ראשי המחאה מול ביתו של יריב לוין זומנו לשיחה בתחנת המשטרה

ראשי המחאה מול ביתו של יריב לוין זומנו לשיחה בתחנת המשטרה

המפגינים התבקשו להרחיק את ההפגנה מהבית ולהפחית את הרעש במקום, בהתאם להנחיית מפקד המחוז. חבר מועצה שזומן לשיחה: “האיום קרה בעצם זה שקראו לנו לתחנה”

February 06th, 22PM February 06th, 22PM

המשטרה זימנה לשיחה היום (שני) את ראשי ההפגנה הקבועה מול ביתו של שר המשפטים יריב לוין במודיעין. השיחה התקיימה עם מפקדת התחנה בעיר, ובמקביל זומן חבר מועצת העיר שמשתתף בהפגנות לשיחה עם קצין אגף המבצעים של התחנה. כמה מהנוכחים אמרו כי עצם הזימון לפגישה במשטרה מהווה מסר מאיים.

לפי כמה מהנוכחים בשיחה עם המפקדת סנ”צ לימור לוי, היא ביקשה מהם לעמוד בהגבלות שהטילה המשטרה על ההפגנות שמתקיימות מול ביתו של לוין. זאת לאחר שמפקד מחוז מרכז ניצב אבי ביטון הוציא בסוף השבוע הנחיות שמגבילות את ההפגנות לשלוש פעמים בשבוע ולשעות מסוימות. בין היתר התבקשו המפגינים להרחיק את ההפגנה כמה מאות מטרים מביתו של לוין וכן לקבל את הנחיית מפקד המחוז לפיה נאסר עליהם להשמיע “רעש חזק או בלתי סביר בכל שעה ובכל דרך שהיא”, מלבד שעתיים שהוגדרו להפגנה בהן ניתן להשתמש ב”אמצעי הרעשה”. על פי המסמך שנמסר למפגינים, ביטון התיר לקיים “מחאה שקטה של עד חמישה אנשים על המדרכה, לצד ההפגנות שמתקיימות בגינה ציבורית הסמוכה לבית ולצד המאהל של ארגון דרכנו”.

פרט ללוי, בשיחה עם המפגינים השתתפה גם היועצת המשפטית של מחוז מרכז וכן קצינים נוספים. נציגי המחאה אמרו שהשיחה התקיימה ב”אווירה ניחוחה”. חבר המועצה שזומן לשיחה, איתי אלמוג בר, מחה על הזימון. “אין ספק שמודיעין היא ‘עיר העתיד’ אם רוצים להבין איך תיראה המדינה תחת דיקטטורה”, אמר. “לא שמעתי על עוד חבר מועצה בארץ שמפגין או קורא לאנשים להפגין וזומן למשטרה”. לדבריו, “המסר שיוצא החוצה לאנשים שרוצים לבוא להפגין זה מסר שמדכא הפגנה באופן חד משמעי. הם טענו שהשיחה נחמדה ונעימה אבל האיום קרה בעצם זה שקראו לנו לתחנת המשטרה”. הוא אמר כי “עצם השיחה היא אפקט מצנן על חופש המחאה. ברור לנו שיש לחצים פוליטיים מעל מפקד המחוז”. אחד הנוכחים אמר למפקדת התחנה כי הרחקת ההפגנה מטרתה “להחביא את המחאה”, וכי בכוונתם להמשיך בהפגנות כרגיל.

דובי עפר, פעיל במחאה שנכח גם הוא בשיחה, אמר כי לא חש בניסיון ההפחדה שמציינים חבריו אולם הדגיש בפני נציגי המשטרה כי אין בכוונתו לעמוד בתנאים שהציב ביטון. “אמרנו שלמיטב ידיעתנו, למכתב שהוציא מפקד המחוז שמגביל את המחאה אין שום בסיס חוקי”, אומר עפר, “אמרתי שאני לא מתכוון להעביר את המסרים הללו לאף אחד מהאנשים שעוקבים אחרינו כי אני בספק אם הם חוקיים. דווקא בגלל שדבר השיחה התפרסם, זה רק יעשה יותר הדים להפגנה שתהפוך להיות חוד החנית במחאות”. לדברי המשתתפים, מפקדת התחנה הפנתה אותם לבג”ץ ככל שיש להם השגות על הנחיותיה.

מהמשטרה נמסר בתגובה: “נציגי המשטרה בתחנת מודיעין קיימו היום מפגש עם מארגני המחאה בעיר, במסגרתה הודגשה החשיבות של מימוש הזכות הדמוקרטית להפגין, לצד שמירה על שגרת החיים התקינה של תושבי המקום והסדר הציבורי”. בהודעת המשטרה נכתב כי “לאור המשכיות ההפגנות וקיומן בתדירות יומיומית, הרי שבהתאם להנחיית היועמ”ש לממשלה לעניין קיום מחאות מול ביתו הפרטי של עובד ונבחר ציבור וברוח החלטות בית המשפט העליון בבג”צים פתח תקווה ורעננה, וכן מכח סמכותו לפי סעיפים 3- 5 לפקודת המשטרה קבע מפקד מחוז מרכז ניצב אבי ביטון, את התנאים לעריכת מחאות באזור ביתו של שר המשפטים במודיעין, לרבות מיקום, מועד והיקף השימוש באמצעי כריזה, כך שזכות המחאה תישמר לצד שמירה על שלום הציבור, בטחונו והסדר הציבורי”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes