צה”ל סוגר את אחד המקומות היפים בגולן למטיילים: “נכס היסטורי חשוב ונדיר”

אתר המורשת ההיסטורי עין פית שברמת הגולן, או לכל הפחות חלקים משמעותיים ממנו, עלולים להפוך לשטח אימוני לוחמה בשטח בנוי – כך חוששים במועצה לשימור אתרים שקיבלה בשבועות האחרונים פניות רבות בדבר כוונת משרד הביטחון לעשות זאת. המועצה פנתה למשרד ולגורמי ביטחון נוספים בקריאה להימנע מכל פגיעה במתחם.

עין פית, הממוקם במורדות צפון רמת הגולן, היה כפר של סורים ממוצא עלאווי, אחד מכמה כפרים שהוקמו באזור בראשית המאה ה-17. בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת חיו בכפר כ-1,500 תושבים. עד 1967, שימש המתחם גם את הצבא הסורי. במהלך מלחמת ששת הימים, נכבש הכפר על ידי חטיבה 8 ותושביו ברחו לסוריה.

במועצה לשימור אתרים ציינו כי למרות פגיעות רבות שספג המתחם לאורך השנים, נותר בו עדיין מכלול שלם של נוף תרבות, הכולל שרידי מבני מגורים ומתקנים חקלאיים, דרכים היסטוריות, בית מעיין, גדרות חקלאיות, בארות ובוסתנים. כל אלה, מאפשרים למבקרים להתרשם מטיפוסים ומטכנולוגיות בנייה של מרקם כפרי באזור, ומהדרך שבה משתלבת בנייה זו בטופוגרפיה ובנוף של צפון הרמה.

המקום מהווה מוקד משיכה למטיילים ומדי שנה פוקדים אותו אלפי מבקרים. אחד ממוקדי העניין באתר הוא “שביל אורי אילן” שעובר במקום. השביל מנציח את לוחם צה”ל, שיחד עם ארבעה לוחמים נוספים נפלו בשנת 1954 בשבי הסורי, סמוך לעין פית. חברי החוליה היו במשימה מודיעינית ותפקידם היה להחליף סוללה במכשיר ציתות שהוצמד לקו טלפון של הצבא הסורי. החמישה נלקחו לבית הסוהר “אל מאזה” בדמשק, שם הופרדו ונחקרו תחת עינויים קשים. אורי אילן התאבד בשבי, וברגעיו האחרונים ניקב עם קיסם עץ חורים על דף מתוך הספר “נקמת אבות”. החורים שניקב יצרו את המילים: “לא בגדתי”. מעשה זה הפך לאחד ממיתוסי הגבורה המוכרים בתולדות צה”ל.

אורי בן ציוני, מנהל מחוז צפון במועצה לשימור אתרים ציין כי “מלבד חשיבותו כעדות ושריד לחיי הכפרים הסורים בצפון רמת הגולן, התצפיות מהכפר על ציר הנפט מהוות עדות גם למורשת הקרב של צה”ל, מאחר שמעין פית הותקף כוח גולני במהלך קרב תל פאחר, עד שנכבש בסיומו של אותו קרב. המועצה לשימור אתרים קוראת למשרד הביטחון ולגורמי הביטחון לא לפגוע במכלול עין פית. שרידי מבני הכפר והמרכיבים הרבים שנשתמרו בו – מהווים נכס היסטורי חשוב ונדיר, שיש לשמרו בשלמותו לטובת הציבור”.

תגובת דובר צה”ל

“מתחם ‘עין פית’ מוגדר כשטח אש ומשמש לאימונים של צה”ל באש חיה משנת 1982. כיום, מבקרים במתחם מטיילים רבים שנכנסים לשטח ללא האישורים הנדרשים וחושפים עצמם לסיכונים בטיחותיים. במתחם המתוכנן, עתידים להתאמן כוחות צה”ל ללא ‘אש חיה’, והסדרתו תשפר את נגישות המתחם לציבור בצורה בטוחה בסופי השבוע, בניגוד למצב כיום. צה”ל מודע לרגישות של הערכים הסביבתיים שבמתחם ופועל לתיאום מלא עם כלל הרשויות הרלוונטיות כדי לממש את משימתו ללא פגיעה באתרי טבע”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes