לופט קטן וממזרי: דירת 40 מ”ר בתל אביב

הפרויקט: דירה בקומת קרקע בבניין קומות בתל אביב

שטח: 40 מ”ר

הדיירים: ישראלי שחי בחו”ל

עיצוב פנים: גליה מנור

המעצבת גליה מנור התבקשה לעצב דירה קטנה, ישנה ומוזנחת בצפון הישן של ת”א עבור בעלי דירה שחיים בחו”ל. בקשת הלקוחות היתה לתכנן את הדירה שתשמש אותם גם למגורים וגם כדירת נופש. המעצבת הציעה להפוך את הדירה ללופט אורבני והלקוחות היו בעד.

למרות שבעל הדירה גר בחו”ל והתקשורת מולו מעט יותר מורכבת, תהליך התכנון היה יעיל תוך שיתוף פעולה מלא, שנעשה באמצעות מספר פגישות מצומצם ובעיקר מרחוק באמצעות שיחות טלפוניות ושליחת סרטונים. העבודה על הדירה כללה הריסה מוחלטת של כל החלל הפנימי, תכנון עיצוב ובניה מחדש.

“הדירה ממוקמת באזור מדהים, מאוד מרכזי ומבוקש בתל אביב אבל היא עמדה מוזנחת במשך שנים. לא התגוררו בה, לא טיפחו או תיחזקו אותה. במהלך התכנון נפגשנו עם אתגרים קונסטרוקטיביים לא פשוטים שנאלצנו להתגבר עליהם על מנת להשיג את המטרה ולייצר מרחב פתוח, נעים, ועם אווירה ביתית. אחד האתגרים היה קורה קונסטרוקטיבית גבוהה שירדה מהתקרה ויצרה חציצה בין אזור המטבח לשאר החלל. הקורה קוצרה עם חיזוקים הנדסיים בהנחיית קונסטרוקטור וקיבלנו דירת לופט שבמרחב שלה יש חדר מגורים, מטבח, פינת אוכל וחדר שינה – הכל בחלל אחד, וגם חדר רחצה בנפרד”, מספרת המעצבת גליה מנור.

העיצוב נעשה בקווים ישרים ונקיים ונבחרו צבעים ניטרליים: שחור, אפור ולבן, עם רצפת בטון מוחלק וויטרינות עם פרופיל בלגי שחור. הקירות נצבעו בלבן לבקשת הלקוחות. התפיסה בתכנון הריהוט היתה מינימליסטית, כאשר הרהיטים נבחרו גם הם בקפידה כך שיתאימו מבחינת גודל לחלל שהוא לא גדול, כדי לא להעמיס על המרחב ועדיין שיהיה פונקציונלי טוב ונוח. כל רהיט ורהיט נבחן ונבדק להתאמה מדויקת למרחב וכך גם שאר האביזרים והתאורה.

לעוד דירות קטנות ומעוצבות:

רק 45 מ”ר: דירה קטנה אך משגעת במיוחד

דירה קטנה עם תקציב שיפוץ גדול, או להיפך – מה עדיף?

“במטבח גם הוספנו פינת עבודה קטנה כהמשך למשטח העבודה של המטבח, שהשתלבה שם באופן מדוייק ויצרה מקום ייעודי לעבודה או לימודים”, מוסיפה מנור. “שולחן אוכל שמוצב במרכז החדר יוצר סוג של הפרדה בין המטבח לחלל הסלון ומספק מקום נוח לישיבה של בני הבית ולאירוח”.

חדר השינה תוכנן כחלק מהחלל הפתוח ללא מחיצה מתוך הרצון לייצר תחושה של מרחב פתוח וגדול. מכיוון שמדובר גם כך בחלל לא גדול, כל סנטימטר חשוב והכל מאוד מחושב. גם חדר הרחצה וחדר הכביסה נבנו מחדש ותוכנן בקפידה גם ארון קיר גדול לטובת אחסון.

אתגר נוסף היה, מעצם היות הדירה בקומת קרקע, הריצוף הונח ישירות על החול ולכן לא היה יציב מספיק וגרר שקיעות ושבירות, הפתרון המשולב עיצובית וקונסטרוקטיבית היה לבצע רצפת בטון קונסטרוקטיבית ועליה שכבת רצפת בטון מוחלק חדשה.

על אף החלל המוגבל, המטבח בדירה כולל את כל הפונקציות הנחוצות לבישול, ואפילו הצליחו להכניס בו פינת עבודה קטנה ונעימה מול החלון הגדול. “בדירה היה מטבח פנימי, ללא חלונות ומאוד ישן. המטבח עבר מהפך מוחלט. העברתי אותו צמוד לוויטרינה הגדולה שבחלל מה שיצר חיבור של חוץ ופנים ונפתח מראה נקי ואלגנטי. מהוויטרינה רואים את החצר והעצים המקיפים את המבנה מה שמכניס קצת ירוק וגם אור טבעי לתוך הדירה. ומדגיש את החיבור לטבע ליצירה הרמונית. הצבע הלבן של המטבח עם המסגרת השחורה יצר מראה קלאסי ומעודן, שבתחושה הכללית ובמראה פותח את החלל כולו” מוסיפה מנור.

“רצינו ליצור תחושה של מרחב פתוח למרות שמדובר ב-40 מ”ר, הצבעים, הרהיטים, העיצוב, התאורה – הכל מחושב עד הפרטים הקטנים ביותר כך שגודל הדירה לא יורגש. יש חשיבות מאוד גדולה למקומות אחסון ולארונות במטרה להשאיר את החלל כמה שיותר נקי מחפצים ולא להעמיס, לכן בחירת מקומות האחסון והארון בסמוך לכניסה לדירה ולא על חשבון החדר, היה קריטי”, מסכמת מנור.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes