המ”פ שספג קליע בשכפ”ץ הורה על מכת אש, הלוחמות חיסלו מחבלים: תיעוד ממצלמות הקסדה

הכוח מגדוד “לביאי הבקעה”, שעל פעילותו פורסם באחרונה ב-ynet, נתקל הלילה במחנה הפליטים ליד יריחו לא רק בעשרות חמושים: רעידת אדמה בתחילת הפעולה ומזל”ט שנפל בשיאה. בזמן שמגלן ודובדבן קיבלו את לב המשימה, לוחמי הגדוד המעורב סיכלו מבוקשים במהלך חד של המ”פ וסגניתו

בשעה 2:54 לפנות בוקר ניתן האות עם הדיווח “אנגליה” ברשת הקשר של חטיבת הבקעה. זו הייתה הקריאה ליציאה לפעולה במחנה הפליטים עקבת ג’בר, דרומית מזרחית ליריחו. הכוח הראשון שנכנס לעומק השטח הפלסטיני, מיחידת דובדבן של חטיבת הקומנדו, לא היה זה שבסופו של דבר שם את ידו על המחבלים. לוחמות ולוחמי הגדוד המעורב “לביאי הבקעה”, שפעולותיו נחשפו בחודש שעבר ב-ynet ו”ידיעות אחרונות”, היו אלה שחיסלו את המחבלים החמושים. בכך רשמו הלוחמות והלוחמים אחד ההישגים המבצעיים הגדולים של הגדודים המעורבים בצה”ל מאז הקמת גדוד “קרקל” לפני 23 שנים.

זה היה מבצע בתנאים קשים, הפתעות לא מעטות לרעת הכוחות באזור שבו צה”ל לא פועל בדרך כלל, וליד העיר השקטה ביותר ביהודה ושומרון. תנאי מזג אוויר מורכבים ואפילו רעידת אדמה שהורגשה היטב כבר בתחילת המבצע שנוהל באחת הנקודות הרגישות על השבר הסורי-אפריקני. עשרות חמושים פלסטינים נערכו היטב אחרי הסיבוב הראשון בסוף השבוע האחרון שבמהלכו התנהלו חילופי אש, אך אז לא נתפסה החוליה שניסתה לבצע פיגוע ירי במסעדה בצומת אלמוג לפני כשבועיים.

בחלוף 11 דקות מכניסת לוחמי דובדבן, הגיעו למחנה הפליטים גם לוחמי מגלן. ב-3:15 התקפלו השוטרים הפלסטינים מעמדותיהם, עדות למרחק הגדול בין ההצהרות ההדדיות על הפסקת התיאום הביטחוני לבין המציאות בשטח. בזה אחר זה סרקו הלוחמים את המבנים שסומנו על-ידי רכזי השב”כ, אך בהתחלה שוב לא נמצאה בהם חוליית המחבלים. 

בדומה למבצעים דומים בשטחים, שבהם יש ודאות גבוהה לחילופי אש, גם הפעם קיבל כוח מיומן מיחידה מובחרת את ליבת המשימה, כאשר הכוח מהגדוד הגזרתי הקבוע, במקרה זה “לביאי הבקעה”, שימש כמעטפת לבידוד מרחב הפעולה וטיפול בהפרות הסדר אם יתפתחו. לוחמי חטיבת הקומנדו החלו לאתר שניים מהמבוקשים בזמן שהמבצע עבר בשקט יחסי. 

הכוחות סרקו בין כ-20 מבנים

מחנה הפליטים עדיין לא התעורר. אלא שאז, ב-3:30, לוחמי דובדבן נתקלו באש מאחד האיתורים, ירו ופגעו בחמוש. מחבל נוסף התבצר במבנה, והחל נוהל “סיר לחץ” על-ידי הכוחות. בסוף השבוע הסתיים הנוהל בהחרבת מבנים של מחבלים באמצעות טילי לאו והפעלת דחפורי הנדסה על-ידי הכוחות. הפעם מיהרו לצאת מהמבנה אישה וילדיה, ללא פגע, תוך שהכוחות ממשיכים לסרוק בין כ-20 מבנים שסומנו מראש בשכונה הצפופה. המבצע המשיך לפי תכנון, וגם לוחמי מגלן תפסו מבוקש נוסף תוך חילופי אש. 

אלא שאז, קיבלה הפעולה שינוי כיוון. 15 לוחמות ו-12 לוחמי “לביאי הבקעה” חיפו מטווח בטוח יחסית על חבריהם מהיחידות המובחרות ובדקו גם את אחד האיתורים שמרוחקים יותר ממרכז הפעולה: צימר לאירוח תיירים שאליו נשלחו הלוחמים מהגדוד לטובת סריקתו. דווקא המחסן של הצימר עורר את חשדו של מפקד הפלוגה, והוא הציץ לתוכו והחשש התאמת. אש נפתחה מהמחסן, אך למרבה המזל פגעה במחסנית של הקצין וקליע נוסף נספג בשכפ”ץ הקרמי שלו, ליד החזה. 

המ”פ לא התרגש מכך והמשיך לנהל הפעולה בקור רוח לצד סגניתו הקצינה. השניים החליטו לתפוס עמדות שולטות סביב המחסן, וברגע אחד שפקדו על הלוחמות והלוחמים, נתנו מכת אש חזקה תוך כדי שהמחבלים מנסים לירות לעברם, אך ללא הצלחה. בכך הם חיסלו חמישה מחבלים ופצעו באורח אנוש עוד שניים. 

בהמשך יאשרו רכזי השב”כ שהמחוסלים הם מהחוליה שהייתה מעורבת בניסיון פיגוע הירי במסעדה בצומת אלמוג. כלומר, הם יעד המבצע. הכוח מהגדוד סרק את המבנה ומצא גם נשקים, בהם רובי M-16 תקניים ומאובזרים גם בכוונת צלפים, רובה קרלו ואקדחים. במחסן נמצאו גם אפודים מאובזרים ברימוני רסס שהכינו המחבלים לקרב או לפיגוע נוסף ומאות כדורים.

אך בכך לא הסתיים הלילה הנפיץ. מאות מפירי סדר החלו להקיף את הכוחות והבעירו צמיגים, בעוד חמושים נוספים פותחים באש מנקודות אחרות. הבלת”מים (אירועים בלתי מתוכננים) נמשכו, וסמוך לשעה 4:00 נפל מזל”ט “רוכב שמיים” לידיים פלסטיניות, ככל הנראה בגלל תקלה טכנית או בשל תנאי מזג האוויר. הכוחות איבדו ברגע אחד רכיב משמעותי מהעיניים שתצפתו עבורם מלמעלה.  

הכוחות ממשיכים בפעולה, חילופי האש נכנסים עמוק לתוך האשמורת השלישית. המחבלים מכינים לחיילי גם מטען חבלה שמאותר לפני פיצוץ ודחפור הנדסי מנטרל אותו. בהחלטה שהתקבלה מראש, הכוחות לוקחים איתם את חמש גופות המחבלים. עוד שמונה עצורים מובאים לחקירת שב”כ. בשעה 5:15, עם אור ראשון, אחרוני הלוחמים, והלוחמות, יוצאים מיריחו. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes