, 48 מ”מ במרום גולן, 32 מ”מ בקיבוץ דפנה ו-29 בכפר בלום. ביישוב חרשים שמצפון לכרמיאל נמדדו 35 מ”מ, בהר כנען בצפת 19 מ”מ ובקיבוץ אילון בגליל המערבי – 25 מ”מ.

הרוחות החזקות שהגיעו עד כדי משבים של 99 קמ”ש וליוו אותנו בימים האחרונים ייחלשו הלילה ומחר, אבל הטמפרטורות צפויות לרדת עוד – ויהיה קר. גם מחר יירד שלג בחרמון ובגולן, וייתכן שגם בפסגות ההרים הגבוהים בגליל ובמרכז, למעט זה שייתכן בשכונות הגבוהות בירושלים. משעות אחר הצהריים ההפוגות בגשם יהיו ארוכות יותר, והוא ייפסק בהדרגה. גם מחר בלילה צפוי להיות קר מאוד. 

ביום חמישי לא צפוי גשם רוב הזמן, אבל ייתכן גשם מקומי מדי פעם. בלילה יש חשש מקרה במקומות הנמוכים והגבוהים, והטמפרטורה תהיה סביב 0 מעלות. בסוף השבוע לא צפוי גשם והטמפרטורות יעלו, אבל עדיין יהיה קר יחסית. 

הטמפרטורות החזויות הלילה ומחר: ירושלים 7-4, תל אביב 13-11, חיפה 11-9, צפת 4-3, קצרין 10-6, טבריה 15-9, נצרת 10-6, עפולה 13-8, בית שאן 15-9, לוד 14-9, אשדוד 14-10, עין גדי 17-13, באר שבע 10-7, מצפה רמון 6-4 ואילת 19-12. 

מוקדם יותר, בשכונת ניסן בחדרה, קרסו כמה עצים בבת אחת כתוצאה מהרוחות. יגאל רובין, שצילם את העצים, סיפר כי “הכול קרה ברבע שעה – היו רוחות מאוד חזקות וגשם מאוד חזק, שגרמו לנזקים כבדים. עצים קרסו על הכביש, על מכוניות ועל כבלי חשמל. ההצללה מעל גן ציבורי עפה, רעפים מגג בית כנסת התעופפו גם כן באוויר. בנס לא היו נפגעים”.

false אירועים לא-רגילים התרחשו היום גם בנמל תל אביב, שם תועד קצף לבן מכסה את דק העץ בנמל. ד”ר עמרי ברונשטיין, ביולוג ימי במוזיאון הטבע ע”ש שטיינהרדט, ובית הספר לזואולוגיה באוניברסיטת תל אביב, סיפר ל-ynet radio כי “מדובר במחזה די נדיר באזורנו אך נפוץ למדי באזורים אחרים בעולם. הקצף נוצר כתוצאה משילוב של אנרגיה מכנית ורכיב כימי שיכול להיות ממקור טבעי או אנושי. עוצמת הגלים והרוחות החזקות שהביאה סערת ‘ברברה’ מספקת את הרכיב המכאני – הרוחות החזקות והגלים הגבוהים מייצרים את אפקט הערבול”.

לדבריו, “השאלה החשובה נוגעת לרכיב הכימי הנדרש להקצפה. הרכיב הכימי שנדרש ליצירת הקצף, שהוא למעשה בועות אוויר כלואות, יכול להגיע כאמור ממקורות שונים. ברחבי העולם זה קורה בדרך כלל בעקבות פריחת אצות חד תאיות שמתפרקות בים באופן טבעי, או אפילו הפרשות שמקורן בבעלי חיים ימיים, כמו למשל שחרור תאי מין של אלמוגים וחסרי חוליות ימיים אחרים”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes