הנשק של האוקראינים נגד פוטין: נורות LED. הגיבורים החדשים: טכנאי החשמל

צבא רוסיה מפציץ את מתקני האנרגיה של אוקראינה כדי לשבור את רוחה, ומיליונים יושבים בחושך בלי חימום באמצע החורף. האיחוד האירופי קנה להם 35 מיליון נורות חסכוניות בחשמל, וקורא להגיע לדואר להחליף את הנורות הישנות. בתחנות הכוח המופצצות הפועלים מקריבים את חייהם: “נתקן כל עוד אפשר”

אוקראינה החלה השבוע להחליף מיליוני נורות רגילות ברחבי המדינה בנורות LED חסכוניות באנרגיה, כחלק מפרויקט במימון האיחוד האירופי שנועד לסייע לה להתמודד עם המחסור בחשמל שנגרם מההפצצות הרוסיות. בשלושת הימים הראשונים של הפרויקט הוחלפו כבר יותר מ-750 אלף נורות רגילות, ומיליוני נורות LED יישלחו בשבוע הקרוב לרחבי אוקראינה.

המלחמה באוקראינה – עוד כותרות:

מול שכירי החרב של פוטין: “הם דורכים על גופות חבריהם, זה נראה כמו סרט זומבים”פוטין: “טנקים גרמניים שוב מאיימים עלינו”; זלנסקי: “הוא מתכנן נקמה”“טיהורי השחיתות” באוקראינה: פשיטה על בית האוליגרך שתמך בעבר בזלנסקיביידן שולל את דרישת זלנסקי: “לא נשלח לאוקראינה מטוסי F-16”

מאז תחילת אוקטובר, נזכיר, יוצא צבא רוסיה להפצצות חוזרות ונשנות נגד תשתיות ברחבי אוקראינה, בראש ובראשונה נגד מתקני אנרגיה, ועל-ידי כך הוא גורם שיבושים קשים בהספקת החשמל לבתים ומוסדות ברחבי המדינה. אוקראינה מדגישה כי צבאו של ולדימיר פוטין תוקף את מתקני החשמל אף שאין להם שום היבט צבאי, ובמערב מדגישים כי כל מטרתו היא למרר את חיי האוקראינים, להותיר אותם בלי אור וחימום בחודשי החורף הקשים, ועל-ידי כך לשבור את רוחם ולקרב את ניצחונו במלחמה. גורמים בינלאומיים מדגישים כי מעשים אלה הם פשע מלחמה לכל דבר ועניין, ומדינות המערב שוקדות על איסוף ראיות למעשים.

לפי ממשלת אוקראינה, כ-40% ממערכת החשמל האוקראינית כבר ניזוקה בהפצצות הרוסיות, ולכך יש להוסיף את העובדה שכמה תחנות כוח אוקראיניות שוכנות בשטחים שבהם שולט כעת צבא רוסיה. באמצעות פרויקט החלפת הנורות, שיצא לדרך ביום שני, מקווה ממשלת אוקראינה להפחית בחודשים הקרובים ברבע את גירעון האנרגיה שנגרם מההפצצות. שרת הכלכלה האוקראינית, יוליה סבירידנקו, הסבירה כי נורת LED אחת צורכת רק שמינית מכמות האנרגיה שצורכות נורות החשמל הישנות: “אוקראינה נלחמת בחזיתות הצבאית והכלכלית – וגם בחזית האנרגיה. זהו צעד חשוב להפחתת העומס על מערכת החשמל האוקראינית”.

על הפרויקט הכריז בחודש דצמבר האיחוד האירופי, ואז הוא הודיע כי ירכוש עבור אוקראינה 30 מיליון נורות LED, בשווי מצטבר של 33 מיליון דולר. בסופו של דבר הגדיל את המספר ל-35 מיליון נורות. אף שהפרויקט החל כבר ביום שני, הוא הושק רשמית אתמול, אחרי פגישה בין בכירי ממשלת אוקראינה לבין ראשי האיחוד האירופי שהגיעו לוועידת פסגה בקייב. נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין, שהגיעה לוועידה יחד עם נשיא המועצה האירופית שארל מישל, אמרה בדצמבר כשהכריזה על הפרויקט: “בימים של חושך, אנחנו ניצבים לצד ידידינו האוקראינים”.

במסגרת הפרויקט מוזמנים תושבי אוקראינה להגיע למשרדי הדואר ולהחליף חמש נורות רגילות בחמש נורות LED. באחד המשרדים האלה בקייב דיווחו אתמול העובדים על היענות יפה מאוד של הציבור. ליד דלפק מספר 18, שבו מוזמנים הלקוחות להחליף נורות, עמדה אולנה בת ה-50, שבאה בדיוק למטרה זו: “אנחנו מבינים שאנחנו חייבים לעשות את זה למען עצמנו, למען המדינה”, אמרה.

במתקן החשמל המפוצץ: כל עוד אפשר לתקן, נעבוד

אבל לכול ברור שנורות ה-LED לבדן לא יספקו פתרון מלא, ועד שהמלחמה תיגמר, הגיבורים האמיתיים של אוקראינה – לצד החיילים הנלחמים בחזית כמובן – הם טכנאי החשמל שמוצאים עצמם מתרוצצים שוב ושוב בין המתקנים המופצצים. הם עושים זאת כדי לתקן את הנזק שעודנו בר-תיקון ולחדש את הספקת החשמל לעם האוקראיני הסובל. 

על העבודה המסוכנת שלהם אפשר ללמוד מביקור שערכו לאחרונה כתבי סוכנות הידיעות AP באחד ממתקני החשמל המופצצים של אוקראינה. סביב כמה מהשנאים החשובים ביותר שם הציבו עובדי המתקן חומות בטון כדי להגדיל ככל האפשר את סיכויי ההישרדות שלהם בהפצצה הבאה. בחדר הבקרה הוצמד לחלונות המנופצים חיפוי של לוחות ושקי חול, כדי שהפועלים המאיישים את החדר 24/7 יהיו פחות חשופים לפציעה ולהרג מהרסס הרצחני של הטילים הרוסיים. “כל עוד אפשר לתקן את הציוד – נעבוד”, הבטיח מנהל המתקן לכתבי הסוכנות שקיבלו גישה נדירה אליו, ונמנעו מלחשוף את מיקומו או את זהות הדוברים כדי לא לסכנם. 

כל תקיפה רוסית מקרבת עוד קצת את רשת החשמל האוקראינית לקריסה, אבל כנגד כל הסיכויים – ולפעמים גם תוך הקרבת חייהם – הפועלים האוקראינים ממהרים לתקן את הנזק ולחדש את הזרם, עד כמה שאפשר. כל ואט נוסף שהם מצליחים להחזיר הוא מבחינתם קריאת תיגר על פוטין ואנשיו: באוקראינה של היום החשמל הוא סמל לתקווה, והפועלים האלה לא מתכוונים להניח לתקווה לגווע.

המתקן שבו ביקרו אנשי AP הותקף כבר פעמים רבות, ספג נזק כבד, וכמות החשמל שהוא מסוגל לספק כעת צנחה דרמטית ביחס לכמות שסיפק לפני המלחמה, אבל גם עכשיו הוא מצליח להזרים חשמל לאלפי בתים ומוסדות. פגעי התקיפות הניכרים בכל פינה, בין השאר בגלל שברי טילים שפזורים על הקרקע ושלאיש לא היה זמן לפנות, מעידים על המציאות האיומה שבה נאלצים העובדים לבצע את משימתם.

אחד הטכנאים, מיקולה, שעובד במתקן כבר 36 שנה, עוד מהימים שבהם אוקראינה הייתה חלק מברית המועצות, מספר ששרד בעצמו את אחת ההפצצות: “החלונות התנפצו מיד ואבק נפל עלינו מהתקרה”, הוא נזכר. כדי להעריך מיד את היקף הנזק הוא חגר אפוד, חבש קסדה – ויצא החוצה במקום לתפוס מחסה במקלט. “אנחנו לא פוחדים על עצמנו – אנחנו פוחדים יותר על הציוד שצריך לספק אור וחימום”, הוא מסביר.

אולג, שעובד במתקן האנרגיה כבר 23 שנה, מתאר מציאות סזיפית במידה רבה – מעגל בלתי נגמר של הפצצות ותיקונים: “הרוסים מפציצים ואז אנחנו מתקנים, ואז הם שוב מפציצים ואנחנו שוב מתקנים. נתקן כל עוד יש לנו עם מה, אבל אנחנו ממש צריכים עזרה. אנחנו לא יכולים להסתדר כאן לבד”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes