“רעידות אדמה” ורוחות מסוכנות: מזג אוויר מקפיא שטף את צפון החוף המזרחי

“רעידות אדמה” ורוחות מסוכנות: מזג אוויר מקפיא שטף את צפון החוף המזרחי

בפסגת הר וושינגטון, האפקט המצנן של הרוחות גרם לתחושה של מינוס 79 מעלות צלזיוס. במיין דווח על סדקים פתאומיים בקרקע כתוצאה מהקור. תינוק נהרג במסצ’וסטס מעץ שנפל

February 05th, 16PM February 05th, 16PM

תושבים ברחבי צפון מזרח ארה”ב התמודדו אמש (שבת) עם הטמפרטורות הנמוכות ביותר שנמדדו באזור זה עשורים, בשעה שמסת אוויר ארקטית חלפה בליווי רוחות מקפיאות מסוכנות ביותר. תנאי מזג האוויר שברו שיאים של יותר ממאה שנים בבוסטון ובפרובידנס, שם הטמפרטורות שנמדדו בשבת בבוקר היו מינוס 23 מעלות ומינוס 22 מעלות צלזיוס בהתאמה, כך לפי נתוני שירות מזג האוויר הלאומי. בעיר ניו יורק, הטמפרטורות הגיעו ל-15 מעלות מתחת לאפס, ובקונקורד, ניו המפשייר — למינוס 26. האפקט המצנן של הרוח הגביר עוד יותר את תחושת הקור הגופנית.

אך שיא הטמפרטורות הנמוכות נשבר בפסגת הר וושינגטון בניו המפשייר (1,916 מטרים) — מינוס 43 מעלות שנמדדו בשבת ב-4:00 בבוקר — בדומה לשיא שנשבר ב-1934. האפקט המצנן של הרוחות העזות הביא לתחושה כאילו הטמפרטורה בפסגה היתה מינוס 78.8 מעלות צלזיוס — בין הטמפרטורות הנמוכות ביותר שתועדו אי-פעם. עם זאת, בתחנת החיזוי שנמצאת בפסגת ההר אמרו כי הם לא שומרים נתונים הקשורים לאפקט המצנן, ולכן לא ניתן לקבוע אם מדובר בשיא או לא.

פרנסיס טארשיוויץ’, מטארולוג בתחנת החיזוי של הר וושינגטון, אמר כי הרוחות שהיו במקום ביום שישי נשמעו כמו רכבת משא דוהרת. “גושי קרח התעופפו לכל עבר, הייתי צריך להתכופף ולהתחמק מהם”, הוא אמר לניו יורק טיימס. “מילימטר מהעור שלי היה חשוף, וזה הרגיש כמו עקיצת דבורה”.

ביום שישי, במערב מסצ’וסטס, עץ נפל על מכונית ומחץ אותה. תינוק שהיה בכלי הרכב נהרג, ודודתו, בת 23, נפצעה קשה — כך נמסר ממשרד התובע של מחוז המפדן. בשבת בערב, התנאים השתפרו, והקור העז החל להיעלם בהדרגה. שירות מזג האוויר הלאומי בקריבו, מיין, כתב בשישי בטוויטר כי התקבלו דיווחים על “רעידות קור”, כלומר רעידות אדמה שנגרמות כתוצאה מסדקים פתאומיים בקרקע הקפואה.

בינתיים, הרשויות בארה”ב הודיעו על פתיחת מקלטי חימום, פרסמו אזהרות מפני היפותרמיה וכוויות קור, וקראו לתושבים להישאר בבתים. כמה אלפי משקי בית נותקו מחשמל. “מדובר בתנאי מזג האוויר הקרים ביותר שראיתי זה שנים”, אמר מירו ויינברגר, ראש העיר ברלינגטון, ורמונט.

מישל וו, ראשת העיר בוסטון, הכריזה על מצב חירום שיימשך לאורך יום ראשון, בשעה שבניו יורק הוכרז “קוד כחול”, שמשמעותו שאסור לסרב לדרי רחוב להיכנס למקלטים. בבוסטון חוששים לחייהם של דרי הרחוב, ועשרות עובדי העירייה וארגוני סיוע קראו לכל אורך השבוע לחסרי הבית למצוא פתרון למזג האוויר המקפיא. בסופו של דבר, רק עשרה בני אדם בחרו להישאר בליל שישי באוהלים, בשעה שיותר ממאה אחרים קיבלו מקלט בטוח.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes