“אתה חושב שאתה צריך להביע עמדה?”, תקף גפני. הנגיד הגיע עם תשובה מוכנה

“אתה חושב שאתה צריך להביע עמדה?”, תקף גפני. הנגיד הגיע עם תשובה מוכנה

בדיון בוועדת הכספים אמר נגיד בנק ישראל אמיר ירון כי “מחקרים רבים הראו שמוסדות חזקים ועצמאיים הינם מרכיב חיוני לקיומה של כלכלה מפותחת. לכן, חשוב להבטיח המשך שמירה על מאפיינים אלה בכל תהליך שיקודם”

February 06th, 14PM February 06th, 14PM TheMarker בדיון בוועדת הכספים שהתקיים היום (ב’) לעניין הצעת תקציב בנק ישראל, נשאל נגיד בנק ישראל, פרופ’ אמיר ירון, על ידי יו”ר הוועדה, ח”כ משה גפני, אם נגיד צריך להביע עמדה בנושא המהפכה המשפטית.

“יש ויכוח פוליטי בחברה הישראלית, ויכוח חוצה מחנות באופן החמור ביותר, בקדנציה הקודמת גם היו הפגנות מחוץ לבית של נתניהו”, אמר גפני בפתח הישיבה. “כאן מחצית מהאוכלוסייה חושבת שצריך רפורמה, גם אני חושב שהכוח של בית המשפט גדול מדי. אתה נגיד בנק ישראל, ולפתע אני שומע אותך מדבר שהרפורמה המשפטית יכולה לפגוע בכלכלה, למה אתה צריך להביע עמדה בעניין הזה? האם אתה חושב שנגיד בנק ישראל צריך להביע עמדה שמחצית מתושבי מדינת ישראל חושבים אחרת?”

הנגיד ציין כי תיאר לעצמו שיידרש בשאלה בנושא, ולכן הכין דברים כתובים: “דירוג אשראי של מדינה נקבע לפי מספר רחב של פרמטרים ומשקף את יכולת החזר החוב של המדינה. הכלכלה הישראלית חזקה עם דירוגי אשראי גבוהים. זה לא מצב רגעי – מצב הכלכלה בישראל איתן כבר במשך עשורים. צלחנו את משבר הקורונה ואת היציאה המאתגרת ממנו בצורה טובה יחסית.

“נכון להיום, המשק הישראלי מתמודד עם אתגרים כלכליים שרבות מהמדינות מתמודדות איתן – אבל אפשר לומר בבטחה שמצבנו טוב ביחס למרבית הכלכלות המפותחות. המשק מצוי בתעסוקה מלאה עם צמיחה מרשימה, והאינפלציה בישראל, שאנו כמובן נחושים בבנק ישראל למגר, גם היא יחסית נמוכה לעולם. ישראל היא מדינה עם יחס חוב-תוצר שירד, ואשר כבר חזר לרמתו טרום משבר הקורונה. הגדרתי זאת כנכס אסטרטגי, ואני עדיין מתייחס אליו ככזה.

“ככלכלן, אציין בהקשר זה כי מחקרים רבים הראו שמוסדות חזקים ועצמאיים הינם מרכיב חיוני לקיומה של כלכלה מפותחת ומשגשגת. בהתאם, חברות דירוג האשראי בוחנות גם תחומים אלה. לכן, חשוב להבטיח המשך שמירה על מאפיינים אלה בכל תהליך שיקודם”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes