סערת סימנס: החברה הגרמנית משיבה מלחמה

האם הקונצרן הגרמני “סימנס” חתם על חוזה שכלל התחייבות לכבד את החרם הערבי על ישראל? תחנת הטלוויזיה הציבורית הגרמנית SWR דיווחה על כך ביום שישי – כמה שעות אחר כך בתאגיד הגרמני הכחישו את הסיפור בתוקף.

על פי הדיווח, עובדים של חברת בת טורקית של הקונצרן קיבלו ייפוי כוח כדי לחתום על חוזה אספקת הרכבות. בחוזה נמצא סעיף, המחייב לכבד את החרם הערבי על ישראל. לפי SWR, המידע נמצא במסמכים הפנימיים של התאגיד שהגיעו לידי העיתונאים.

לפי מסמכים אלו, אחד ממממני העסקה, הבנק לפיתוח אסלאמי שיושב בסעודיה, התנה את הסיוע הכספי לרכישת שמונה רכבות בחתימה על מסמך התחייבות לחרם על ישראל. למסמך שותפים הליגה הערבית, ארגון המדינות האסלאמיות והאיחוד האפריקני. לפי הדיווח, החתימה מחייבת את “סימנס” לא לעשות עסקים עם ישראל.

לפי הדיווח, “סימנס”, שמושקעת בין השאר בתחום הרכבות בישראל, עקפה את ההתניה הסעודית להחרמת ישראל – שעומדת בניגוד לחוק הגרמני – בכך שהעניקה ייפוי כוח לעובדי חברת הבת בטורקיה לחתום על המסמך. החתימה בוצעה ב-2018.

יו”ר אגודת הידידות גרמניה-ישראל, פולקר בק, מסר בתגובה לדיווח כי “מדובר בפשיטת רגל ערכית מצדו של קונצרן גרמני”. לדבריו, בכוונתו להגיש תלונה לרשויות המשפטיות-פיננסיות בגרמניה.

בתגובת ראשונית של “סימנס” לערוץ הטלוויזיה נמסר: “אנחנו מקפידים על כל הסטנדרטים הבינלאומיים של מילוי דרישות (חוזיות). איננו מגלים כל סובלנות לשחיתות, הפרת עקרונות התחרות ההוגנת או חוקים וקווי יסוד פנימיים. אנחנו מטפחים עם ישראל קשרי עסקים ארוכי שנים”. בתגובה זו סירב הקונצרן להתייחס לסוגיית החרם.

מאוחר יותר, לאחר פרסום הידיעה שזכתה לתהודה נרחבת בתקשורת הגרמנית, פרסם דובר התאגיד תגובה נוספת, ובה נאמר כי “לא ‘סימנס’ ולא חברת הבת ‘סימנס טורקיה’ חתמו על חוזה שכלל סעיף התחייבות לחרם על ישראל. ניתנה רק הצהרה בדבר מקור הרכיבים. הקבוצה פועלת באפיקים שונים בישראל זה 60 שנה ומושרשת בה היטב”.

עוד כתבות ישראל היום

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes