בן 12 סבל מכאב בחזה – הרופא התעקש על בדיקה נוספת, והציל את חייו

למרות שבדיקת האק”ג הייתה תקינה לחלוטין, ד”ר עלי חטיב לא מיהר לשחרר לביתו את ניר קאן בן ה-12, שהגיע למוקד לרפואה דחופה של מכבי והתלונן על כאב בחזה בלי שספג מכה באזור. מצילום החזה שדרש הרופא התברר שהנער סובל מ”חזה אוויר”, וחייו בסכנה. ניידת נט”ן פינתה אותו מידית לרמב”ם, שם עבר הליך רפואי שהציל את חייו

לעיתים בדיקה נוספת אחת יכולה לשנות גורל של אדם. על כך יכול להעיד ניר קאן, בן 12 מקריית מוצקין. בשבוע שעבר הוא הגיע עם אמו אסיה למוקד לרפואה דחופה של מכבי בעיר מגוריו, ובפיו תלונה על כאבים בחזה. על פניו, זו הייתה פנייה רגילה, אבל ד”ר עלי חטיב, רופא פנימי שהיה תוקן במוקד, חשב שזה חריג. בדיקת אק”ג הראתה שהכול תקין, אבל החשד של ד”ר חטיב רק התחזק. 

קראו עוד:

“ביצענו תרשים לב, והתוצאות לא הצביעו על משהו לא תקין”, אומר הרופא, “ועדיין, חשבתי שלא יכול להיות שילד בן 12 מתלונן על כאב בבית החזה בלי שספג מכה, ללא קוצר נשימה ומאמץ מיוחד. לא היה לו את התסמין הטיפוסי”. 

אמו של ניר: “לא חשבנו שמדובר בפגיעה רצינית, ולקח לנו שלושה ימים עד שהגענו למוקד. גם כשד”ר חטיב הורה להתפנות לבית החולים, חשבתי שהוא טועה, אלא שהוא צדק בגדול. הבן שלי היה בסכנת חיים ממשית וכמעט איבד ריאה. לאחר יומיים הוא גם התקשר לשאול לשלומו. אין מילים שיכולות להביע את ההערכה ואת ההוקרה שאנחנו מרגישים כלפיו”

הוא התעקש שהנער יעבור צילום חזה נוסף, והפעם התגלה חזה אוויר (Pneumothorax) – מצב שבו מצטבר אוויר בין קרומי האדר המחברים את הריאות לסרעפת או לשרירי הצלעות, מה שמונע מהריאה להתרחב ולהתכווץ, ובכך להכניס אוויר ולהוציאו. לעיתים, הבעיה כל כך חמורה, שהיא מפריעה ללב ועלולה להוביל לסכנת חיים מידית. בזכות איתור הבעיה והאבחנה המדויקת של הרופא, הריאה ניצלה, והילד יצא מסכנת חיים. 

כשהתברר מצבו, הוזמן צוות נט”ן שפינה אותו לבית החולים רמב”ם בחיפה, שם הוכנס לגופו נקז שהוציא את האוויר שהצטבר בין שתי השכבות. מצבו של הילד התייצב, וכעת הוא ממשיך בסדרת טיפולים. “אלמלא התעקשותו של הרופא על צילום חזה והמשך טיפול בבית חולים, המקרה היה עלול להסתיים באסון”, אומרים במכבי.

“לא חשבנו שמדובר בפגיעה רצינית, ולקח לנו שלושה ימים עד שהגענו למוקד”, אומרת האם, אסיה. “גם כשד”ר חטיב הורה לנו להתפנות לבית החולים, חשבתי שהוא טועה, אלא שהוא צדק בגדול. הבן שלי היה בסכנת חיים ממשית וכמעט איבד ריאה. אני מבקשת להביע הערכה עמוקה לד”ר חטיב. בזכותו הבן שלנו ניצל. בזכות תגובתו המהירה, המקצועיות הרבה ותשומת הלב לפרטים הקטנים אותרה הבעיה בזמן. לאחר יומיים הוא גם התקשר לשאול לשלומו, מה שמעיד על הלב הרחב שלו. אין מילים שיכולות להביע את ההערכה ואת ההוקרה שאנחנו מרגישים כלפיו”.

ד”ר חטיב סיכם: “אני שמח שהצלחנו לאתר את הפגיעה בזמן. ניר הוא נער צעיר, שעתידו לפניו. אני שמח שהייתי שם עבורו ברגע האמת”.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Would you like to receive notifications on latest updates? No Yes