בעידן הביומטרי והבינה המלאכותית – דרכונים מנייר עשויים להיעלם

בעידן הביומטרי והבינה המלאכותית – דרכונים מנייר עשויים להיעלם

שדות תעופה בעולם משיקים תוכניות פיילוט במסגרתן ביומטריה ומצלמות זיהוי פנים מאפשרים לנוסעים לעלות על טיסה מבלי להציג דרכון ■ קצין הגבולות הראשי של בריטניה טוען כי אף שהטכנולוגיה קיימת, אך “הציבור והפוליטיקאים לא יוותרו על רעיון בדיקת כל הנוסעים בעתיד הקרוב”

February 05th, 13PM February 05th, 13PM גרדיאן לאחר שאבק הברקזיט שקע, בריטניה מנפיקה מחדש את הדרכון הכחול שלה ונפרדת מדרכון האיחוד האירופי האדום. אבל על פי קצין הגבולות הראשי של המדינה, בקרוב לא יהיה צורך במחברת הנייר הקטנה הזו – אם פוליטיקאים יאפשרו לטכנולוגיה לייצר עולם ללא גבולות.

בנאום בכנס התאגדות מפעילי שדות התעופה בשבוע שעבר, אמר פיל דגלאס, ראש כוח שיטור הגבולות של בריטניה, כי התפתחויות בתחום הביומטרי ואבטחת המידע הפכו את דרכון הנייר למיותר למעשה – אם כי עדיין טעון פוליטית.

“הייתי רוצה לראות עולם של גבולות לחלוטין חסרי חיכוך, שבו לא באמת צריך דרכון. הטכנולוגיה כבר קיימת כדי לתמוך בכך”, אמר דגלאס.

בשעה שחלק גדול ממדינות העולם היו תחת סגרי קורונה, הושקו פיילוטים בתחום בשדות תעופה ברחבי העולם. שימוש הולך וגובר בביומטריה, עם מצלמות זיהוי פנים שפועלות בכל רחבי שדה התעופה, עשוי לאפשר לנוסעים בסיכון נמוך לעבור בשערים אוטומטיים מבלי להידרש לעצור להציג מסמכי נסיעה כלשהם.

אוטומציה ברמה בסיסית יחסית, יכולה להיות הרחבת השימוש בשערים אלקטרוניים לבעלי דרכונים. כך למשל, תוכניות פיילוט בשדות התעופה היתרו, גטוויק וסטנסטד בלונדון, כוללות שימוש במכונות לעיבוד מעבר הגבול של ילדים צעירים. לדברי דאגלס, משפחות עם ילדים יוכלו להשתמש בשערים האוטומטיים כבר בקיץ הקרוב, בהינתן אישור של השרים הרלוונטיים. “בעתיד לא נצטרך דרכון – נצטרך רק ביומטריה”, אמר דאגלס.

צ’ק-אין ללא הצגת דרכון

במובנים רבים, העתיד הזה כבר כאן. תוכניות פיילוט לנוסעי תעופה מתנהלות ברחבי עולם, מארובה, פינלנד, הולנד ועד הודו, כך לדברי לואיז קול, ראש חוויית לקוחות בהתאגדות התעופה הבינלאומית (יאט”א). “עבדנו למען זה במשך כמה שנים”, אמרה.

כמה תוכניות פיילוט בארה”ב, המשתמשות בתעודות זהות דיגיטליות, מאפשרות לנוסעים לבצע צ’ק-אין לתיקים ולעלות למטוס ללא הצגת דרכון. במסגרת חלק מהתוכניות, נוסעים בטיסות בינלאומיות שפרטיהם שמורים בתוכנית “גלובל אנטרי” של סוכנות המכס והגנת הגבולות של ארה”ב, יכולים לעבור דרך שדות תעופה באופן אוטומטי בעזרת מצלמות זיהוי פנים.

קול, שניהלה את תחום הדרכונים במשרד הפנים של ניו זילנד, ועזרה להקים ביאט”א אישור חיסון קורונה אחיד בתקופת הקורונה, אמרה: “אנחנו מנסים להבטיח אינטראופרביליות (יכולת פעולה הדדית) גלובלית. דרכון פיזי זהה בכל מקום – כך שכל משמר גבול בעולם יכול לדעת למה לצפות”.

יאט”א וחברות תעופה משתפות פעולה בתוכנית “One ID” במסגרתה נוסעי טיסות יזינו דיגיטלית את כל המידע האישי הרלוונטי שלהם – כך שבסופו של דבר הם יאושרו מראש לחצות גבולות בינלאומיים – עוד לפני שעזבו את הבית.

תחת חזון זה, אמרה קול, “לא צריך לקחת דרכון – או לעצור ולהראות אותו לחברות התעופה בדלפק הצ’ק-אין או בשער העלייה למטוס. אנחנו מחפשים להשתמש בטכנולוגיית זיהוי דיגיטלית ולמנף אותה כדי להפוך את חווית הטיסה לחלקה במיוחד.

75% מהנוסעים מוכנים לעבור לדרכון ביומטרי

על פי סקר של יאט”א 75% מהנוסעים ברחבי העולם ישמחו לנטוש את דרכוניהם עבור דרכון ביומטרי דיגיטלי.

דאגלס אמר שבדובאי, התרחיש הזה עשוי להתרחש בעתיד הלא רחוק. אבל הוא הזהיר שקרוב יותר לבית יש מי שככל נראה יהיו פחות נלהבים לראות אנשים “עוברים בקלות דרך הגבול ללא דרכון”. לדבריו, “הטכנולוגיה קיימת – אבל הציבור והפוליטיקאים לא יוותרו על רעיון בדיקת כל הנוסעים בעתיד הנראה לעין”.

לכתבה המלאה בגרדיאן

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes