הלוחמות שחיסלו את המחבלים ביריחו: “שמענו ירי והשבנו אש”

כוחות גדוד לביאי הבקעה, בפיקודו של המג”ד סא”ל אריאל ברבי, נכנסו לפנות בוקר (שני) למחנה הפליטים עקבת ג’בר, כדי לסייע במעצר החולייה שביצעה ניסיון פיגוע במסעדה בצומת אלמוג לפני כשבוע וחצי. “תודות לתושייה של מפקד הפלוגה סרן ק’, שצעק ‘נתקלנו’ יחד עם הסמג”ד, וסגנית מפקד הפלוגה, סגן א’, שנהגה בקור רוח ואומץ לב, זה הסתיים חמש אפס”, סיפרה בגאווה ל’, לוחמת וסמלת מחלקה בגדוד, בת 20, שלקחה חלק בקרב. “זה אירוע של עשרים שניות במהלכו הופתעו אבל לא הוכרענו, ויצאנו עם ידנו על העליונה”.

“זה היה אמור להיות יעד של מגלן או דובדבן אבל בסוף החליטו שאנחנו נעשה את הסריקות במקום”, היא משחזרת. “בהתחלה קיבלנו הודעה על מעצר של פעיל חמאס שלא קשור לפיגוע, ואז בדקה ה-90, קיבלנו עדכון על שינוי משימה. לא הבנו למה משנים לנו פעילות, אבל כמה דקות אחר כך כבר יצאנו”.

“הגענו ליעד שהיה צריף שמסביבו שטח פתוח בתוך מחנה הפליטים. שטח שבו אתה בטוח שלא יקרה לך כלום. אבל איך שהמ”פ בא לצאת מג’יפ ה’דוד’, שמענו פתאום צרורות חזקים, ו’הדוד’ חטף יריות – רואים את הפגיעות על הרכב. באותו רגע הבנו שיש עלינו ירי.

“המ”פ קיבל שתי יריות לאפוד, ממש במרכז הגוף”, היא מספרת. “הוא תפעל את האירוע באופן מדהים. אני בטוחה שאם הוא היה קופא המצב היה אחרת. הוא פתח בירי וצעק ‘מחבלים. נתקלנו’ וכיוון את הכוח. איך ששמענו את היריות נכנסנו מאחורי הדלתות של הרכבים ‘דוד’ וה’זאב’. התנהל קרב יריות קשה, שבסופו אנחנו מכריעים את המחבלים. אחרי וידוא שהשטח נקי נכנסו לצריף וראינו שהמחבלים נוטרלו”.

עוד סיפרה ל’, “אני אישית לא יריתי אבל חיילים שלי כן. היינו מטרים בודדים מהאירוע, ועזרנו עם פינוי גופות המחבלים והפצועים. שמרנו על הנשקים של המחבלים. החיילת שלי, חובשת קרבית, טיפלה במחבל שנפצע קשה. אני רואה שממעצר למעצר זה נהיה יותר מטורף”.

א’, לוחמת וסמלת בגדוד, התגייסה באוגוסט 21′, סיפרה על הקרב: “כשיצאתי מה’זאב’ התחיל קרב יריות מטורף. תפסתי מחסה”. היא מעידה, “אני נלחמת להגן על המדינה שלי. לא סתם עברתי הכשרה בלוחמה קרבית – התנדבתי לזה כמו שאר הבנות. נכנסנו לסופר מבצעיות, ונתנו את ה-100% שלנו. באירוע ראיתי את המחבלים והרמתי את הגופות ופינינו פצועים”.

“להרבה אנשים יש נטייה לחשוב שבגלל שזה גדוד מעורב אז נותנים לנו גזרה שמקסימום ילד בן 10 יזרוק עלינו אבן קטנה”, היא אומרת. “אבל במהלך השירות שלי, וכמפקדת בקו יריחו, זרקו עלינו בלוקים, סלעים, בקבוקי תבערה, עשינו מחסום והפעילו עלינו מטען חבלה, במרחק של 200 מטר. אנשים אדישים לזה כי אנחנו בנות. האירוע הזה מאפשר לנו להניח את הדברים על השולחן”.

“הרבה פעמים שמעתי ‘את לוחמת. את סתם מבזבזת את הזמן שלך. את גם ככה לא עושה כלום’. מבאס לשמוע שיש הרבה אנשים שמורידים אותך. תמיד יהיו כאלה שלא יאמינו בבנות שיכולות להיות לוחמות, אבל חשוב להגיד שזה אפשרי. יש בנות שמתפעלות אירועים בצורה מעולה בדיוק כמו בנים”.

היא מספרת על עצמה כי היא משמשת כנושאת מטול רימונים. “אני מאוד שימושית בהפרות סדר”, היא מסבירה, “אני יורה גם רימונים וגם כדורים רגילים. חוויתי כל כך הרבה דברים בקו בזמן שביחידות אחרות לא עושים כלום. אנחנו מאוד יעילות בקו”, היא מדגישה.

על הביקורת מצד רבנים ושילוב של חיילים וחיילות היא אומרת: “יש הרבה אנשים שמרימים גבה כשרואים בת עם נשק ועושה צ’ק פוסט ועושה מעצרים. אבל בסופו של דבר אנחנו קיימות. נשים יכולות להיות לוחמות ויכולות להילחם, וכן – אני אירה כדי להגן על המדינה שלי”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes