מעצבים מציאות אחרת: כך תופס השימוש בחומרים בני קיימא תפקיד בעיצוב הבית

“העולם כולו הולך לכיוון של ‘חזרה לטבע’, אנשים כמהים למשהו יותר ‘בראשיתי’ וזה בא לידי ביטוי גם בתכנון ועיצוב בתים”. את הדברים הללו אומר ינון בן דוד, בעל סטודיו לאדריכלות, תכנון ועיצוב. בן דוד, ששואב את ההשראה לתכנון הפרויקטים שלו בעיקר מעולם הטבע הפראי בו גדל ברמת הגולן מסביר כי עולם החומרים הוא מהותי כדי לעצב מציאות אחרת.

“כיום יש שימוש נרחב יותר בחומרים טבעיים וסביבתיים כמו סוגי אבן שונים, ברזל ועץ, אשר שימוש בהם מביא לפגיעה מינימלית בטבע. החומרים הללו הם עמידים מאוד, כך שאפשר לחיות איתם למשך שנים ארוכות. מגמה נוספת היא שימוש בגגות ירוקים- גינות על גגות מבנים שמאפשרים השתלבות מקסימלית עם הטבע וכמובן שהדבר גם מסייע לשמירה על הסביבה, על האוויר והחי”.

לדברי עדי לביא, סמנכ”לית שיווק ב MODY “עולם החומרים הוא עצום ומגוון וביחד עם הטכנולוגיה רק הולך ומתעצם. כמו בשאר העולם, גם הקהל הישראלי מבין את חשיבות ההתחממות הגלובאלית, והתרומה הקטנה-גדולה של כל אחד מאיתנו בנושא”.

בהמשך לכך, היא מוסיפה, “אחת המגמות החשובות היא שימוש בחומרים מאוד עמידים, עם אורך חיים ארוך במיוחד, כאלו שישמשו את הבית הישראלי שנים רבות”. כדוגמה נותנת לביא חיפויים שמדמים באופן מושלם את העץ או הטפטים, הם עשויים מגרניט פורצלן ותפקידם אכן לדמות את “הדבר האמיתי” בלי לפגוע בסביבה.

מעצבת הפנים ציפי יעבץ חן מסכימה עם האמירה שגם התרומה הקטנה ביותר של כל אחד מאיתנו היא גדולה. יעבץ חן, בעלת תואר שני בעיצוב בר קיימא מאוניברסיטת תל אביב טוענת כי שימוש בחומרים בני קיימא לא רק מסייעים לשמירה על הסביבה, אלא גם על נפש האדם. “כל חומר שאנחנו כורים וכל מבנה שאנו בונים, מפרים את הסביבה ואנחנו צריכים למצוא את האיזון הנכון. ככל שנתכנן בתים שמתחשבים בסביבה ובמשאבים של הטבע הפגיעה בו תהיה פחותה.

“כל אחד יכול לעשות את השינוי, גם אם מדובר בשינוי קטן כמו יצירת גגות ירוקים או הפיכת מרפסות לגינות מוריקות יועילו לסביבה וישרו על האדם החי בבית רוגע ושלווה. אנחנו עוזרים לסביבה ובו בעת עוזרים לעצמנו”.

כיום, הטכנולוגיה מאפשרת לייצר חומרים שגם נראים מצוין, גם עמידים מאוד וגם פוגעים בצורה אפסית בסביבה. במותג משטחי גרניט הפורצלן האיטלקי LAMINAM שמו להם למטרה להפוך את המוצרים לכמה שיותר ידידותיים לסביבה והם מיוצרים במפעל המופעל על ידי אנרגיה סולרית.

“המשטחים מיוצרים מחומרים טבעיים בלבד בהליך שאינו משחרר רעלים לסביבה. הם עמידים בפני אש וגם במקרה של שריפה הם לא יפיצו עשן או חומרים רעילים ובנוסף אפשר למחזרם בקלות. אלו משטחים שנשמרים לאורך זמן ונראים מצוין גם למשך שנים ארוכות, והדבר חוסך תחלופה של מוצר. בשל עמידות החומר נעשה גם שימוש במשטחים הללו בחיפויי חוץ”, מסביר אייל שימן, מנכ”ל LAMINAM ישראל.

אחד החומרים הנפוצים שנעשה בהם שימוש במסגרת המגמה הוא הברזל. “ברזל הוא חומר טבעי, המחצב הנפוץ ביותר בכדור הארץ. הוא חזק וניתן לעשות איתו הרבה מאוד דברים. התהליכים שהוא עובר הופכים אותו לחומר שמאריך ימים ואין לו כמעט בלאי והפקתו לא פוגעת בסביבה. השימוש הברזל בחלונות דק, מה שמאפשר להכניס הרבה מאוד אור לבית ובכך למעשה אנחנו מפחיתים שימוש בחשמל. לקהל הישראלי מאוד חשוב להכניס את החוץ פנימה, להכניס את הטבע הביתה ולכן שימוש בחלונות עם פרופיל ברזל הם אידיאליים לכך ועל הדרך אנחנו גם לא פוגעים בסביבה ואף תורמים לה”, מסכם קובי חליפה, מעצב ראשי של חברת ‘ארטפרו’ עיצובים בברזל.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes