איראן חשפה בסיס תת-קרקעי: “מטוסינו יפתיעו את האויב”

טהרן רוצה להגן על מטוסי הקרב שלה, וחשפה את בסיס חיל האוויר “עיט 44” שנבנה בבטן האדמה. לטענתה זהו רק אחד מכמה בסיסים שבנתה מתחת להרים: “המטוסים מצוידים בטילי שיוט ארוכי טווח, האויב לא יידע לצפות מהיכן ייצאו לפעולות פתע”. ברקע: המתיחות אחרי המתקפה באיספהאן, והדהירה לגרעין

איראן חשפה בצהריים (יום ג’) “בסיס אווירי תת-קרקעי”, ולדבריה מדובר בבסיס הראשון מסוגו שהינו גדול מספיק על מנת להכיל מטוסי קרב. בסוכנות הידיעות הממלכתית “אירנ”א” דווח כי הבסיס מכונה “עיט 44”, ולדבריה מלבד מטוסי קרב הוא יאחסן כלי טיס בלתי מאוישים. בדיווח לא צוין היכן שוכן הבסיס, אבל הודגש כי הוא נבנה עמוק בבטן האדמה. 

באירנ”א תיארו את הבסיס הזה כ”אחד הבסיסים האוויריים החשובים ביותר” של הרפובליקה האיסאלמית, ולדבריה מטוסי הקרב בו מצוידים בטילי שיוט ארוכי טווח. בדיווח נטען כי הוא רק אחד מבין כמה בסיסים תת-קרקעיים שנבנו בשנים האחרונות מתחת לאזורי ההרים באיראן – כדי לאפשר למטוסי הקרב שלה לצאת למה שכונה “פעולות אוויריות פתאומיות”, כאלו ש”האויב” לא יידע מתי ומהיכן לצפות אותן. 

בסוכנות ידיעות איראנית נוספת, “תסנים”, נטען כי אותם בסיסים תת-קרקעיים יאפשרו לשמור על מטוסי הקרב האיראניים ולצייד אותם בטילים ובמערכות שונות – שלפי הדיווח יאפשרו בין היתר להגדיל את “הטווח האסטרטגי של מתקפות נגד יעדים מרוחקים”. בתמונות שחשפה איראן נראים כמה וכמה מטוסי קרב בתוך האנגרים ומערות עשויות-בטון בבסיס הסודי, במהלך ביקור שערך שם הרמטכ”ל האיראני מוחמד באגרי.  

איראן כבר חשפה במאי אשתקד בסיס תת-קרקעי נוסף, שמיועד לאחסון מל”טים בלבד, ונראה כי בניית הבסיסים מתחת לאדמה נובעת מרצונה להגן על נכסיה הצבאיים מפני הפצצות אפשריות מצד ישראל, שלא מסתירה את ההיערכות שלה למתקפה אפשרית נגד מתקני גרעין האיראניים. “כל מתקפה נגד איראן מצד אויביה, כולל ישראל, תיענה בתגובה על ידי הבסיסים האוויריים הרבים שלנו, כולל ‘עיט 44′”, אמר באגרי בריאיון לטלוויזיה האיראנית.

המתיחות באזור גברה בסוף החודש שעבר בעקבות מתקפת המל”טים על המתקן הצבאי באיספהאן, שיוחסה לישראל ושטהרן איימה לנקום עליה. עוד לפני המתקפה הזו המתיחות במזרח התיכון הייתה גדולה: איראן עדיין מתמודדת עם שרידים של “מחאת החיג’אב” שבה נהרגו מאות מתנגדי משטר ואלפים נפצעו ונעצרו, והיא סופגת מהעולם סנקציות וביקורת חריפה בשל כלי הנשק שהיא מזרימה לארגוני טרור באזור, המל”טים שהיא מספקת לרוסיה לצורך מלחמתה באוקראינה – והדהירה חסרת המעצורים שלה לנשק גרעיני

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes