“ברברה” מגיעה לישראל: רוחות של עד 100 קמ”ש וחשש מהצפות | התחזית

המערכת שכבר פוקדת את יוון תגיע לישראל, הרוחות יתחזקו ומומלץ לאבטח חפצים במרפסות ובגינות. בשעות הבוקר המוקדמות ירד גשם בצפון, ולאחר מכן יתפשט גם למרכז. שלג כבד ימשיך לרדת בחרמון. בשלישי יהיה קר מאוד, וכך גם בהמשך השבוע, אך ברביעי הגשם ייחלש. הטמפרטורות החזויות והמכ”ם

החורף שאיחר להגיע השנה מגיע לשיאו: הסערה “ברברה” תגיע מחר (שני) לישראל מאזור יוון. המערכת תיתן את אותותיה כבר בשעות הבוקר המוקדמות, אז יתחדש הגשם בצפון הארץ, שבהמשך יתפשט גם לאזור המרכז. הגשם ילווה ברוחות חזקות מאוד עם משבי רוח של כ-70 ועד 100 קמ”ש. בשל עוצמת הרוח החריגה, מומלץ לאבטח חפצים במרפסות ובגינות. שלג כבד ימשיך לרדת בחרמון, וישנו חשש מהצפות.

מחר צפויה גם ירידה משמעותית בטמפרטורות שימשיכו לרדת גם בשלישי – שיהיה היום הקר ביותר עד כה השנה. הגשם ימשיך לרדת גם בשלישי, ויהיה חורפי וקר. שלג עשוי לרדת גם בפסגות הרי הגולן. למרות הסערה הצפויה, לירושלים לא צפוי להגיע שלג. 

ברביעי עדיין ירד גשם, אך משבי הרוח החריגים יירגעו. עדיין יהיה קר מאוד וירד שלג בחרמון ובשעות הבוקר ייתכן שלג גם בפסגות הרי הגולן. מהצהריים ההפוגות בגשם יתארכו והוא ייחלש בהדרגה. ביום חמישי ככל הנראה כבר לא ירד גשם, אך עדיין יהיה קר.

הטמפרטורות החזויות להלילה ומחר: ירושלים 12-5, תל אביב 17-12, חיפה 15-11, צפת 9-5, קצרין 14-7, טבריה 19-10, נצרת 14-8, עפולה 17-9, בית שאן 19-9, לוד 18-10, אשדוד 17-10, עין גדי 22-14, באר שבע 16-8, מצפה רמון 12-6, אילת 22-12.

קרן קיימת לישראל ביקשה הערב מהציבור להימנע מלהגיע לכל היערות בארץ ביומיים הקרובים. בקק”ל הסבירו כי בימים אלו צפויות לרדת כמויות גדולות של משקעים וינשבו רוחות חזקות – ובתנאים אלה, כאשר הקרקע רוויה במים, אחיזת העצים בקרקע נחלשת וגובר הסיכון לקריסת עצים. בנוסף, רשות הטבע והגנים מתריעה על סכנת שיטפונות בנחלי המזרח והדרום החל ממחר ועד יום רביעי בערב, ומזכירה כי חל איסור מוחלט להיכנס ברגל וברכב לאפיקי נחלים בזרימה עד לירידה מוחלטת של מפלס המים, או להתקרב לשפת נחל בשעת שיטפון מחשש להתמוטטות הגדה. 

לקראת השלג הצפוי בגולן, מזכירים ברשות כי ירידה משבילים מסומנים אסורה ומסוכנת במיוחד בשעת הצטברות שלג על הקרקע – אז קשה להבחין בשילוט אזהרה של מיקוש ובסכנות אחרות. בשאלות על מסלולים ואתרי טיול מומלץ להתעדכן טרם היציאה לטיול עם מוקד המידע של רט”ג בטלפון 3639*.

ברברה, שמגיעה ממערב, הותירה מאחוריה ביוון שלג כבד – גם באתונה. ביוון נרשמו היום טמפרטורות נמוכות ושלג כבד – שהוביל לסגירת כבישים באזורים הצפוניים של המדינה. ביוון דיווחו כי שירותי הכבאות קראו לאזרחים להימנע מיציאה מהבית, אלא לטובת יציאות הכרחיות. עוד דווח כי נאסרה תנועת אוניות מנמלים שונים, בהם פיראוס. ביוון דווח עוד כי בתי הספר בחבל “אטיקה”, שבו שוכנת הבירה אתונה, ייסגרו מחר בשל מזג האוויר.

בספטמבר, לפני ראש השנה, פרסם השירות המטאורולוגי את רשימת שמות הסערות שיינתנו השנה. כפי שהיה גם בשנה שעברה, כל אירוע מזג אוויר הצפוי להיות משמעותי מקבל שם מתוך רשימה שנקבעה מראש ומורכבת משילוב בין שמות יווניים, קפריסאיים וישראליים. השמות הם לפי סדר ה-ABC, פעם שם נשי ופעם שם גברי. אם אירוע מזג האוויר יגיע אלינו מאחד האזורים הסמוכים, אז הוא ימשיך עם השם שניתן לו שם. 

בשנה שעברה נעשה שימוש בשבעת השמות הראשונים ברשימה, כאשר על ישראל השפיעו באופן ישיר ומלא שתי מערכות – כרמל שהגיעה בדצמבר, וגרמה לכמויות גדולות מאוד של גשם, ואלפיס, שהגיעה בינואר, וגרמה לכמות גדולה של שלג בהרים. בין היתר השמות השנה הם אריאל, דניאל, גיא, יסמין, משה, פנינה, טליה, ורד ויונתן. 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes