רעידת האדמה בטורקיה הורגשה גם בישראל: “זה היה מטורף”

רעידת האדמה האדירה שהכתה הלילה (שני) בטורקיה ובמדינות שכנות הורגשה היטב גם בישראל, במיוחד בצפון ובמרכז, ותושבים רבים סיפרו כי התעוררו מעוצמתה.

תושבת חיפה סיפרה לוואלה: “בגלל הרוחות העזות בחוץ חשבתי שמדובר בהגעתה של הסופה ברברה, חלפו שניות ארוכות עד שהבנתי שהרעידה היא בתוך הבית”. מאיה קלוסקי מקיבוץ אפיקים: “זו הייתה רעידת אדמה מטורפת שנמשכה חצי דקה לפחות. אנחנו גרים בקומה 3, הערנו את הילדים וחשבנו לצאת מהבניין ואז זה נפסק. האזעקה עבדה”.

אביעד מרמת גן סיפר: “התחלתי להרגיש את הרצפה זזה מתחת לרגליים שלי. חשבתי שזה התקף סחרחורת מוזר אבל אז ראיתי שזה לא מפסיק ושכל המנורות מתחילות לזוז. לקח לי דקה להבין שאולי אני צריך לקחת את כל מי שישן סביבי ולהטיס אותם החוצה. ואז זה הפסיק”.

מפיקוד העורף נמסרו הנחיות בנושא לפיהן יש לפעול כשמבחינים בסימנים של רעידת אדמה. השוהים במבנה נדרשים לצאת לשטח פתוח. אם לא ניתן לצאת תוך שניות ספורות, יש להיכנס לממ”ד ולהשאיר את הדלת והחלונות פתוחים, או לצאת לחדר המדרגות ולהמשיך לרדת עד ליציאה מהמבנה. רק אם לא ניתן לפעול כך, יש לשבת בפינה פנימית של החדר או תחת רהיט כבד ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

אדם השוהה בחוץ – צריך להישאר בשטח פתוח ולהתרחק ממבנים, עצים, כבלי חשמל ופריטים שעלולים ליפול ולסכן. על הנוסעים ברכב לעצור בצד הדרך ולחכות בתוכו עד שרעידת האדמה תיפסק. השוהים בקרבת חוף הים צריכים להתרחק מחוף הים קילומטר אחד לפחות מחשש שיגיע צונאמי ויציף את החוף. אם לא ניתן לעזוב את אזור החוף, יש לעלות לקומה רביעית ומעלה של בניין קרוב.

למידע נוסף והנחיות פיקוד העורף

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes